Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا گزارش‌ها در مورد تلاش روسیه برای دسترسی به اسلحهٔ بجامانده در افغانستان را رد کرد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

قصر سفید گزارش‌هایی را رد کرده که گویا روسیه از امارت اسلامی خواسته است تا تسلیحات نظامی را که پس از خروج قوای خارجی در افغانستان به جا مانده است، در اختیار مسکو قرار دهد.

رسانه‌ها روز پنجشنبه (۶ دلو) گزارش دادند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه تلاش دارد تا در بدل به رسمیت شناختن امارت اسلامی، تسلیحات به جا ماندهٔ نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان را به دست آرد.

یک مقام قصر سفید روز جمعه (۷ دلو) ضمن رد این ادعاها به صدای امریکا گفت که نمی‌تواند گزارش‌هایی را تایید کند که گویا امارت اسلامی به دنبال ارسال تسلیحات به روس‌ها اند.

این مقام قصر سفید افزود: «اگر طالبان (امارت اسلامی) در مورد خواسته‌های خود برای به رسمیت شناخته شدن در سطح بین المللی و حمایت جامعه بین‌المللی صادق باشند و خواهان دریافت کمک و مساعدت به عنوان نهاد حاکم در افغانستان باشند، باید به تعهدات مندرج در توافقنامه دوحه و زمانی که قدرت را در دست گرفتند، متعهد بمانند، از جمله به نحوهٔ رفتار با زنان و دختران.»

احمد ضیاء تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی نیز در تماس با صدای امریکا گزارش‌هایی را رد کرده که گویا مسکو در تلاش دسترسی به اسلحه و تجهیزات بجاماندهٔ امریکا و ناتو در افغانستان است.

طبق آمار پنتاگون، به ارزش حدود هفت میلیارد دالر تجهیزات نظامی که ایالات متحده به نیرو‌های امنیتی و دفاعی حکومت پیشین افغانستان فراهم کرده بود، پس از خروج نظامیان امریکایی در این کشور به جا مانده است.

مقامات اوکراینی و غربی در این اواخر ادعا کرده اند که روسیه با کمبود تسلیحات مواجه است و تلاش دارد تا از کشورهای منطقه و متحدین خود تسلیحات فراهم کند. روسیه در چند ماه گذشته با طیاره‌های بدون سرنشین ساخت ایران و راکت‌های کروز به زیربنا‌های حیاتی اوکراین حمله کرده است.

مقام قصر سفید به صدای امریکا گفت: «باز هم نمی‌توانم این گزارش را تایید کنم، اما اگر درست باشد، قطعاً در تقابل با آنچه طالبان (امارت اسلامی) می‌گویند و در تقابل با اهداف شان در حال حاضر، قرار می‌گیرد.»

او افزود که هیچ گونه اطلاعاتی در مورد تسلیحات و سیستم‎های بجا مانده در افغانستان ندارند و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که امارت اسلامی مایل به فراهم کردن آن به روسیه باشد.

این مقام قصر سفید گفت: «اینها سیستم‌ها و سلاح‌های متعلق به افغان‌ها بودند که افغان‌ها، یا آن را رها کرده و یا هم به سادگی به طالبان (امارت اسلامی) تحویل دادند. چیزی که می‌توانم به شما بگویم این است که در ماه آگست ۲۰۲۱ که از افغانستان خارج شدیم، هر یک از تجهیزاتی را که استفاده می‌کردیم و مجبور بودیم در میدان هوایی بگذاریم، غیر قابل استفاده شدند.»

او یکبار دیگر تاکید کرد که اگر امارت اسلامی «در مورد به رسمیت شناخته شدن در سطح بین‌المللی جدی استند و می‌خواهند به عنوان حکومت افغانستان دیده شوند، باید به تعهدات خود عمل کنند.»

رویداد های اخیر

عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه و جهان محور تلاش‌های امارت اسلامی در یک سال گذشته

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

دستگاه دیپلوماسی امارت اسلامی افغانستان در دوازده ماه گذشته برای باز کردن یک فصل جدید مناسبات سیاسی با جهان، تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده است.

هرچند این تلاش‌ها به کسب مشروعیت از سوی هیچ‌کشوری تاهنوز منجرنشده اما بیرق امارت اسلامی در برخی ازکشورهای منطقه برافراشته شده است.

روسیه، چین، ترکیه، ایران، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قطر و امارات متحده عربی کشورهای اند که سفارت‌های‌شان در افغانستان باز است و اماکن دیپلوماتیک امارت اسلامی نیز در این کشورها فعالیت دارند.

