Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: مشروعیت امارت اسلامی بستگی به‌رفتار مقام‌های حاکم دارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امریکا اخیراً گفته است که کسب مشروعیت و حمایت جهانی از حکومت جدید در افغانستان بستگی به‌رفتار مقام‌های حاکم در این کشور دارد.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید تا زمانیکه مقام‌های حاکم زنان و دختران را سرکوب کنند انتظار نداشته باشند روابط جامعه جهانی با آنها بهبود پیدا کند.

مقام‌ها در وزارت خارجه امریکا افزوده‌اند که در این خصوص هماهنگی و توافق‌نظر میان همه اعضای جامعه جهانی وجود دارد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است: «تا زمانیکه مقام‌های حاکم در افغانستان زنان و دختران را سرکوب کنند، جامعه جهانی حاضر نخواهد بود با آنها تعامل کند. این مسأله است که ما در حال گفتگو درمورد آن با تمام کشورهای جهان هستیم؛ مشروعیت و حمایت که مقام‌های حاکم در افغانستان در تلاش کسب آن هستند به رفتار آن‌ها بستگی دارد.»

بازشدن مکاتب دختران بالاترازصنف ششم درکنار ایجاد حکومت فراگیر، مبارزه با تروریزم و استفاده نشدن افغانستان برضد کشورهای همسایه، منطقه وجهان ازخواست‌های است که مقام‌های غربی بارها در سخنرانی‌های خود به آن اشاره کرده‌اند.

آقای پرایس افزود: «ما از مقام‌های حاکم در افغانستان خواسته‌ایم موانع را بردارند تا دختران اجازه دسترسی به آموزش در تمام سطوح را پیدا کنند، به‌هرگونه محدودیت اضافی که مانع حرکت و تحصیل آزادانه آن‌ها می‌شود، پایان دهند و به تعهداتی که به‌ مردم افغانستان و جامعه جهانی داده‌اند، احترام بگذارند.»

با این حال، مولوی هبت‌الله آخندزاده رهبرامارت اسلامی در پیام تازه صوتی گفته است که خواهان داشتن تعامل و روابط دوستانه با همه کشورها درچارچوب شریعت اسلامی اند وهیچ فشار را برای تعامل که خلاف ارزش‌ها و شریعت اسلامی باشد، نخواهند پذیرفت.

درهمین حال، جاستین ترودو صدراعظم کانادا با وجود پیشنهاد سازمان‌ها و نهادهای کمک‌رسان، هیچ جدول زمانی برای رفع موانع کمک به افغانستان ارایه نداده است.

جاستین ترودو گفته است هراس دارد با فراهم کردن حمایت‌های مالی به افغانستان، قوانین تأمین مالی تروریزم نقض شود.

آقای ترودو گفته است: «ما می‌دانیم حمایت از مردم افغانستان چقدر مهم است اما ما به بررسی چگونگی کمک به افغانستان ادامه خواهیم داد، ما هم‌چنان قصد نداریم مقام‌های حاکم درافغانستان را به رسمیت بشناسیم اما به طور منظم با آنها در گفتگو هستیم تا از همه‌ چیز اطمینان حاصل نشود تعامل با مقام‌های حاکم در افغانستان دشوار خواهد بود.»

ایالات متحد امریکا، بریتانیا، آسترالیا و اتحادیه اروپا به سازمان‌های امداد‌ رسان اجازه داده‌اند تا کمک‌ها را بدون قراردادن آن در اختیارمقام‌های حاکم درافغانستان مستقیماً به مردم افغانستان برسانند.

درحال حاضر افغانستان با کمبود مواد غذایی و تجهیزات طبی مواجه است و تحریم‌های بین‌المللی وخشکسالی وضعیت را برای مردم دشوارتر کرده چنانچه سازمان ملل و نهادهای بشری مرتبط با آن، از یک بحران انسانی و فروپاشی اقتصادی در افغانستان که مردم این کشور قربانی آن خواهد بود، هشدارداده‌اند.

رویداد های اخیر

سفارت افغانستان در هند توقف فعالیت‌های خودرا رسماً اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

سفارت افغانستان در هند اعلام کرده است که فعالیت‌های این سفارت سر از روز یکشنبه (۱ اکتوبر) به دلیل «عدم حمایت دولت میزبان» متوقف می‌شود.

این سفارت با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه گفت که به کمبودی‌های خود در برآورده کردن انتظارات و الزامات لازم برای تأمین منافع افغانستان و شهروندان آن اقرار می‌کند که دلیل آن «عدم حمایت دیپلوماتیک در هند و عدم موجودیت یک دولت فعال قانونی در کابل می‌باشد.»

سفارت همچنان کاهش پرسونل و منابع را از دلایل بسته شدن آن ذکر کرده است.

در اعلامیه آمده است: «فقدان پشتیبانی به موقع و لازمی از تمدید ویزه دیپلوماتان الی سایر زمینه های حیاتی منجر به ناامیدی قابل درک در بین تیم کاری ما شد که توانایی ما را برای انجام وظایف موثر مختل کرد.»

سفارت افغانستان در هند اما گفته است که خدمات عاجل قونسلی به شهروندان افغانستان الی زمان تسلیم‌دهی نمایندگی به کشور میزبان ادامه خواهد داشت.

این سفارت همچنان ادعاها مبنی بر درگیری یا اختلاف داخلی بین کارکنان دیپلوماتیک را رد کرده است.

در اعلامیه این سفارت همچنان گفته شده که فعالیت‌های قونسلگری‌های افغانستان در هند که به طور مستقل انجام می‌شود، برخلاف خطوط تعیین شده نمایندگی دیپلوماتیک است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!