Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: در صورت ادامه حملات طالبان، سطح حمایت از نیروهای افغان را بالاتر می‌بریم

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۴, ۱۴۰۰)

کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا (سنتکام)، روز گذشته (یک‌شنبه ۳اسد) به گروه طالبان هشدار داده است که در صورت ادامه حملات و خشونت‌ها، ارتش امریکا حملات هوایی علیه این گروه را با شدت بیش‌تر ادامه می‌دهد.

مک‌کنزی که مسوول امور نیروهای امریکایی در افغانستان است، روزگذشته، به خبرنگاران در کابل گفته است که: “امریکا در روزهای اخیر حملات هوایی خود را برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان افزایش داده و ما آماده هستیم تا در صورت ادامه حملات طالبان سطح این حمایت را در روزهای آینده بالاتر ببریم.”

این مقام امریکا هم‌چنان گفته است که پس از خروج، نیز ارتش امریکا به حمایت فنی و لوژستیکی از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد. به گفته او، امریکا قابلیت و گزینه حمله هوایی از خارج از افغانستان علیه گروه داعش و شبکه القاعده را حفظ خواهد کرد.

مک‌کنزی می‌گوید که:”ترجیح می‌دهم روشن‌تر صحبت کنم. دولت افغانستان طی روزهای آینده تحت آزمون بسیار دشواری قرار خواهد گرفت. طالبان تلاش می‌کنند به حملات خود ماهیتی گریز ناپذیر ببخشند اما آن‌ها اشتباه می‌کنند؛ زیرا پیروزی طالبان اجتناب ناپذیر نیست.”

این درحالی است که طالبان در ماه‌های اخیر حملات خود را به شدت افزایش داده است. این گروه مدعی تصرف نزدیک به ۲۰۰ ولسوالی و ۹۰ درصد مناطق مرزی است؛ ادعایی که از سوی نهادهای امنیتی تکذیب شده است.

این گروه به رغم این که گفته‌به شهرها حمله نمی‌کنند، اما تاکنون به چندین شهر حمله کرده است.

در جریان موج جدیدی از حملات طالبان، ارتش امریکا مواضع طالبان را در برخی از ولایت‌ها بمباران کرده است. اما طالبان نسبت به پیامد این موضوع هشدار داده‌اند.

همچنان روز گذشته لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، هنگامی بازدید از شهر آلاسکا امریکا در جریان گفتگو با خبرنگاران، گفته است که نخستین کار نیروهای امنیتی افغان این است تا جلو پیشروی‌‎های طالبان را بیگیرند.

وی افزوده که قبل از تصرف مناطق ستراتیژیک توسط نیروهای افغان باید سرعت پیشروی طالبان گرفته شود.

به نقل از خبرگزاری رویترز نیروهای امنیتی افغان قصد دارند تا مناطق ستراتیژیک مانند کابل، شهرهای دیگر، بندرها و زیربناهای را حفظ کنند.

به خبرنگاران، گفته‌‌است: “آنها (طالبان) نیروهای خود را در اطراف مراکز اصلی جمعیت، جمع می‌کنند.”

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: ادامه تحریم‌ها بر سفر مقام‌های ارشد حکومت «ظالمانه» است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان ادامه تحریم‌ها بر سفر مقام‌های ارشد حکومت از سوی جامعه جهانی را یک اقدام ظالمانه و غیر‌عادلانه می‌خواند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی مشکلات موجود در کشور را ناشی از تحریم‌های ناعادلانه امریکا و جامعه جهانی در برابر دولت جدید افغانستان می‌داند و تأکید می‌کند اگر جهان به دنبال تعامل با امارت اسلامی است باید به همه تحریم‌ها پایان دهد.

بیشتر از سه ماه می‌شود که معافیت سفر سیزده مقام ارشد امارت اسلامی به پایان رسیده و تاکنون این معافیت از سوی شورای امنیت سازمان ملل تمدید نشده است و مقام‌های که شامل این فهرست اند نمی‌توانند به بیرون از افغانستان سفر کنند.

