Connect with us

رویداد های اخیر

امیدواری عبدالله برای دست یابی به توافق سیاسی در نشست ترکیه

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در گفت‌وگو با آژانس خبر رسانی ترکی انادولو می گوید که امید وار است که نشست استانبول منجر به پیشرفت در روند صلح کشور شود.

عبدالله تاکید می کند که نشست‌های دوحه ادامه خواهد یافت، اما در نشست استانبول باید به توافقی دست یابیم.

عبدالله در این باره گفت:”ما باید به یک پیشرفت واقعی دست یابیم. البته رسیدن به توافق نهایی زمان‌گیر است ولی ما باید حد اقل روی چند اصل با هم توافق کنیم. و توافق روی آتش‌بس بسیار، مهم خواهد بود.”

از سوی دیگر، وزیر خارجه ترکیه می گوید که امکان دارد در نشست استانبول، طالبان و دولت افغانستان به یک توافق دست یابند.

وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در بروکسل می گوید که ترکیه برای برگزاری نشست صلح در مورد افغانستان آماده می شود، نشستی که جاگزین نشست قطر نه بلکه، نشست حمایتی خواهد بود.

وی تاکید می کند که منتظر امضا شدن تفاهمنامه ای بین دولت افغانستان و طالبان نیز در این نشست است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره میگوید:” ما منتظر امضای شدن یاداشت تفاهم میان دولت افغانستان و طالبان استیم، در این راستا با طرف‌ها گفت‌وگو‌ می‌کنیم. سدات اونال، معاون وزیر امور خارجه نیز دو هفته پیش در دوحه، پایتخت قطر حضور داشت و با رهبران طالبان به ویژه ملا برادر دیدار کرده است، می‌خواهیم با دیدار با تمام طرف‌ها به زودی تاریخ برگزاری کنفرانس را مشخص کنیم.”

وزیر خارجه ترکیه، از یک نشست بزرگتر دیگری نیز سخن گفته است، وی می گوید که با همتای امریکایی اش در مورد برگزای یک نشست جامع تر دیگر در ترکیه و یا امریکا نیز به اتفاق نظر دست یافته اند.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور، در این باره گفت:” این به معنای از این است که مذاکرات صلح به دوگام برجسته پیش می‌رود، یکی ترکیه، در آنجا شاید یک توافق مشارکت قدرت امضا شود، بعد از آن یک کنفرانس دیگر ضرورت است که جهان بازهم وعده هایی بدهند به کمک بین المللی.”

با این حال آگاهان به این باور اند که عدم مدیریت سیاسی در کشور باعث شده تا  نشست استانبول، در مورد ساختار سیاسی افغانستان به گونه حتمی تصمیم بگیرد.

جعفر مهدوی، رییس حزب ملت افغانستان، در این باره گفت:”معلوماتی که ما از داخل ارگ داریم، هیچ مدیریت، برنامه ریزی و کدام استراتیژی و پالیسی مشخصی در ارتباط جنگ و صلح وجود ندارد و حکومت خودش هم به این جمع بندی رسیده که در آستانه سقوط و فروپاشی است.”

هرچند تاریخ دقیق نشست ترکیه تا هنوز اعلام نشده است، اما گفته می شود که این نشست در هفته دوم ماه اپریل به مدیریت سازمان ملل متحد برگزار می شود

رویداد های اخیر

مشاهده موجودات عجیب در آتش سوزی های مرموز در جوزجان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسئولان محلی در جوزجان می‌گویند که بیش از ۵۰ منزل مسکونی در ولسوالی فیض آباد این ولایت به گونه مرموز آتش گرفته است.

به گفته مسئولان، این آتش سوزی ها در قریه بالامردیان ولسوالی فیض آباد این ولایت رخ داده است و همچنان ادامه دارد.

پولیس ولایت جوزجان گفت که در نتیجه این آتش‌سوزی ها خسارات هنگفت مالی به باشندگان این قریه وارد شده است.

سراج الدین احمدی، قومندان امنیه ولایت جوزجان گفت:  “اضافه تر از پنجاه خانه آتش گرفته اینجا و روز به روز بیشتر شده می‌رود. دیروز تقربیا دوازده خانه در گرفت. امروز ختم قرآن هم داشتند، دعا هم کردند و امروز هم تقربیا در بین یک ساعت سه یا چهار خانه در گرفت.”

