Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا طالبان را متهم به افزایش خشونت‌ها کرد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۳۹۹)

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا امروز (پنج شنبه ۷دلو) گفته است که امریکا و ناتو در مورد خروج از افغانستان، با توجه به وضعیت تصمیم خواهند گرفت.

مکنزی که دریک گفتمان آنلاین در انستیتیوت بیروت سخن می‌زد گفته است که هنوز هم سطح خشونت در افغانستان بیش از حد بالا است و مقصر اصلی آن  طالبان هستند.

مکنزی همچنان گفته است که، امریکا از راه رسیدن به توافق سیاسی در افغانستان پشتبانی می کند، اما طالبان به توافق دوحه درست عمل نکرده اند.

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا گفته است که :” متأسفانه ما هنوز سطح خشونت بیش از حد بالا را می‌بینیم و من مقصر بسیاری  طالبان را می دانم که به حمله‌ها و قتل‌های هدفمند خود ادامه می‌دهند، تاکنون هیچ نشانه‌ای از قطع رابطه طالبان با القاعده ندیده ایم.”

در همین حال یک عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان راه رسیدن به صلح در افغانستان را دشوار می داند زیرا طالبان همواره بر جنگ و خشونت تاکیه کرده و ان را راه موثر برای رسیدن به قدرت می دانند.

امین احمدی، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان گفته است که:” هنوز راهبرد طالبان متمرکز به جنگ است قتل‌ها و ترورهای هدفمند در چارچوب همین راهبرد در شهرها صورت می‌گیرد.”

از سوی دیگر دولت آلمان ماموریت نظامی خود را در افغانستان برای ده ماه دیگر تمدید کرده است.

سخنگوی دولت آلمان، گفته که تاریخ جدید شرایط پیچیده افغانستان را به درستی در نظر می‌گیرد و همچنین انعطاف پذیری لازم را برای انجام واکنش در صورت تغییر وضعیت ناپایدار امنیت و تهدید امکان‌پذیر می‌سازد.

شاه محمود میاخیل، معاون اول وزارت دفاع ملی می‌گوید که :” مردم افغانستان و دولت به صلح متعهد هستند، تنها کسانی که به صلح متعهد نیستند که جنگ می‌کنند. طالبان می‌خواهند که از طریق انفجار و انتحار به قدرت برسند.”

با این حال وزیر امور داخله می‌گوید، تنها راهی که به طالبان باقی مانده است صلح است، در غیر آن سرکوب خواهند شد.

مسعود اندرابی، وزیر داخله می‌گوید که:” یگانه راهی که به طالبان باقی مانده است این است که صلح کنند، در غیر آن در هر جای کشور سرکوب خواهند شد.”

هرچند گفتگوهای میان افغان‌ها از سه روز به اینسو در گروه‌ها تماس از سر گرفته شده است اما تا کنون نتیجه‌ی به دست نیامده

رویداد های اخیر

ممنوعیت سفر وزیر اطلاعات و فرهنگ موقتاً رفع شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوعیت سفر خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ را برای ده روز برداشته است.

معافیت سفر این مقام حکومت از روز پنج‌شنبه ۱۰ قوس الی ۱۹ قوس وضع شده است تا آقای خیرخواه بتواند به شهر قازان، پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه سفر کند.

براساس خبرنامۀ شورای امنیت سازمان ملل، آقای خیرخواه در یک مجمع بین‌المللی در پنجاهمین سالگرد کنوانسیون در مورد حفاظت از میراث فرهنگی جهان شرکت خواهد کرد.

این در حالی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید سفر خیرالله خیرخواه به روسیه به تعویق افتاده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

آلمان امسال پذیرای حدود ۱.۲ میلیون مهاجر خواهد بود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

نشریه آلمانی «ولت ام سونتاگ» روز یک‌شنبه اعلام کرد آلمان امسال در مجموع ۱.۲ میلیون مهاجر خواهد پذیرفت که این رقم در اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، ۸۹۰ هزار نفر بود.

به گفته این نشریه، بیش از یک میلیون نفر تنها از اوکراین در مدت زمان مشخص شده وارد آلمان شده اند. علاوه بر این، تا پایان ماه اکتوبر، ۱۸۱۶۱۲درخواست پناهنده‌گی از اتباع کشورهای سوریه، افغانستان، ترکیه، عراق و سایر کشورها دریافت شده است. این روزنامه نوشت که مقامات آلمانی انتظار دارند این تعداد تا پایان سال از ۲۰۰ هزار نفر فراتر رود.

این نشریه ادامه داده است که نگرانی درحال افزایش در ایالات و شهرداری‌های فدرال در مورد افزایش تعداد مهاجرین وجود دارد.

این نشریه به نقل از مقام‌های آلمانی گفته است که این مناطق از نظر توانایی خود برای پذیرش مهاجران به حد آخر رسیده اند.

این مقام‌ها افزوده اند که صدای کمک از سراسر کشور شنیده می‌شود.

نشریه همچنان به نقل از این مقام‌ها افزوده است که مهاجرت‌های غیرقانونی به شدت افزایش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار وزیر دفاع امارت اسلامی با رییس دولت امارات متحده عربی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

پس از سفر ملا محمد یعقوب، وزیر دفاع امارت اسلامی افغانستان به امارات متحده عربی، اکنون این وزارت گفته است که وی با رییس دولت امارات متحده عربی دیدار و گفتگو کرده است.

وزارت دفاع ملی افغانستان روز دوشنبه (۱۴ قوس) از دیدار ملا یعقوب مجاهد، با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رییس دولت امارات متحده عربی، در قصر شاهی «الشاطی» خبر داده است.

در خبرنامه این وزارت آمده است که دو طرف در این دیدار روی تحکیم روابط، همکاری‌های دوجانبه و موضوعات دیگر گفتگو کرده‌اند.

گفته می‌شود که همکاری‌های دفاعی، مسایل مربوط به مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان و به‌ رسمیت شناختن امارت اسلامی از محورهای گفتگوی دو طرف بوده است.

ملا یعقوب دو روز پیش با انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و دیگر افراد بلندپایه امارت اسلامی وارد ابوظبی شد.

این هیأت افزون بر دیدار با مقام‌های امارات متحده عربی با افغان‌های ساکن و تجارت پیشه‌ در این کشور نیز دیدار داشته است.

حقانی در دیدار با افغان‌های مقیم آن کشور گفته است که هدف سفر هیأت حکومت به امارات متحده عربی، شنیدن و حل مشکلات افغان‌های مقیم این کشور است.

وی افزوده است: «امارت اسلامی روی برنامه‌های دراز مدت کار می‌کند و نیز گفته است: «با لطف و حمایت خداوند افغانستان را می‌سازیم.»

به گفته وی، افغانستان اکنون تازه از جنگ خارج شده و تازه امنیت در سراسر کشور حاکم است

آقای حقانی در این مورد خاطر نشان کرد: «ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد، اما بیایید با هم برای بازسازی افغانستان و آبادی این وطن تلاش کنیم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!