Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: سازمان ملل در تلاش پیدا کردن یک راه حل مناسب برای وضعیت افغانستان است

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که سازمان ملل در تلاش پیدا کردن یک راه حل مناسب برای وضعیت در افغانستان است، اما ایالات متحد وشریکانش درصورت ناکام شدن این گفتگوها تصمیم خواهند گرفت.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که کمک‌های این کشور به معنای حمایت از حاکمان جدید نیست و این کمک‌ها به مردم افغانستان هم‌چنان ادامه دارد.

همزمان رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست شورای وزیران این اتحادیه در بروکسل گفته است که شورای وزیران در ماه فبروری تصامیم قاطع درباره وضعیت افغانستان خواهند گرفت.

وزیرخارجه آلمان هم گفته اگر زنان و دختران اجازه کار و تحصیل نداشته باشند، به افغانستان دیگر کمک نخواهد شد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، می‌گوید :«ما درحال ارزیابی گام‌های مناسب برای آینده هستیم، طالبان (امارت اسلامی) برای هر اقدام خود بها خواهند پرداخت. ما هر گزینه را روی میز داریم ما در هماهنگی بیشتر با شرکا وهمکاران بین‌المللی خود و مقام‌های ارشد سازمان ملل در تماس استیم تا وضعیت افغانستان را با آنچه از طالبان دیده می‌شود، بررسی کنیم.»

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه امریکا این موضوع که کمک‌های مالی بشردوستانه در مسیر حمایت از امارت اسلامی انجام می‌شود را رد کرده است.

او خاطرنشان کرده است این کمک‌ها از طریق سازمان‌های غیردولتی مصرف می‌شود و تمام تلاش بر این است تا پول به حاکمان جدید نرسد.

آقای پرایس نیز گفت: «درنتیجه تصامیم اخیر، ۸۳ درصد از سازمان‌های امدادرسان که درافغانستان کار می‌کنند، فعالیت‌های‌شان را دراین کشور متوقف کرده‌اند، این وضعیت برای ما و جامعه جهانی قابل قبول نیست زیرا ۲۰ میلیون نیازمند افغان برای ادامه زندگی به این کمک‌ها نیاز دارند، پول کمکی به طالبان و یا از طریق طالبان پرداخت نمی‌شود این پول‌ها از طریق سازمان‌های غیردولتی و کمک رسان به مصرف می‌رسد.»

همزمان رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست شورای وزیران این اتحادیه در بروکسل به خبرنگاران گفت که شورای وزیران درماه فبروری تصامیم قاطع درباره وضعیت افغانستان خواهند گرفت.

جوزف بورل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «ما درباره وضعیت و محدودیت‌های که اخیراً ازسوی طالبان برزنان وضع شده بحث کردیم ما پیامدهای اقدامات اخیر را ارزیابی می‌کنیم از جمله از طریق میکانیزم‌های اضافی موجود تا طالبان را در برابر نقض حقوق زنان و دختران پاسخگو بسازیم .»

درعین حال، وزیر خارجه آلمان نیز هشدار می‌دهد اگر امارت اسلامی اجازه ندهد زنان با سازمان‌های کمک‌رسان در افغانستان کار کنند، کمک‌های بین‌المللی به مردم نیازمند افغانستان نخواهد رسید.

آنالینا بربوک، وزیرخارجه آلمان، می‌گوید: «وضعیت برای مردم، به ویژه زنان، فاجعه‌باراست، اگر زنان دیگر نتوانند با سازمان‌های بین‌المللی کار کنند، به افغانستان دیگر کمک نخواهد شد جایی که زنان اجازه کارنداشته باشند ما به‌عنوان جامعه بین‌المللی نمی‌توانیم به کمک ادامه دهیم.»

این درحالی است که منصور احمد خان، سفیر سابق پاکستان در افغانستان، می‌گوید که وضعیت افغانستان مطابق انتظار و منافع اقتصادی بلندمدت اسلام آباد شکل نگرفته است.

او درمقاله‌ای در وبسایت «شبکه خبری بول» نوشته است نه وضعیت افغانستان و نه روابط دوجانبه، آن طور که امید می‌رفت، نتیجه نداده است.

رویداد های اخیر

جاپان به افغانستان بیش از ۲۱ میلیون دالر کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از کمک کشور جاپان به ارزش ۲۱.۶ میلیون دالر به بخش‌های صحت و آموزش افغانستان خبر داده است.

یونیسف حمایت جاپان به بخش‌های صحت و آموزش افغانستان را قابل ستایش دانسته است.

