Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا گزارش دانشگاه براون در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان را رد کرد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۳۹۹)

مقام‌های امریکایی در افغانستان امروز ( سه شنبه، ۱۸ قوس) در واکنش به گزارش افزایش تلفات غیرنظامیان دانشگاه براون برخاسته از حملات هوایی امریکا، گفته است که این گزازش یک جانبه است و از حملات طالبان در آن چشم پوشی شده است.

سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است که  در این گزارش از تلفات غیر نظامی برخاسته از حملات انتحاری، انفجار ماین‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفی و حملات راکتی چشم پوشی شده است.

سونی لگیت در این باره افزوده است که ” این گزارش بر اساس معلومات ناقص ساخته شده است و از  تلفات برخاسته از حملات طالبان و گروه داعش چشم پوشی شده است. این حملات طالبان شامل انفجارهای موتربم‌ها، حملات راکتی، انفجارهای ماین‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفی که میخواهد ترس و هراس در سراسر  افغانستان ایجاد کند چشم پوشی شده است.”

او در این باره افزود:” طوری که یوناما در گزارش ربع اخیر خود گفته است که ” تلفات ملکی برخاسته از حملات هوایی امریکا از ۲۹ فبروری متوقف شده است. در همین گزارش تلفات بیشتر از ۳هزار و ۴۰۰ تن به گروهای مخالف دولت بشمول طالبان و داعش نسبت داده شده است.”

سخنگوی نیروهای امریکایی در این باره گفته است که نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان به وظیفه خود که آموزش دادن به نیروهای افغان در مورد جلوگیری از تلفات ملکی است ادامه داده و همچنان در مورد کاهش تلفات ملکی گام‌های جدی برداشته اند.

وی همچنان گفت:” طوریکه ما چندین بار گفتیم که خشونت‌ها باید توسط همه طرف‌ها کاهش یابند تا صلح برقرار شود.”

این در حالی است که بر بنیاد گزراش دانشگاه براون تلفات ملکی در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ به ویژه پس از سال ۲۰۱۷م در افغانستان افزایش یافته است.

یک پروژه دانشگاه براون که در مورد هزینه‌های جنگ تحقیق می‌کند  گفته است که از سال ۲۰۱۶ تا کنون تلفات غیرنظامیان برخاسته از حملات هوایی به رهبری امریکا ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!