Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا به آسترالیا در مورد اتهام جنایات جنگی نیرو‌های این کشور در افغانستان هشدار داد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۴۰۲)

امریکا به آسترالیا هشدار داده است اگر مرتکب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر در زمان حضور نظامی‌اش در افغانستان شده باشد، روی روابط و کمک‌های ایالات متحده به این کشور غور خواهد کرد.

پس از امریکا و ایتالیا، اکنون آسترالیا به اتهامات نقض حقوق بشر و ارتکاب جرایم جنگی در بیست سال حضورنظامی‌اش در افغانستان متهم است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این مورد می‌گوید: «نیروهای ناتو در کشور ما به صدها جنایت دست زدند و هزاران مردم ما را به شهادت رساندند، زخمی کردند و خانه‌های شان را ویران کردند و زندان‌ها را از آن‌ها پر کردند.»

آقای کریمی افزود: «این جنایات بسیار یک نمونه فراخ دارد و در تمام کشور رخ داده است.»

هرچند ده‌ها نیروی ویژه آسترالیا به قتل ۳۹ غیرنظامی و زندانیان غیرمسلح در افغانستان متهم اند اما امروز (پنج‌شنبه) محاکمه رابرتزسمیت، سرباز نیروی ویژه آسترالیا که متهم به کشتارغیرقانونی غیرنظامیان افغان است، در پایتخت آسترالیا آغاز شده است.

رابرتزسمیت درسال ۲۰۱۰ عالی‌ترین افتخار نظامی آسترالیا را دریافت کرد. اما به تازگی رسانه‌های آسترالیایی گزارش داده‌اند که او در زمان مأموریتش در افغانستان، شش غیرنظامی افغان را کشته است.

در همین حال، لوی درستیز قوای مسلح آسترالیا می‌گوید که در سال ۲۰۲۱، نامه‌ای از امریکا دریافت که در آن هشدار داده شده بود اگر نیروهای آسترالیایی مرتکب جرایم جنگی ونقض حقوق بشر در زمان حضور نظامی شان در افغانستان شده باشند، روابط بین نیروها و نیز کمک‌های خود با این کشور را بررسی خواهد کرد.

آنگوس کمپبل، لوی درستیزقوای مسلح آسترالیا، در این مورد گفته است: «من نامه‌ای از وزارت دفاع امریکا در مارچ ۲۰۲۱ دریافت کردم که در آن هشدارداده شده بود چنانچه نیروهای ویژه آسترالیایی مرتکب جنایت ونقض حقوق بشر شده باشند، این سبب خواهد شد تا امریکا کمک به این کشور و روابط بین ایالات متحد وآسترالیا را بررسی کند.»

رییس نمایندگی سازمان دیدبان حقوق بشر در آسترالیا ابراز امیدواری کرده که تحقیقات از سربازان آسترالیایی متهم به ارتکاب جنایت جنگی درافغانستان، سایر کشورها را نیز وادار به انجام تحقیقات کند.

خانم گاوشان این کارحکومت آسترالیا را اقدام بسیار مهم در راستای تأمین عدالت دانسته است.

دانیالا گاوشان، رییس نمایندگی سازمان دیدبان حقوق بشردر آسترالیا، گفت: «امیدوارم به محاکمه کشاندن سربازان آسترالیایی تنها یک رویداد باقی نماند و طرح اتهام ارتکاب جنایت جنگی علیه او و سایر کشورها را نیز وادارد تا در این مورد اقدام کنند.»

پیش از این سرمفتش قوای مسلح آسترالیا شواهد و مدارک معتبری را ارایه داده که نشان می‌دهد ۲۵ عضو نیروهای ویژه آسترالیا در کشتار۳۹ غیرنظامی افغان و شکنجه دو تن دیگر دست داشته‌اند و همه‌ای این قضایا به دفتر سارنوال ویژه برای تحقیقات فرستاده شده است.

رویداد های اخیر

روزنامه‌ی تلیگراف: کشت خشخاش در افغانستان ۸۵ درصد کاهش یافته است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۲)

روزنامه برتانیای تلیگراف گزارش داده که کشت خشخاش در افغانستان زیر سلطه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان ۸۵درصد کاهش یافته است.

روزنامه‌ی تلیگراف، انتشارات بریتانیا روزدوشنبه، ۲ اکتوبر به نقل از یک شرکت خدمات اطالاعات جغرافیایی گزارش داده که کشت خشخاش در سال ۲۰۲۳ زیر ۳۰۰۰۰ هکتار زمین بوده است.

این روزنامه افزوده است که پس از فرمان منع کشت خشخاش در اپریل سال گذشته از سوی رهبر امارت اسلامی در افغانستان، کارشناسان این فرمان را «موفق‌ترین» تلاش برای مبارزه با مواد مخدر در «تاریخ بشر» عنوان کرده‌اند.

گرام اسمیت، کارشناس در امور افغانستان در گفتگو با تلیگراف تاکید کرده که مبارزه امارت اسلامی با کشت مواد مخدر تا اکنون موفق‌ترین تلاش برای محو این مواد در تاریخ بشریت بوده است.

