Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: امارت اسلامی بر تصمیم هایش در مورد زنان و دختران افغان تجدید نظر کند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۰, ۱۴۰۱)

ایالات متحده امریکا در ادامه واکنش هایش این بار اما از افزایش فشارها بر امارت اسلامی سخن زده است.

وزارت خارجه امریکا میگوید، اگر حاکمان جدید افغانستان در تصمیم‌‌‌های ‌شان در مورد زنان و دختران افغان تجدید نظر نکنند، واشنگتن فشار‌ها بر این حکومت را افزایش خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تاکید دارد که این موضوع را با دولت جدید شریک ساخته اند و در عین حال ابزار‌های هم در دست دارند که در صورت لغو نشدن محدودیت‌‌ها بر زنان و دختران، حاضر اند آنها را به اجرا بگذارند.

امارت اسلامی اما مسئله حجاب را موضوع داخلی افغانستان میداند و اظهار نظرهای بیرونی را مداخله تلقی میکند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که اگر امارت اسلامی بر تصمیم هایش در مورد زنان و دختران افغان تجدید نظر نکند با فشارهای امریکا روبه رو خواهد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که:” ما با متحدان خود فشارهای بیشتر را بر طالبان(امارت اسلامی) وارد خواهیم کرد تا آنها تصامیم خود را تغییر دهند، ما از روش‌های کار خواهیم گرفت که به سود طالبان (امارت اسلامی) نخواهد بود”.

طرح تازه امارت اسلامی در مورد حجاب با واکنش‌های داخلی هم روبه رو شده برخی‌ها موافق و برخی‌ها هم مخالف آن هستند.

موافقان این طرح می‌گویند که از اینکه افغانستان کشور اسلامی است و نیاز به پوشش حجاب مورد پذیرش اعتقاد دینی جامعه دارد اما مخالفان این طرح می‌گویند که حقوق بشری زنان در این طرح نقض شده است.

امارت اسلامی اما حجاب را در نظام اسلامی یک اصل مهم میداند و می‌گوید که این موضوع داخلی است و افغانستان نمیتواند نظم اجتماعی‌اش را مطابق میل جهان برقرار کند.

برخی از اعضای امارت اسلامی در شبکه‌های اجتماعی کشورهای غربی را به نقض حقوق زنان متهم میسازند و می‌گویند که در فرهنگ غرب بیشتر به زنان اهانت می‌شود.

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!