او افزود: “امید است که مسئولین و بزرگان امارت اسلامی افغانستان به کسانیکه متضرر شده اند توجه خاص کنند. “

با این حال رئیس اداره کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان که از باشندگان اصلی قریه بالا مردیان ولسوالی فیض آباد نیز است وضعیت را “وحشتناک” خواند.

وی گفت که در حال حاضر منازل مسکونی در این قریه به گونه خودی یکی پی دیگر در آتش می سوزد.

نورالله مسافر، رییس کار و امور اجتماعی جوزجان افزود که زنان و کودکان اشیا و موجودات عجیب و غریب را دیده اند که در پی آن شماری از آنها در حال حاضر در بستر مریضی بسر می برند.

آقای مسافر گفت: ” حتی به بسیاری ها ضرر جانی رسیده، به حالت بیهوشی قرار گرفته اند. بعضی خانم ها و بعضی اطفال ضرردیده اند.”

از سویی هم شماری از باشندگان محل وضعیت در این قریه را نگران کننده دانسته گفتند که تنها برخی از زنان و کودکان قادر به دیدن بعضی موجودات عجیب در هنگام آتش سوزی هستند.

احمد جان، یک باشنده محل گفت: “مردم به مشکلات گرفتار استند. اول مردم فکر می کردند که انسان باشد، بعد ازآنکه تحقیق کردیم معلوم شد که اطفال می بیند خانم ها می بیند، به مرد ها معلوم نمی‌شود. نفر معلوم می‌شود به خانه داخل می‌شود اما وقتی‌که خانه را رفته می بینیم در خانه هیچ کسی نیست.”

این نخستین بار است که باشندگان یک قریه گواه اتش سوزی های ناگهانی در منازل مسکونی هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

د افغانستان بانک از توافق تخنیکی برای چاپ بانکنوت‌های جدید خبر داد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسؤولان د افغانستان بانک می‌گویند برای چاپ بانکنوت‌های جدید با شماری از کشورها و ادارات چاپ پول به سطح تخنیکی به توافق رسیده اند.

مسوولان این بانک امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) در ادامه نشست‌های خبری نهادهای دولتی زیرنام حساب دهی دولت به ملت، گزارش دست آوردها و فعالیت‌های یک ساله شان را همگانی نمودند.

به گفته مسوولین بانک، بانکنوت‌های مندرس را گرد آوری و از بین برده اند و برای چاپ پول جدید هم به سطح تخنگی با ادارات چاپ پول و شماری از کشورها به توافق رسیده اند.

لطف‌الحق نور پسرلی، معین پالیسی د افغانستان بانک می‌گوید که:”پول کهنه را جمع و سوختادیم. ما به سطح تخنکی با ادارات چاپ پول و کشورها به توافق رسیدیم و توقع داریم که مطابق پلان پیش برویم و نتایج به شما ارایه کنیم، به اساس منافع ملی پیش میرویم با کشورها و بانک‌ها بحث صورت گرفته و کمک کننده افغانستان هستند.”

درهمین حال، د افغانستان بانک می‌گوید؛ حفظ ثبات ارزش پول افغانی، حفظ و دوام فعالیت بانک‌های تجارتی، عرضه خدمات بانکی، تسهیل انتقالات بیرون و انکشاف سیستم‌های نوین از دست آوردهای یک سال پسین این بانک بوده است.

عبدالقاهر، سرپرست بانک می‌گوید که:”حفظ ثبات ارزش پول افغانی، حفظ دوام فعالیت بانک‌های تجارتی، عرضه خدمات بانکی، تسهیل انتقالات بیرون مرزی و انکشاف سیستم‌های نوین، از موارد در خورد توجه د افغانستان بانک طی یک سال اخیر بود.”

به گفته این مسوولان، به منظور بهبود سکتور بانکی و جلوگیری از فعالیت‌های جرمی، قانون جلوگیری از تمویل تروریزم، مقرره اقدامات بازدارنده علیه پول شویی، طرح مدیریت مشکل نقدینگی سکتور بانکی، طرح احیای مجدد سکتور مالی و بانکی و پالیسی مدیریت بحران، ترتیب و در آستانه تطبیق است.