آقای کریمی می‌گوید: «انزوای سیاسی همان گونه که قبلاً نتیجه‌ای درپی نداشت حالا نیز نخواهد داشت؛ مردم افغانستان و ما خواهان روابط خوب با کشورها هستیم که مبتنی بر احترام متقابل باشد.»

پس از پایان معافیت سفر مقام‌های امارت اسلامی، شورای امنیت سازمان ملل متحد دو نشست را به منظور تصمیم‌گیری در مورد تمدید و یا رد معافیت سفر این مقام‌ها تاکنون برگزار کرده است اما در هر دو نشست، اعضای شورای امنیت ملل متحد به نتیجه نرسیدند و این نشست‌ها بی‌نتیجه باقی ماند.

این در حالی است که پس از روی کارآمدن امارت اسلامی در بیست و چهارم اسد سال گذشته، جامعه جهانی همواره شکل‌گیری حکومت فراگیر، تأمین حقوق بشر و رفع تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان را همچون شرایط اساسی خود برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی و پایان تحریم‌ها اعلام کرده است.

امارت اسلامی اما تأکید می‌کند همه شرایط به رسمیت شناختن را تکمیل کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: هیچ محدودیتی بر سفرهای مقام‌های پیشین وجود ندارد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

در پی سفر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، امارت اسلامی می‌گوید که هیچ محدودیتی بر سفر مقام‌های پیشین و چهره‌های سیاسی وجود ندارد.

آقای کرزی روز شنبه، ۱۲ قوس، در یک پرواز به خارج از کشور رفت.

عمر زاخیلوال، وزیر پیشین مالیه افغانستان، با نشر عکسی از خود با آقای کرزی نگاشته که به‌زودی به افغانستان بر خواهند گشت.

بر بنیاد گزارش‌ها، آقای کرزی به امارات متحده عربی رفته و از آن‌جا به آلمان خواهد رفت.

سفر آقای کرزی همزمان با سفر وزیر دفاع کشور به امارات متحده عربی انجام شده، اما امارت اسلامی گفته است این دو سفر با هم ربطی ندارند.

امارت اسلامی خاطرنشان کرده که آقای کرزی بنابر نیازمندی که داشته به خارج از کشور سفر کرده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «افغانستان کشوری تمام افغان‌ها است و تمام افغان‌هایی که در بیرون از کشور بسر می‌برند پس به کشور خود برگردند و آرام و آسوده در کشور خود زنده‌گی کنند.»

به گفته آگاهان، فراهم شدن زمینه سفر برای حامد کرزی به بیرون از کشور می‌تواند زمینه کسب اعتماد را میان سیاسیون و امارت اسلامی فراهم کند.

در ماه‌های گذشته خبرهایی نشر شده بود که امارت اسلامی بر سفرهای بیرونی حامد کرزی محدودیت‌هایی وضع کرده اما امارت اسلامی این موضوع را تایید نکرد.

پیش از این، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه حکومت پیشین و فصل الهادی مسلمیار، رییس پیشین مجلس سنا، سفرهای بیرونی داشته‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

انفجار دیروز در شهر جلال‌آباد ۶ زخمی برجا گذاشته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی می‌گویند در انفجار روز گذشته (شنبه، ۱۲ قوس) در کنار خسارات مالی به چندین دکان به شمول دکان «گلچرن» یگانه شهروند اهل هنود در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، شش تن نیز زخمی شدند.

به گفته آنان، بررسی‌ها در مورد چگونگی و نوعیت انفجار جریان دارد.

این حادثه در ناحیه اول شهر جلال‌آباد رخ داده است.

از سویی هم، گفته می‌شود انفجار بر اثر ماین جاسازی شده در یک گلدان بوده است.

باشنده‌گان ننگرهار از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو این‌گونه رویداد‌ها را بگیرد.

تاکنون هیچ گروه یا شخصی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!