یونیسف در گزارشی روز گذشته (۲۶ مارچ) گفت ۱۸ میلیون دالر از این کمک‌‌ها برای تهیه واکسین‌های ضروری به بیش از ۱۸ میلیون کودک و مادر و ۳.۶ میلیون دالر دیگر برای ساخت زیرساخت‌های مکاتب دولتی در افغانستان هزینه خواهد شد.

براساس این گزارش، واکسین‌هایی که قرار است از این کمک‌ها برای کودکان و مادران در افغانستان تهیه شود، شامل سرخک، روتاويروس، تیتانوس، دیفتری، فلج اطفال، هپاتیت بی و غیره است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل هم‌چنان گفته است که این بودجه به یونیسف کمک می‌کند تا در جریان سال ۲۰۲۳ برای حدود ۱۰ میلیون کودک واکسین فلج اطفال تهیه کند.

اطلاعات نشرشده حاکی از آن است که ۳.۶ میلیون دالر از این کمک‌ها از طریق یونیسف برای فراهم‌سازی آب تصفیه‌شده و امکانات صحی برای ۱۰ هزار شاگرد از جمله ۵ هزار دانش‌آموز دختر در ۲۰ مکتب به مصرف خواهد رسید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

انفجار در شهر کابل ۶ کشته و چندین زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

سخنگوی فرماندهی امنیه کابل می‌گوید که در انفجار پس از چاشت امروز (دوشنبه) در چهارراه ملک اصغر از مربوطات حوزه دوم امنیتی شهر کابل، ۶ غیرنظامی جان باخته و چند تن دیگر به شمول سه تن از نیروهای امنیتی زخم برداشته‌اند.

خالد زدران در توییتر نگاشته است که حمله کننده انتحاری پیش از رسیدن به هدف از سوی نیروهای امنیتی در ایست بازرسی از پا درآمد.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله، هم‌چنان گفته است که دست‌کم ۶ تن درپی این انفجار کشته و شماری دیگر زخمی شده‌اند.

آقای تکور گفته است پیش از آنکه عامل انتحاری به هدف برسد، توسط نیروهای امنیتی شناسایی شد و پس از کشته شدن او، مواد جاسازی شده در بدنش منفجر شد.

با این حال، شفاخانه ایمرجنسی کابل گفته که در نتیجه این انفجار ۱۲ زخمی به شمول یک کودک به این شفاخانه منتقل شده که دو تن آنان در جریان انتقال به این شفاخانه جان باختند.

تاکنون مسوولیت این انفجار را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد: عملیات اخیر امارت اسلامی ضربه بزرگی به داعش در شمال افغانستان است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده پیشین وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان گفته است اگر ادعای امارت اسلامی در مورد کشتن سه عضو کلیدی داعش درست باشد، ضربه بزرگی به پیکر داعش در شمال افغانستان وارد شده است.

پس از آنکه ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان از کشته شدن سه عضو برجسته داعش در شمال افغانستان خبر داد، زلمی خلیل‎زاد، فرستاده پیشین وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان، خواستار افزایش تعامل میان امریکا و امارت اسلامی برای اجرایی شدن کامل توافق‌نامه دوحه شد.

وی این درخواست را صبح روز دوشنبه (۷حمل) در رشته تویت‌هایی در واکنش به ادعای امارت اسلامی مبنی بر کشتن اعضای کلیدی گروه داعش در بلخ مطرح کرده است. خلیل‌زاد گفته است که اگر ادعای امارت اسلامی مبنی بر کشته شدن مولوی ضیاءالدین، فرد شماره دوم شاخه خراسان داعش، ابوعمر افریدی، مشاور و سلمان تاجیکستانی، کارشناس آموزش و ساخت بمب این گروه تأیید شود، ضربه بزرگی به پیکر داعش در شمال افغانستان وارد شده است.

به گفته زلمی خلیل‌زاد، مبارزه با شاخه خراسان داعش از تعهدات امارت اسلامی در توافق‌نامه دوحه به امریکا است. ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان گفته است که طی یک عملیات، شماری از اعضای رهبری شاخه خراسان داعش را در ولایت بلخ به هلاکت رسانده‌اند.

این ریاست افزوده است که افراد کشته شده در عملیات شب گذشته طراحی و اجرای حمله انتحاری علیه داوود مزمل والی ولایت بلخ را به عهده داشتند که منجر به کشته شدن وی و چند فرد دیگر شده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!