Connect with us

رویداد های اخیر

انتقاد وزیر خارجه ایران از سیاست‌های امریکا در قبال افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۰, ۱۴۰۰)

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، از سیاست‌های نادرست امریکا و متحدان اش در ۲۰ سال گذشته در افغانستان انتقاد کرده و گفته که در پی این سیاست‌ها روابط افغانستان با همسایه‌ها خدشه دار شده است.

حکومت ایران در یک اعلامیه گفته که عبداللهیان در دیدار با امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی این اظهارات را ابراز کرده است.

وزیر خارجه ایران گفته که تلاش‌های افغان‌ها نشان داد که هیچ قدرتی خارجی نمی تواند افغانستان را اشغال کند.

حکومت ایران گفته که امارت اسلامی افغانستان در باره تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان اظهارات مثبت ابراز کرده است.

وزیر خارجه ایران گفته که کشور اش ” از ظرفیت‌های منطقه‌ای برای کمک‌های بیشتر برای کاهش مشکلات افغان‌ها استفاده خواهد کرد.”

امیر عبداللهیان افزوده که سرمایه‌های منجمد شده افغانستان توسط امریکا باید بر بنیاد دلایل بشردوستانه آزاد شود تا باعث پیشرفت اقتصادی افغانستان شود.

در همین حال، هیات افغانی در جریان سفر اش به ایران در باره پلان‌ امارت اسلامی برای مبارزه با گروه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و همچنان در باره جلوگیری از قاچاق مواد مخدر معلومات داده است.

متقی گفته که ایران همیشه از افغانستان حمایت کرده و حکومت جدید در افغانستان به ضد هیچ همسایه نیست.

متقی در این باره گفت:”با وجودیکه امریکا با شکستی ننگین از افغانستان خارج شد، اما همچنان به سیاست‌های خود علیه مردم افغانستان ادامه می‌دهد و در نتیجه این سیاست‌ها ۸۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند.”

در این دیدار دو طرف در باره توافق مشترک بر سر آب دریایی هلمند گفتگو کرده و هیات  امارت اسلامی گفته که یک کمیسیون امارت با مقام‌های ایرانی در این باره گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفته که متقی در جریان سفر اش به ایران با حسن کاظمی قمی، نماینده ایران در امور افغانستان نیز دیدار کرده است.

کریمی افزوده که دو طرف در باره روابط دوجانبه، تجارت، ترانزیت و موضوعات امنیتی نیز گفتگو کرده اند.

هر دو طرف توافق کرده که موقعیت جغرافیایی افغانستان باید آسیایی میانه را با آسیایی جنوبی وصل کند.

رویداد های اخیر

ستانکزی: تمام مذاهب در اجرای مراسم خود کاملاً آزاد اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که در پالیسی امارت اسلامی همه مذاهب و حتی اقلیت های غیر مسلمان در اجرای مراسم مذهبی شان در کشور آزاد اند و هیچ مشکلی در این راستا وجود ندارد.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا امروز (دوشنبه، ۱۷ اسد) در کابل بیان کرده است.

آقای ستانکزی  گفت: “امارت اسلامی با پالیسی که دارد تمام مذاهبی که در افغانستان است در تجلیل روزهای مذهبی و مراسم مذهبی خود کاملاً آزاد استند هیچ مشکلی نیست حتی اقلیت های غیر مسلمان نیز در این مورد آزاد استند.”

آقای ستانکزی تاکید کرد که برخی از کشورها منافع خود را در مختل بودن اوضاع در افغانستان می بینند و مردم باید در برابر این دسیسه ها از نظام فعلی حمایت نمایند.

او گفت: ” آنها افغانستان را جور نمی‌کنند و آنها خوشی و سربلندی و منافع خود را در همین حالتی که افغانستان بود یا هست می‌بینند. این بالای ما فرض است که کشور خود را بسازیم.”

معین سیاسی وزارت خارجه با اشاره به جنگ‌های داخلی گذشته در کشور گفت که بسیاری‌ها پس از پیروزی جهاد در برابر شوروی سابق به خاطر قدرت طلبی و اغراض شخصی شان کشور را به سوی بی ثباتی سوق دادند.

آقای ستانکزی گفت: ” کشور ما همان لذتی را که بعد از شکست شوروی در افغانستان آمده بود چشیده نتوانست. البته یک تعداد افغان‌ها بخاطر قدرت یا بخاطر خود نمایی یا بخاطر بعضی اغراض شخصی خود در بین خود جنگیدند و ملت ما را به خون و خاک کشیدند.”

هرچند نگرانی‌ها بابت تهدید های امنیتی در برابر عزاداران عاشورا وجود داشت اما مراسم های گرامی داشت از دهم ماه محرم در یک فضای کاملا امن برگزار شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حکمتیار: کشته‌شدن رهبرالقاعده ازسوی امریکا در کابل یک ادعا است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبرحزب اسلامی گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل تنها یک ادعا ازسوی امریکا است و هیچ سند و شواهدی ازسوی این کشور در این خصوص ارایه نشده است.

آقای حکمتیار می‌افزاید که این اقدام یک عمل تروریستی بوده و در آن حریم هوایی و حاکمیت ملی افغانستان نقض شده است.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان می‌گوید که امریکا با اراده ادامه جنگ از افغانستان خارج شده و حس انتقام‌جویی هنوز در اظهارات و سخنان مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور مشهود است.

به گفته وی، عملیات امریکا بر ضد رهبر القاعده نشان می‌دهد که هنوز امریکا فعالیت استخباراتی در افغانستان دارد.

آقای حکمتیار هشدار می‌دهد که حریم فضایی افغانستان در امن نیست و امریکا می‌تواند مخالفان خود را در افغانستان و هر جایی دیگر مورد هدف قرار دهد و افزوده که جلو حمله‌های امریکا در افغانستان باید گرفته شود.

این درحالیست که دولت امریکا مدعیست ایمن الظواهری روز شنبه، ۲۹ جولای، دریک حمله طیاره بی‌سرنشین این کشور در کابل کشته شده است، اما برای اثبات این ادعای خود هیچ سندی ارایه نکرده است.

امارت اسلامی اما می‌گوید که هنوز تحقیقات در مورد این حمله و اینکه چه کسی مورد هدف قرار گرفته است، ادامه دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار و غم‌شریکی مقام‌های حکومتی با علمای شیعه

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

مولوی محمد عبدالکبیر، معاون سوم نُخست وزیر امارت اسلامی افغانستان روز یکشنبه (۱۶اسد) با اعضای علمای شیعه دیدار نمود و غمرشریکی خود در مورد موج انفجارهای اخیر در کابل علیه مردم شیعه در ایام محرم را شریک ساخت.

در بیانیه‌ای که از سوی ارگ منتشر شده است، دراین دیدار آقای کبیرغمشریکی خود را با خانواده قربانیان شریک ساخت.

جواد صالح، معاون شورای علمای شیعه و استاد اکبری از بزرگان شیعه در این جلسه حضور داشتند و از تلاش نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت در روز‌های عاشورا قدردانی کردند.

این نشست پس از انفجارهای اخیر در شهر کابل که در آن شماری از شهروندان هزاره جان باختند صورت گرفته است.

به گفته دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در این انفجارها دست کم ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

مسوولیت این انفجارها را گروه داعش به عهده گرفت.

روز یک شنبه (۱۶ اسد) نیز از وقوع یک انفجار در شهر کابل گزارش داده شد که بعدا پولیس آنرا رد نمود و گفت که صدا برخاسته از تمرینات نظامی در یکی از مراکز تعلیمی بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!