Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: نشست استانبول جاگزین گفتگوهای دوحه نبوده

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱, ۱۴۰۰)

امریکا می‌گوید که نشست استانبول جاگزین گفتگوهای دوحه نبوده؛ بل بخشی از تلاش‌ها سیاسی برای تامین یک راه حل سیاسی در افغانستان است.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، روز گذشته( سه شنبه، ۳۱ حمل) در نشست خبری گفت که:” گفتگوهای دوحه ادامه خواهد داشت و تلاش‌های است که ما در آنجا روی منابع سرمایه گذاری کرده میتوانیم. ما میدانیم که توسط دیموکراسی، توسط راه حل سیاسی، و توسط گفتگوها به رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها صلح، ثبات و امنیت در افغانستان تامین میشود.”

پرایس افزود که اداره بایدن به این باور است که راه حل نظامی برای جنگ افغانستان وجود ندارد.

او در این باره گفت:” نشست استانبول یک بخش از تلاش‌های گسترده است، یعنی همکاری‌های دیپلوماتیک گسترده. از برگزار کننده‌‎گان آن ترکیه، قطر و سازمان ملل تشکری میکنیم. من در باره زمان و وضعیت فعلی آن باید به آنها گفتگو کنم.”

این در حالی است که ترکیه، سازمان ملل و قطر به گونه رسمی اعلام کرده که نشست ترکیه برای صلح افغانستان تا تاریخ چهارم ماه می به تعویق افتاده است.

ترکیه، قطر و سازمان ملل در یک اعلامیه گفته است که ” با در نظر داشت پشرفت‌های پسین و مشوره‌ها با همه طرف‌ها موافقه شد تا این نشست تا پشرفت‌های معنی دار به تعویق افتد.”

از سوی دیگر، طالبان قبل از این در واکنش به تمدید زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته که تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در نشست‌ها در باره صلح افغانستان شرکت نمی کند.

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!