همچنین بر اساس گزارش الیسس، نهاد تحقیقی انگلیس «ولایت‌های هلمند، نیمروز و فراه بیشترین کاهش را در فیصدی‌های ۹۱، ۹۵ و ۹۹ نشان می‌دهد.»

در همین حال، دیوید منسفیلد، کارشناس اهل بریتانیا در اقتصاد غیرقانونی افغانستان نیز تاکید کرده که : «شواهدی وجود دارد که دستور منع کشت خشخاش بطور کلی از سوی جمعیت روستایی افغانستان پذیرفته نشده است و حتی بعضی از مسوولان طالبان (امار اسلامی) آماده پذیرش این ممنوعیت نیستند.»

این روزنامه همچنان به نقل از شرکت خدمات اطالاعات جغرافیایی افزوده که کشت خشخاش در مناظق کوهستانی ولایت بدخشان از ۱۳۸۰۳ هکتار به ۱۵۳۹۱ هکتار زمین افزایش یافته است.

از سوی ‌هم تلگراف نگاشته است که دستور منع کشت خشخاش ازسوی امارت اسلامی، معادل ۴۵۰۰۰۰ شغل «تمام وقت» را از بین برده است.

روزنامه‌ی تلیگراف با اشاره به اینکه این ممنوعیت ضربه‌ی بزرگی به دهقانان وارد کرده افزوده است که هنوز درگیری خشکسالی، جنگ و قطع کمک‌های توسعه‌ای ضربه‌ای بزرگی بر آنان وارد کرده است.

پیش از این نیز سازمان ملل با نشر گزارشی گفته بود که قاچاق متامفتامین در داخل و کشور‌‌های اطراف افغانستان در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزارت تجارت: محدودیتی در اشتراک زنان در نمایشگاه‌ها وضع نشده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که هیچ نوع محدودیتی در اشتراک زنان در نمایشگاه‌ها وضع نشده و تا ترتیب طرزالعمل جدید، برگزاری نمایشگاه‌ها در کشور معطل شده است.

این وزارت با نشر مکتوبی گفته است: «به منظور تنظیم بهتر برگزاری نمایشگاه‌ها و فراهم نمودن تسهیلات لازم جهت برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی ایجاب می‌نماید تا یک سلسه تعدیلات در طرزالعمل برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی ایجاد گردد.»

عبدالسلام جواد آخندزاده، سخنگوی این وزارت گفته است که تا ترتیب طرزالعمل جدید، برگزاری نمایشگاه‌ها معطل است.

آقای آخندزاده افزود: «به زودی نمایشگاه بانوان در کابل برگزار می‌گردد که حدود ۸۰۰ بانوی متشبث از ۳۴ ولایت برای هفت روز در این نمایشگاه اشتراک خواهند کرد.»

با این حال، سکتور خصوصی می‌گوید که با این کار صدمه‌ بر روند تجارت و سرمایه‌گذاری کشور وارد خواهد شد به ویژه به گفته آنان، استفاده از تولیدات داخلی کمرنگ می‌شود.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن، گفت: «در مورد برگزاری نمایشگاه‌ها متأسفانه در افغانستان یک پراگندگی وجود دارد، امیدوارهستیم که تحت چتر وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی افغانستان، نمایشگاه‌ها زمان‌بندی شود.»

در همین حال، شماری از آگاهان اقتصادی می‌گویند برای اینکه نمایشگاه‌ها تاثیرات مثبت داشته باشد، باید مطابق یک اصول و طرزالعمل برگزار شود.

شبیر بشیری، آگاه اقتصادی، گفت: «یک میکانیزم مشخص جهت برگزاری نمایشگاه‌ها روی دست بگیرد تا باشد در این قسمت از سوء استفاده‌ها و از فرصت طلب‌ها جلوگیری شود.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار رئیس یوناما با معین سیاسی وزارت خارجه

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه می‌گوید شیر محمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه، ۱۱میزان) با نماینده ویژه سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد و رئیس یوناما دیدار و گفتگو کرده است.

به گفته وزارت خارجه آقای استانکزی در دیدار با روزا آتونبایوا گفته است که علی‌رغم اختلاف نظرها در برخی زمینه‌ها، برای بحث در مورد مسائل مشترک ضروری است تا کار مشترک انجام شود و به افغانستان حق اشتراک در مجامع مختلف بین‌المللی از جمله سازمان ملل داده شود.

وی همچنین گفت که امور بشردوستانه باید جدا از سیاست باشد و نباید اجازه داد که اختلافات سیاسی مانع تعامل در کمک‌های بشردوستانه، مبارزه با مواد مخدر، پاکسازی مین و سایر زمینه‌ها شود.

در همین حال، روزا آتونبایوا معلومات درباره سفر اخیر خود به سازمان ملل را با آقای استانکزی شریک ساخته و افزود که آنها علاوه بر تلاش در زمینه امنیت غذایی، برای مبارزه با مواد مخدر، درمان معتادان و ترویج کشت‌های قانونی تلاش می‌کنند و برای جذب کمک‌های بین‌المللی تلاش می‌کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!