Connect with us

اخبار ویژه

امیر قطر خواستار پابندی به توافقنامه دوحه شد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۱)

امیر قطر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی خواسته است تا به تعهدات شان در توافقنامه دوحه پابند بمانند.

شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، آشتی ملی وحرمت گذاشتن به حقوق بشر را درافغانستان مهم دانسته د و تاکید کرد که انزوای افغانستان به نفع کشورهای منطقه وجهان نیست.

او گفت: “برای دستیابی به امنیت منطقه‌ای درافغانستان، ما ازهمه طرف‌ها می‌خواهیم دست آوردهای پروسه صلح دوحه را حفظ کرده و بر آن بیافزایند. آنچه که شامل اطمینان از مبدل نشدن افغانستان به پناهگاه امن تروریست هاست تا اینکه که مردم افغانستان به هدف دیرینه صلح ورفاه برسند.”

او افزود: “ما بارها بر اهمیت حقوق بشر از جمله حقوق زنان و حق دختران برای کار و تحصیل تاکید کرده ایم. این ارزش ها تضمین کننده رفاه وثبات پایدار در افغانستان است. آشتی ملی میان تمام اقشار جامعه افغانی مهم است. ما همچنان از انزوای افغانستان هشدار داده ایم زیرا این امر می تواند نتیجه معکوس داشته باشد”.

صدراعظم آلمان نیز از امارت اسلامی خواست که زنان و دختران را از ابتدایی ترین حقوق شان محروم نکند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت: “زمانی که طالبان (امارت اسلامی) زنان و دختران درافغانستان را از ابتدایی ترین حقوق شان محروم می کند، نباید خاموشی اختیار کرد. مردم افغانستان پس ازجنگ های طولانی شایسته داشتن زندگی مرفه وآرام هستندږ این مسوولیت مشرک ماست تا از مردم افغانستان حمایت کنیم.”

رییس جمهور ترکیه، از دیگر سخنرانان مجمع عمومی سازمان ملل، از بوجود آمدن تحولات مثبت و امیدوار کننده درافغانستان پس از روی کارآمدن امارت اسلامی ابرازخوشبینی کرد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفت: ” تقریبا در ۵۰ سال گذشته، افغانستان در حال مبارزه با تروریزم و فقر و جنگ بوده است وهنوزهم این کشور دوران مهم وچالش برانگیزی را سپری می‌کند. دولت سرپرست باید برای تضمین حقوق اساسی شهروندان خود گام‌هایی را بردارد. ما معتقدیم که در افغانستان تحولات مثبت و امیدوارکننده ای درحال وقوع است. ما به حمایت از برادران و خواهران افغان خود ادامه خواهیم داد.”

در این نشست، رییس جمهورقزاقستان خاطر نشان ساخت که آینده افغانستان را به عنوان یک کشوربی طرف و مستقل و در صلح با همسایگان می بیند.

قاسم جومارت توقایف، رییس جمهور قزاقستان گفت: “قزاقستان آینده افغانستان را به عنوان یک کشور بی‌طرف ومستقل می‌بیند که در صلح با همسایگان خود زندگی کند، بنابراین ما از روند دشوار ملت‌ سازی در آن کشور به شمول ادامه کمک‌های بشردوستانه حمایت می‌کنیم.”

مجمع عمومی سازمان ملل که دیروزآغاز به کار کرد تا یکشنبه هفته آینده ادامه دارد ودر آن رهبران وسران بیش از ۱۶۰ کشور جهان درمورد مشکلات وچالش های جهانی و راه های حل آن ابراز نظرمی کنند.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!