تقریباً پیام‌های همه همسایگان افغانستان به جز تاجیکستان در حوزه مبارزه با تروریزم، حقوق بشر و حاکمیت، فراگیر بوده که تاحد زیادی همسو با منافع امریکا توصیف شده است.

در این دوازده ماه پسین، نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی در افغانستان تنها به هدف هماهنگی کمک‌های بشری ادامه داشته است. هندوستان نیز تیم فنی برای هماهنگی کمک‌های بشری در افغانستان دارد.

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه، گفته است که امارت اسلامی به خواست‌ها و منافع سایر کشورها احترام می‌گذارد و در مقابل از آن‌ها نیز می‌خواهد تعامل مشابه با امارت اسلامی داشته باشند.

این خواست هم‌چنان بارها از سوی ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء، ابراز شده که امارت اسلامی سیاست خارجی متوازن و اقتصاد محور دارد و خواهان داشتن روابط دوستانه با همه کشورهای جهان است.

در دوازده ماه گذشته، کشورهای منطقه و جهان نیز میزبان نشست‌های برای افغانستان بودند اما تقریباً در بسیاری از این نشست‌ها هیچ نماینده‌ای از امارت اسلامی حضور نداشت.

وزیر خارجه ازبیکستان در نشست مشترک سازمان امنیت و همکاری اروپا که در اواخر سال روان در تاشکند برگزار شد، پیشنهاد داد که یک گروه مذاکره کنندۀ بین‌المللی برای گفتگو با امارت اسلامی ایجاد شود.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان، نیز اظهارات مشابه داشت و تأکید دارد که افغانستان نباید درعرصه جهانی در انزوای سیاسی قرار داشته باشد.

با این حال، چرا جهان به ویژه امریکا و کشورهای غربی استراتیژی روشن و مشخص در یک سال گذشته در قبال افغانستان نداشته‌اند و چرا کشورها از طریق دیپلوماسی چندجانبه با افغانستان برخورد نکرده و هیچ اجماع سیاسی در این خصوص به وجود نیامده است؟

عزیز بارز، آگاه روابط بین‌الملل، در این مورد می‌گوید: «بعضی کشورهای همسایه ما به اساس منافع خودشان در چوکات روابط «دی فاکتو» تعاملات دارند، کشورهای جهان هم در آغاز خواهان تعامل بودند و به قول یکی از سفرای کشورهای اروپایی، تعامل جهان با طالبان (امارت اسلامی) به شکل منفی پیش می‌رود.»

با این وجود، امارت اسلامی امیدواراست که در سال نو هجری خورشیدی بتواند روابط و مناسبات سیاسی خود را با کشورهای منطقه و جهان تقویت بیش‌تر کند و در نتیجه تعاملات مثبت با جهان و ایجاد روابط دوستانه مشروعیت بین‌المللی را نیز حاصل نماید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی: فروشند‌گان و تولیدکنند‌گان مواد نشه‌آور مجازات تعزیری شوند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، روز یکشنبه، (۲۸ حوت) حکم سوزاندن مواد مخدر ضبط‌ شده و تخریب وسایل و تجهیزات استفاده‌شده در تولید مواد نشه‌آور را صادر کرده است.

بر اساس این فرمان، هیأت مشترکی از وزارت‌خانه‌های داخله، صحت عامه و ریاست عمومی استخبارات باید با حضور نماینده محکمه، مواد مخدر ضبط ‌‌شده را در ملاء‌عام بسوزانند.

در این حکم آمده است: «به فروشندگان و تولیدکنندگان شراب، سایر مشروبات الکولی، امان (اِفِدرا)، پودر، کوکائین، شیشه و سایر مواد نشه‌آور مجازات تعزیری داده شود و مواد مخدر یادشده و وسایل و تجهیزات استفاده شده در تولید مواد مخدر تخریب گردد.»

گفتنی است که پیش از این، بر اساس فرمان‌های جداگانه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور ممنوع اعلام شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه برکنار کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی گل محمد سلیم، معاون والی ولایت جوزجان، پسرش را از وظیفه برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری باختر، مطابق به حکم رهبر امارت اسلامی مبنی بر انفکاک پسران و وابسته‌گان مقامات از وظایف در نهادهای دولتی، معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه‌اش برکنار کرده و به‌جای او فرد دیگری را در پست مقرر کرده است.

پسر آقای محمد سلیم قبلاً در یک بست ساتنمنی در قوماندانی امنیه جوزجان کار می‌کرد.

طبق حکم صادرشده از سوی رهبر امارت اسلامی، به تمام مسوولان وزارت‌ها و ریاست‌های مستقل هدایت داده شده است تا از استخدام براساس تعلقات خویشاوندی و روابط شخصی جداً خودداری کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!