Connect with us

جهان

امریکا به ماموریت نظامی اش در عراق پایان میدهد

منتشر شده

در

Reuters
(Last Updated On: اسد ۵, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا، در دیدارش با نخست وزیر عراق در قصر سفید گفته که به ماموریت نظامی نیروهای امریکایی در عراق خاتمه میدهد.

بایدن گفته که تا پایان سال روان میلادی ماموریت نیروهای امریکایی در عراق پایان خواهد یافت.

مقام‌های امریکایی گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از عراق تمرکز تنها روی آموزش و مسایل استخباراتی در عراق خواهد بود.

بایدن در این باره گفته” جنگ مشترک ما علیه داعش برای ثبات منطقه بسیار مهم است. و همکاری ما در مقابل هراس افگنی ادامه خواهد یافت، حتی اگر به این مرحله جدید برویم که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.”

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، می‌گوید که دیگر نیازی برای حضور نیروهای امریکایی در عراق نیست.

کاظمی در این باره گفت:” امروز روابط ما قوی تر از همیشه است. ما در زمینه اقتصاد، محیط زیست، بهداشت، آموزش، فرهنگ و سایر زمینه‌ها همکاری می کنیم.”

این در حالی است که نگرانی‌ها از حملات شبه‌ نظامیان نزدیک به ایران در برابر نیروهای امریکایی در عراق افزایش یافته است.

به اساس گزارش‌ها از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا کنون حداقل ۴۷ حمله علیه منافع امریکا در عراق انجام شده که هفت مورد توسط هوا پیماهای بدون سرنشین  بوده است.

جهان

سقوط تله کابین در جنوب ترکیه یک کشته و ۱۰ زخمی برجای گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

در نتیجه برخورد یک تله کابین با پایه شکسته در شهر آنتالیا در جنوب ترکیه یک تن کشته و ۱۰ سرنشین دیگر آن زخمی شدند.     

مقام‌های وزارت داخله ترکیه از وقوع این حادثه روز جمعه (۱۲ اپریل) خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، دو کودک نیز در میان زخمیان هستند. همچنان از اثر وقوع این حادثه حرکت کابین‌ها متوقف شد و ۱۸۴ تن دیگر در هوا معلق ماندند.

نیروهای کمکی با بالگرد تلاش‌های خود برای نجات افراد را شروع کردند که در طول شب نیز ادامه داشت.

مرگ یک تن در این حادثه تایید شده و مجروحان به شفاخانه منتقل شده‌اند.

بربنیاد گزارش‌ها، تحقیقات برای بررسی علت وقوع این حادثه جریان دارد.

Continue Reading

جهان

یک نظرسنجی نشان می‌دهد که رای دهندگان در بسیاری از کشورها به دموکراسی بدبین هستند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد که رأی دهندگان در بسیاری از کشورها از بحران عدم اعتماد بر دموکراسی و نهادهایشان رنج می‌برند. این در حالیست که امسال بیش از نیمی از جمعیت جهان انتخابات برگزار می‌کنند.

با برگزاری انتخابات در ایالات متحده، هند، بریتانیا و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۴، گزارشی که روز پنجشنبه توسط موسسه بین المللی دموکراسی و کمک به انتخابات منتشر شد، تصویری تیره را از سلامت بسیاری از دموکراسی ها ارائه می دهد.

به گزارش رویترز، نتایج نظر سنجی نشان می‌دهد که رأی دهندگان در یازده کشور از ۱۹ کشور مورد بررسی، که شامل ایالات متحده و هند نیز می‌شود، کمتر از نیمی از مردم معتقد اند که انتخابات اخیر شان آزاد و منصفانه بوده است.

فقط رای دهندگان در دنمارک معتقد اند که محاکم «همیشه» یا «اغلب» دسترسی به عدالت را فراهم می‌کنند.

کیوین کاساس زامورا، سرمنشی موسسه بین المللی دموکراسی و کمک به انتخابات در بیانیه‌ای گفت: «دموکراسی‌ها باید به بدبینی مردم خود، هم از طریق بهبود حکومت‌داری و هم با مبارزه با فرهنگ رو به رشد اطلاعات نادرست که اتهامات نادرست علیه انتخابات معتبر را دامن می‌زند، پاسخ دهند.»

انتخابات ریاست جمهوری امسال در ایالات متحده احتمالاً شاهد رویارویی دوباره جو بایدن، رئیس جمهور برحال دموکرات، با دونالد ترمپ، رئیس جمهور سابق خواهد بود. ترمپ ادعای تقلب گسترده را در انتخابات ۲۰۲۰ مطرح کرده بود.

نتایج نظرسنجی مذکور نشان می‌دهد که تنها ۴۷ درصد از پاسخ دهندگان در ایالات متحده معتقد اند که این کشور دارای پروسه‌های انتخاباتی معتبری است.

این نظرسنجی که بین جولای ۲۰۲۳ و جنوری ۲۰۲۴ انجام شد، حدود ۱۵۰۰ نفر را در هر یک از ۱۹ کشور از جمله برازیل، چیلی، کولمبیا، گامبیا، عراق، ایتالیا، لبنان، لیتوانیا، پاکستان، رومانیا، سنیگال، سیرالئون، کوریای جنوبی و تانزانیا زیر پوشش قرار داده است.

Continue Reading

جهان

تیراندازی در پایتخت امریکا یک کشته و پنج زخمی برجای گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۴۰۳)

رسانه‌های امریکایی به نقل از پولیس این کشور گزارش داده‌اند که در نتیجه تیراندازی مهاجمان در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده یک تن کشته و پنج تن دیگر مشمول دو کودک زخمی شده‌اند.

براساس گزارش‌ها، این حادثه ساعت ۶:۱۰ چهارشنبه‌شب، ۱۰ اپریل هنگامی رخ داد که دو مهاجم به سمت مردم تیراندازی کردند.

طبق گزارش، در میان زخمیان دو کودک نُه و ۱۲ ساله مشمول هستند.

به گفته‌ پولیس، یک موتر مظنون در ارتباط به تیراندازی تحت تعقیب است.

از سال گذشته به این‌سو موارد تیراندزی در شهرهای مختلف امریکا افزایش یافته است.

این در حالی است که روز شنبه هفته روان نیز در پی تیراندازی یک مرد تفنگ‌دار در ایالت فلوریدای امریکا، دو تن کشته و به‌شمول یک پولیس هفت تن دیگر زخمی شدند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!