Connect with us

اخبار ویژه

امریکا صدور ویزه به افغان‌‎های آسیب‌پذیر بشمول زنان را بررسی می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده است که اداره بایدن برای افغان‌های آسیب پذیر بشمول زنان سیاستمدار، خبرنگاران و فعلان مدنی که زنده‌گی شان در خطر است صدور ویزه را بررسی می‌کند.

به اساس این گزارش، دیدبان حقوق بشر از کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا خواسته تا ۲هزار ویزه به زنان آسیب‌پذیر و فعالان عرصه حقوق زن در افغانستان صدور نمایند.

گزارش افزوده که در پلان کنون امریکا تنها کسانی شامل است که با امریکا در افغانستان کار کرده است.

یک مقام امریکایی به رویترز گفته که اداره بایدن نه تنها به زنان بلکی به مردان و اقلیت‌ها که زیر تهدید بلند امنیتی است ویزه میدهد.

دیدبان حقوق بشر افزوده بانوان که در دو دهه گذشته دست آوردهای داشته باید در این روند شامل شوند.

ترزا کاساله، مدیر حامی فهرست مینا که طرفدار نمایندگی زنان در سراسر جهان است، در این باره گفت:” زندگی بسیاری در معرض خطر است.”

کاساله افزوده” رهبران زنان توسط طالبان هدف قرار داده شده و کشته شده اند. آنها هر روز با تهدید روبرو می‌شوند و زندگی شان در خطر است.”

رویترز افزوده که دیده بان حقوق بشر از امریکا خواسته تا روند توزیع این ویزه‌ها را سرعت ببخشد و برای پروسس اسناد در وزارت خارجه آن کشور یک بخش دیگر تاسیس کند.

تاکنون کاخ سفید در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است، اما قرار است جوبایدن، رییس جمهور امریکا امروز در باره افغانستان و روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان سخنرانی کند.

این در حالی است که فعالان زن، کارمندان رسانه‌ای، قاضیان و کارمندان صحی در سراسر کشور ترور شده اند.

فعالان حقوق بشر در ماه اپریل در این مورد گفته بود که “خبرنگاران زن ممکن نه تنها از بهر این که موضوعاتی را پوشش میدهد بلکی از بهر این که اصول اجتماعی از قبیل ظاهر شدن در مکان‌های عامه و کارکردن در خارج از خانه را در نظر نگرفته اند هدف قرار داده شوند.”

این درحالی است که به اساس گزارش‌ها در دوران طالبان زنان از تعلیم و کار کردن منع شده بودند، و همچنان اجازه نداشتند تا بدون محرم از خانه بیرون شوند.

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

یک زندانی گوانتانامو آزاد و به امارت اسلامی سپرده شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۱)

 اسدالله هارون، یک شهروند افغان پس از اسارت حدود ۱۵ سال در زندان گوانتانامو از سوی امریکا آزاد و به مقام‌های امارت اسلامی در کابل سپرده شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در اعلامیه ای گفته که آقای هارون در نتیجه تلاش‌های امارت اسلامی و تعامل مثبت با امریکا از زندان رها شده است.

او گفت: “امارت اسلامی افغانستان رهایی زندانیان افغان را در سایر کشورها و جویا شدن احوال آنان را نیز وجیبه خود می داند و تلاش میکند که هیچ افغانی در سایر کشورها در حالت مظلومیت قرار نداشته باشد.”

وی افزود که اکنون نیز امارت اسلامی با شماری از کشورها که در آنجا افغان ها به عناوین مختلف زندانی اند، در حال تماس است و در راستای رهایی عاجل آنان تلاش ها جریان دارد.

آقای مجاهد همچنان از قطر برای ایجاد سهولت در این زمینه سپاسگزاری کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

وزارت انرژی و آب: شانزده پروژه تولید برق روی دست گرفته شده است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۴۰۱)

وزارت انرژی وآب می‌گوید که شانزده پروژه تولید برق را روی دست گرفته است تا افغانستان در درازمدت بتواند از رهگذر تولید انرژی برق به خودکفایی برسد.

مولوی اختر محمد نصرت، سخنگوی این وزارت گفته است که از مجموعه این پروژه ها، دوازده پروژه آن تولید برق حرارتی و آفتابی خواهد بود. به گفته وی، طرح این پروژه ها را در حال حاضر با سرمایه گذاران داخلی و خارجی شریک کرده اند تا با جلب توجه سرمایه گذاران کار عملی این پروژه ها آغاز شود.

با این حال، آقای نصرت می‌افزاید که با سرمایه سرمایه گذاران کشورهای روسیه، ایران، امریکا، چین و ترکیه بحث‌های دراین مورد شده است اما هیچ توافقی روی هیچ یکی از این پروژه ها صورت نگرفته است.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی به این باورند که اگر در بخش تولید برق سرمایه گذاری صورت گیرد، صنعت کشور رشد خواهد کرد، زیرا بخش بزرگ از مشکلات صنعت کاران در کشورهمین کمبود و یا هم نبود برق است.

تاج محمد تلاش، یکی از آگاهان اقتصادی کشور می‌گوید: “من فکر می‌کنم که دومین عامل که می‌تواند در رشد سکتور زراعت نقش مهم را انجام دهد، انرژی است. امارت اسلامی می‌تواند انرژی را به سه بخش اولویت بندی کند، از طریق آب، باد و آفتاب.”

این درحالیست که افغانستان بیشترین پول را به کشورهای بیرونی از بابت صرفیه برق می پردازد. بربنیاد آمار وزارت اقتصاد، هم اکنون افغانستان سالانه بیش از۲۵۰ میلیون دالر هزینه مصرف برق را به کشورهای دیگر میپردازد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!