Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا طالبان را متهم به قتل‌های‌های هدفمند کرده است

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امریکا روز گذشته ( جمعه، ۱ اسد ) گفته که گزارش‌های پسین در باره خشونت‌ها و بی رحمی در برابر افغان‌ها نشان میدهند که طالبان به حقوق و زندگی انسان در میدان نبرد توجه اندکی می‌کند.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در این باره گفته” در حالیکه طالبان گفته که آنها با ترجمانان قبلی و دیگر کارمندان نیروهای خارجی ضرر نمی‌رسانند، اما گزارش‌های پسین در باره خشونت و بی رحمی با ترجمانان افغان‌ها نشان میدهد که نیروهای محلی طالبان به زندگی و حقوق بشری مردم توجه اندکی میکند.”

وی گفته که امریکا این ترورهای هدفمند، تخریب زیرساخت‌ها و دیگر حملات علیه مردم افغانتستان را محکوم میکند.

وی افزوده” طالبان باید از صدور اعلامیه‌ها در باره رد حملات و ترورهای هدفمند بیرون شود. اگر واقعا این پالیسی طالبان نیست رهبران آنان باید این حملات  و نقض حقوق بشر را محکوم کنند. آنها باید نیروهای خود را از انجام چنین اقدامات در میدان نبرد منع کنند.”

 معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا بار دیگر خواهان توقف فوری خشونت‌ها در افغانستان شده است.

او گفته” ما از طالبان می خواهیم که برای تعیین یک نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان به مذاکره جدی بپردازد که منجر به یک توافق عادلانه و پایدار شود. حل و فصل صلح آمیز میان جمهوری اسلامی و طالبان تنها راه پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله و آوردن صلح مورد نظر و شایسته افغان‌ها است. “

امریکا تاکید کرده است که حکومت تحمیلی بواسطه زور را به رسمیت نخواهد شناخت.

او در این باره گفته” مشروعیت و کمک به هر دولت افغانستان تنها در صورتی امکان پذیر است که این دولت از یک حق اساسی برخوردار باشد.”

معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزود:” ما همچنان به تلاش خود ادامه می دهیم تا روند دیپلماتیک صلح را تقویت و حمایت کنیم. ما همراه با جامعه بین المللی از همه طرف‌ها می‌خواهیم تا به یک راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع” موافقه کنند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: ادامه تحریم‌ها بر سفر مقام‌های ارشد حکومت «ظالمانه» است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان ادامه تحریم‌ها بر سفر مقام‌های ارشد حکومت از سوی جامعه جهانی را یک اقدام ظالمانه و غیر‌عادلانه می‌خواند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی مشکلات موجود در کشور را ناشی از تحریم‌های ناعادلانه امریکا و جامعه جهانی در برابر دولت جدید افغانستان می‌داند و تأکید می‌کند اگر جهان به دنبال تعامل با امارت اسلامی است باید به همه تحریم‌ها پایان دهد.

بیشتر از سه ماه می‌شود که معافیت سفر سیزده مقام ارشد امارت اسلامی به پایان رسیده و تاکنون این معافیت از سوی شورای امنیت سازمان ملل تمدید نشده است و مقام‌های که شامل این فهرست اند نمی‌توانند به بیرون از افغانستان سفر کنند.

آقای کریمی می‌گوید: «انزوای سیاسی همان گونه که قبلاً نتیجه‌ای درپی نداشت حالا نیز نخواهد داشت؛ مردم افغانستان و ما خواهان روابط خوب با کشورها هستیم که مبتنی بر احترام متقابل باشد.»

پس از پایان معافیت سفر مقام‌های امارت اسلامی، شورای امنیت سازمان ملل متحد دو نشست را به منظور تصمیم‌گیری در مورد تمدید و یا رد معافیت سفر این مقام‌ها تاکنون برگزار کرده است اما در هر دو نشست، اعضای شورای امنیت ملل متحد به نتیجه نرسیدند و این نشست‌ها بی‌نتیجه باقی ماند.

این در حالی است که پس از روی کارآمدن امارت اسلامی در بیست و چهارم اسد سال گذشته، جامعه جهانی همواره شکل‌گیری حکومت فراگیر، تأمین حقوق بشر و رفع تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان را همچون شرایط اساسی خود برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی و پایان تحریم‌ها اعلام کرده است.

امارت اسلامی اما تأکید می‌کند همه شرایط به رسمیت شناختن را تکمیل کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: هیچ محدودیتی بر سفرهای مقام‌های پیشین وجود ندارد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

در پی سفر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، امارت اسلامی می‌گوید که هیچ محدودیتی بر سفر مقام‌های پیشین و چهره‌های سیاسی وجود ندارد.

آقای کرزی روز شنبه، ۱۲ قوس، در یک پرواز به خارج از کشور رفت.

عمر زاخیلوال، وزیر پیشین مالیه افغانستان، با نشر عکسی از خود با آقای کرزی نگاشته که به‌زودی به افغانستان بر خواهند گشت.

بر بنیاد گزارش‌ها، آقای کرزی به امارات متحده عربی رفته و از آن‌جا به آلمان خواهد رفت.

سفر آقای کرزی همزمان با سفر وزیر دفاع کشور به امارات متحده عربی انجام شده، اما امارت اسلامی گفته است این دو سفر با هم ربطی ندارند.

امارت اسلامی خاطرنشان کرده که آقای کرزی بنابر نیازمندی که داشته به خارج از کشور سفر کرده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «افغانستان کشوری تمام افغان‌ها است و تمام افغان‌هایی که در بیرون از کشور بسر می‌برند پس به کشور خود برگردند و آرام و آسوده در کشور خود زنده‌گی کنند.»

به گفته آگاهان، فراهم شدن زمینه سفر برای حامد کرزی به بیرون از کشور می‌تواند زمینه کسب اعتماد را میان سیاسیون و امارت اسلامی فراهم کند.

در ماه‌های گذشته خبرهایی نشر شده بود که امارت اسلامی بر سفرهای بیرونی حامد کرزی محدودیت‌هایی وضع کرده اما امارت اسلامی این موضوع را تایید نکرد.

پیش از این، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه حکومت پیشین و فصل الهادی مسلمیار، رییس پیشین مجلس سنا، سفرهای بیرونی داشته‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

انفجار دیروز در شهر جلال‌آباد ۶ زخمی برجا گذاشته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی می‌گویند در انفجار روز گذشته (شنبه، ۱۲ قوس) در کنار خسارات مالی به چندین دکان به شمول دکان «گلچرن» یگانه شهروند اهل هنود در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، شش تن نیز زخمی شدند.

به گفته آنان، بررسی‌ها در مورد چگونگی و نوعیت انفجار جریان دارد.

این حادثه در ناحیه اول شهر جلال‌آباد رخ داده است.

از سویی هم، گفته می‌شود انفجار بر اثر ماین جاسازی شده در یک گلدان بوده است.

باشنده‌گان ننگرهار از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو این‌گونه رویداد‌ها را بگیرد.

تاکنون هیچ گروه یا شخصی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!