Connect with us

کوید۱۹

امریکا یک میلیون دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۲۴, ۱۴۰۰)

امریکا یک میلیون دوز واکسین ضد ویروس-کرونا به افغانستان کمک می‌کند.

توماس وست نماینده‌ خاص امریکا برای  افغانستان در توییتی اعلام کرده است که این کمک از طریق کوواکس، نهاد هماهنگ کننده تهیه واکسن، به افغانستان ارسال خواهد شد.

آقای وست گفته است: “امریکا برای مردم افغانستان یک میلیون دوز واکسین کووید-۱۹ دیگر از طریق کوواکس کمک میکند که مجموعا به ۴.۳ میلیون دوز در کنار ۴۷۴ میلیون دارلر کمک بشردوستانه امسال امریکا به افغانستان، رسیده است.”

وی افزوده است: “ما در کنار مردم افغانستان ایستاده ایم.”

جاوید هژیر سخنگوی وزارت صحت گفته است: “در مجموع قبلا هم در حدود ۱۶۸هزار دوز واکسین آسترازنکا توسط کوواکس کمک شده بود به سطح افغانستان، که بعدا ما شاهد بودیم که چهارشنبه پیش ۸۰۰هزار واکسین ساینوفارم از طرف چین به افغانستان رسیدږ یک تعداد ولایت های که آنها با کمبود واکسین مواجه بودند عملا در هفته قبل و در هفته جاری ما واکسین ها را برای شان توزیع کردیم.”

به گفته سخنگوی وزارت صحت؛ وضعیت کرونا در افغانستان قابل نگرانی نیست و پس از فروپاشی نظام پیشین تا کنون بیش از دونیم میلیون دوز واکسین تطبیق شده و در حال حاضر نیز این روند ادامه دارد.

آقای هژیر افزوده است: “وضعیت کلی کرونا فعلا الحمدالله در وضیعت خوبی قرار دارد قسمی که قرار راپورهای دیروز در حدود ۷۰۴ نفر سمپل گرفته شده بودند که از آن جمله ۱۲ واقعه مثبت که متاسفانه یک واقعه فوتی هم داشتیم.”

مقام های امارت اسلامی اما از کمک های نهاد های امداد رسان به خصوص در بخش صحت برای مردم افغانستان استقبال میکنند.

بلال کریمی معاون سخنگوی امارت اسلامی میگوید: “این یک گام خوب است ما این را استقبال میکنیم که در بخش های صحی سازمان‌های امداد رسان نیز مساعدت ها را جاری بسازند و این یک همکاری خوب است و خوشبختانه در کشور ما موج کرونا در سیر نزولی است در کنترول است قابل تشویش نیست.”

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت پایان وضعیت اضطراری کووید-۱۹ را اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۱۶, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که ویروس کرونا پس از سه سال تاثیرگذاری بر زندگی و اقتصاد و مرگ میلیون‌ها نفر، دیگر یک وضعیت «اضطراری صحی جهانی» نیست.

اعلام این خبر، گامی بزرگ در جهت پایان دادن همه‌گیری ویروسی است که سه سال پیش بالاترین سطح هشدار در مورد آن صادر شد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت گفته که این ویروس زخم عمیقی در جهان برجای گذاشته و اعلام این خبر لحظه‌ای برای جشن گرفتن است.

اما او در عین حال به دولت‌ها هشدار داد که مراقب باشند و گفت که کرونا اکنون باید در کنار سایر بیماری‌های عفونی مدیریت شود.

رییس سازمان جهانی صحت همچنین نسبت به دانشمندانی که واکسین‌هایی حیاتی برای مقابله با کرونا ساختند، ادای احترام کرد.

آقای تدروس گفته است که دست کم ۷ میلیون نفر در جریان همه‌گیری این ویروس جان خود را از دست دادند.

اما او افزود که این ویروس احتمالا بیش از ۲۰ میلیون تن را کشته باشد‌ که این میزان سه برابر آمار رسمی ارایه شده است.

مقامات این سازمان گفته‌اند که میزان مرگ و میر این ویروس از زمان اوج که بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر در هفته در جنوری ۲۰۲۱ بود، به بیش از۳۵۰۰ نفر در ۲۴ اپریل ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

رییس سازمان جهانی صحت گفته است: «دیروز کمیته اضطراری برای پانزدهمین بار تشکیل جلسه داد و به من توصیه کرد که به وضعیت اضطراری صحت عمومی پایان دهم. من این توصیه را پذیرفتم. بنابراین با امیدواری زیاد اعلام می‌کنم که کووید-۱۹ به عنوان یک وضعیت اضطراری صحی جهانی پایان یافته است.»

او همچنین افزود: «این تصمیم برای مدتی با دقت مورد بررسی قرار گرفت و براساس تجزیه و تحلیل دقیق معلومات اتخاذ شد.»

با این حال، آقای تدروس هشدار داده است که حذف بالاترین سطح هشدار به معنای پایان خطر نیست و گفت که وضعیت اضطراری می‌تواند در صورت تغییر شرایط بازگردانده شود.

Continue Reading

کوید۱۹

کرونا در ایران: ۹۰۰ مورد جدید و ۲۴ فوتی ثبت شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

به نقل از رسانه‌های ایران، وزارت صحت این کشور روز یکشنبه اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۸۹۰ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور شناسایی و ثبت شده است.

وزارت صحت ایران همچنان گزارش داده است که در مدت زمان مشابه ۲۴ مریض نیز از اثر بیمای کرونا جان باخته اند.

مرکز روابط عمومی وزارت صحت ایران در اعلامیه‌ای گفت:« طی ۲۴ ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۸۹۱ مریض جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و همزمان ۴۵۴ مریض دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند..»

مرکز روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرد که وضعیت ۶۱۱ مریض از مبتلایان به کووید-۱۹ وخیم است.

Continue Reading

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: مسافران در پروازهای طولانی از ماسک استفاده کنند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۱)

افزایش چشمگیر ابتلا به سویه جدید کووید۱۹ سازمان جهانی صحت را وا داشته است تا از کشورها بخواهد که مسافران پروازهای طولانی را به پوشیدن ماسک تشویق کنند.

در ۲۸ روز گذشته، بیشتر از ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شدند و بالاتر از ۵۳ هزار نفر بدلیل این مریضی جان دادند.

سویه جدید کرونا به شدت قابل سرایت است و حدود ۲۷.۶ درصد مریضان کرونا در ایالات متحده از سویه جدید این ویروس مریض شده‌اند.

از آغاز شیوع این مریضی در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۶۶۵ میلیون نفر در جهان به کووید۱۹ مصاب‌ شده‌اند. بر اساس آمار پوهنتون جانز هاپکنز، این مریضی جان نزدیک به ۶ میلیون و ۷۱۲ هزار نفر را در بیش از سه سال شیوع گرفته است.

هرچند جمع‌آوری آمار دقیق از افغانستان با مشکلات مواجه است، اما طبق گزاش‌ها این مریضی نزدیک به ۸ هزار نفر در این کشور بدلیل ابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!