Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: در مورد بررسی توافقنامه دوحه با مقام‌های افغان در تماس استیم

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا یا پنتاگون می‌گوید که واشنگتن در مورد بررسی توافق‌نامه دوحه با مقام‌ها افغان در ارتباط دوامدار قرار دارد.

پیش از این جوبایدن، رییس جمهور امریکا، بعد از آغاز کارش به عنوان رییس جمهور آن کشور گفت که توافق‌نامه امریکا با طالبان را بررسی می‌کند.

 جان کربی، مسوول بخش مبطوعاتی پنتاگون، می‌گوید:” با توجه به مهلت پیشرو،همه احساس مشترک دارند… اما ما میخواهیم که آن را به روش متفکرانه و آگاهانه انجام دهیم، تا مطمین شویم که بهترین تصمیم را گرفتیم که به منافع امنیتی ما، متحدین ما و افغان‌ها تمام شود.”

جان کربی در مورد این که لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در این باره با رییس جمهور غنی گفتگو کرده است گفت:” من چیزی دیگر ندارم که با شما شریک کنم، مگر من با شما در مورد مشوره‌ها او(لوید آستین) با متحدین و همکاران ما به شما معلومات خواهم داد.”

کربی همچنان گفت که بررسی توافق‌نامه دوحه یک کار طبیعی است.

او در این باره گفت:” ما این را بسیار جدی خواهیم گرفت. مردم باید اطمینان داشته باشند که ما این موضوع را جدی میگیرم. ما میخواهیم به جزییات آن برویم تا با توجه به تعهدات امنیتی ما در سراسر جهان و با همکاران افغان ما آن را بهتر درک کنیم.”

کربی همچنان افزود که وزیر دفاع امریکا در مورد یافته‌های گروه مطالعاتی افغان آگاهی کامل دارد.

گروه مطالعاتی افغان پیش از در گزارش تازه‌‌اش از امریکا خواسته بود تا مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تمدید کند.

این در حالی است که انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، در تماس تیلیفونی با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفته بوده که از راه حل سیاسی و آتش‌بس دایمی و جامع در افغانستان حمایت می‌کند.

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، نیز گفته بود که از تلاش‌های دیپلوماتیک برای حل بحران افغانستان حمایت قوی می‌کند.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!