همچنان این مسوولان می‌افزایند که برای آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان با طرف‌های ذیربط نشست‌های متعددی داخلی و خارجی تنظیم شده و پیرامون موارد تخنیکی بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

آخرین نشست نمایندگان تخنیکی افغانستان وامریکا برای آزاد سازی در تاشکند پایتخت ازبکستان صورت گرفت اما مردم انتظار دارند که هرچه زودتر این مشکل برطرف شود و امریکا دست از تحریم بردارد.

این درحالی است که بیش از هفتاد آگاهان اقتصادی به شمول آنانیکه برندۀ جایزه نوبل شده اند، در یک نامه به جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و جانت یلن، وزیر خزانه داری آن کشور، خواهان آزادسازی ذخایر ارزی افعانستان شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بیات پاور قصد دارد تولید برق داخلی را افزایش دهد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۱)

بیات پاور، یگانه شرکت تولید کننده انرژی برق از گاز طبیعی در افغانستان در نظر دارد تا تولید برق داخلی اش را افزایش دهد.

لطف الله ستانکزی، نماینده بیات پاور در یک نشست در کابل درمورد انرژی گفت که این شرکت قصد دارد تا توربین های بیشتری را برای توسعه سکتور تولید انرژی برق از گاز طبیعی در افغانستان فعال سازد.

وی گفت که این شرکت متعهد است تا برای دستیابی به امنیت انرژی و ایجاد مسیری به خودکفایی در بخش انرژی در افغانستان با حکومت کار کند.

این نشست یک روزه که درآن مقام های ارشد امارت اسلامی افغانستان، نمایندگان کشورهای خارجی و اعضای سکتور خصوصی اشتراک کردند، به هدف جذب سرمایه گذاری در بخش های انرژی و آب برگزار شد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون ریاست الوزرا گفت که امارت اسلامی متعهد به توسعه و ترقی کشور است اما از مردم خواست که صبر داشته باشند “زیرا ما خودمان باید این کشور را بسازیم.”

او خاطر نشان ساخت که افغانستان یک کشور غنی است و برای سرمایه گذاری در آن فرصت های خوبی وجود دارد.

در همین حال، عبداللطیف منصور، سرپرست وزارت انرژی و آب گفت که امارت اسلامی متعهد به مدیریت موثر اب های کشور و تولید انرژی کافی برای مردم است.

او گفت که این نشست به منظور بررسی فرصت های موجود در بخش های انرژی و آب برای سرمایه گذاران برگزار شده است و اینکه امارت اسلامی زمینه را برای سرمایه گذاری در این عرصه مساعد ساخته است.

شهاب الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم گفت که زمان آنست تا استقلال کشور حفظ و از منابع طبیعی استفاده صورت گیرد.

او گفت که بیات پاور در حال حاضر چهل میگاوات برق تولید می‌کند و امیدوار است میزان تولید بیشتر شود.

آقای دلاور گفت: “ما از این تصمیم شرکت استقبال می‌کنیم.”

نماینده بیات پاور گفت که این شرکت حاصل مستقیم شراکت با ادارات دولتی به شمول وزارت معادن و پترولیم، تصدی افغان گاز و شرکت برشنا است.

آقای ستانکزی از امارت اسلامی خواست تا از تداوم فعالیت های این شرکت با سرمایه گذاران فعلی و جذب سرمایه گذاری های بیشتر حمایت کند.

او از مقامات خواست تا از پرداخت به موقع از سوی شرکت برشنا به نهاد های خصوصی به شمول بیات پاور اطمینان دهند، فضای بهتر سرمایه گذاری را ایجاد کنند؛ سرمایه گذاری را با سیاست های بهتر مالیاتی ترویج کنند؛ هزینه های عملیاتی را کاهش دهند، و شفافیت در نهاد های دولتی را افزایش دهند.

او همچنان از امارت اسلامی خواست تا از حمایت کامل حکومت از تصدی افغان گاز اطمینان دهد تا اینکه این نهاد فعال بماند و گاز پاک را فراهم سازد.

برای ارایه بیات پاور در این نشست اینجا را کلیک کنید.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!