Connect with us

رویداد های اخیر

امیدواری عبدالله برای دست یابی به توافق سیاسی در نشست ترکیه

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در گفت‌وگو با آژانس خبر رسانی ترکی انادولو می گوید که امید وار است که نشست استانبول منجر به پیشرفت در روند صلح کشور شود.

عبدالله تاکید می کند که نشست‌های دوحه ادامه خواهد یافت، اما در نشست استانبول باید به توافقی دست یابیم.

عبدالله در این باره گفت:”ما باید به یک پیشرفت واقعی دست یابیم. البته رسیدن به توافق نهایی زمان‌گیر است ولی ما باید حد اقل روی چند اصل با هم توافق کنیم. و توافق روی آتش‌بس بسیار، مهم خواهد بود.”

از سوی دیگر، وزیر خارجه ترکیه می گوید که امکان دارد در نشست استانبول، طالبان و دولت افغانستان به یک توافق دست یابند.

وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در بروکسل می گوید که ترکیه برای برگزاری نشست صلح در مورد افغانستان آماده می شود، نشستی که جاگزین نشست قطر نه بلکه، نشست حمایتی خواهد بود.

وی تاکید می کند که منتظر امضا شدن تفاهمنامه ای بین دولت افغانستان و طالبان نیز در این نشست است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره میگوید:” ما منتظر امضای شدن یاداشت تفاهم میان دولت افغانستان و طالبان استیم، در این راستا با طرف‌ها گفت‌وگو‌ می‌کنیم. سدات اونال، معاون وزیر امور خارجه نیز دو هفته پیش در دوحه، پایتخت قطر حضور داشت و با رهبران طالبان به ویژه ملا برادر دیدار کرده است، می‌خواهیم با دیدار با تمام طرف‌ها به زودی تاریخ برگزاری کنفرانس را مشخص کنیم.”

وزیر خارجه ترکیه، از یک نشست بزرگتر دیگری نیز سخن گفته است، وی می گوید که با همتای امریکایی اش در مورد برگزای یک نشست جامع تر دیگر در ترکیه و یا امریکا نیز به اتفاق نظر دست یافته اند.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور، در این باره گفت:” این به معنای از این است که مذاکرات صلح به دوگام برجسته پیش می‌رود، یکی ترکیه، در آنجا شاید یک توافق مشارکت قدرت امضا شود، بعد از آن یک کنفرانس دیگر ضرورت است که جهان بازهم وعده هایی بدهند به کمک بین المللی.”

با این حال آگاهان به این باور اند که عدم مدیریت سیاسی در کشور باعث شده تا  نشست استانبول، در مورد ساختار سیاسی افغانستان به گونه حتمی تصمیم بگیرد.

جعفر مهدوی، رییس حزب ملت افغانستان، در این باره گفت:”معلوماتی که ما از داخل ارگ داریم، هیچ مدیریت، برنامه ریزی و کدام استراتیژی و پالیسی مشخصی در ارتباط جنگ و صلح وجود ندارد و حکومت خودش هم به این جمع بندی رسیده که در آستانه سقوط و فروپاشی است.”

هرچند تاریخ دقیق نشست ترکیه تا هنوز اعلام نشده است، اما گفته می شود که این نشست در هفته دوم ماه اپریل به مدیریت سازمان ملل متحد برگزار می شود

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!