Connect with us

رویداد های اخیر

انفجار دریک مسجد در شهر کابل ۲۱ کشته برجا گذاشت

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

پولیس کابل امروز (پنج‌شنبه ۲۷اسد) تایید کرد که انفجاری که روز چهارشنبه در یک مسجد کابل در هنگام نماز شام رخ داد، ۲۱ کشته بجا گذاشت.

خالد زدران، سخنگوی پولیس کابل گفت که در این انفجار ۳۳ تن دیگر نیز زخم برداشتند.

هنوز مسئولیت این انفجار ار کسی بر عهده نگرفته است.

امارات اسلامی افغانستان می‌گوید که در حال بازگرداندن امنیت به این کشور جنگ‌زده است، کشوری که از زمان شکست دولت تحت حمایت ایالات متحده در یک سال پیش شاهد کاهش کلی خشونت بوده است.

این درحالی است که پیش از این، مسوولیت چندین حمله از سوی گروه داعش به عهده گرفته شده است.

به گزارش رویترز، شفاخانه ایمرجنسی که توسط یک سازمان غیردولتی ایتالیایی اداره می‌شود و متخصص در معالجه قربانیان جنگ است، در بیانیه ای اعلام کرد که ۲۷ نفر از جمله پنج کودک را که در این انفجارها مجروح شده اند، بستری کرده است.

درهمین حال، عالمان دین هنگام به خاکسپاری قربانیان این رویداد با نکوهش حملات بر اماکن مذهبی و دینی از نهادهای امنیتی می‌خواهند که امنیت شهروندان را تامین کنند.

این رویداد واکنش‌های زیادی را هم به دنبال داشته است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای مصالحه ملی با نکوهش این انفجار آن را عمل ضد بشری و اسلامی خوانده اند.

این سومین رویداد امنیتی است که اماکن مذهبی و غیر نظامیان را در یک ماه گذشته به ویژه ماه محرم هدف قرار می‌دهد.

هرچند مسولیت این انفجار را تا کنون کسی و یا گروهی به عهده نگرفته است اما پیش از این مسولیت چنین رویدادها را گروه داعش به عهده گرفته است.

امارت اسلامی اما گفته است که عاملان این رویداد را شناسایی و به پنجه قانون خواهند سپرد.

رویداد های اخیر

وزیر دفاع ملی در یک سفر رسمی عازم امارات متحده عربی شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی می‌گوید محمد یعقوب مجاهد، وزیر این وزارت طی یک سفر رسمی عازم کشور امارات متحده عربی شده است.

وزارت دفاع ملی در رشته توییت‌های شنبه شب (۱۲ قوس) از سفر رسمی یعقوب مجاهد خبر داده است و افزوده که آقای مجاهد در رأس یک هیأت حکومتی رهسپار امارات متحده عربی شده است.

به گفته این وزارت، هدف از سفر وزیر دفاع ملی دیدار با رهبران کشور امارات متحده عربی، افغان‌های مقیم این کشور و هم‌چنان تحکیم روابط امارت اسلامی با کشور‌های خلیج می‌باشد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی در محل تبادله سرباز امریکایی با زندانیان گوانتانامو یک کمپلکس می‌سازد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزیر امور داخله می‌گوید قرار است یک کمپلکس بزرگ در محلی ساخته شود که باو برگدال، سرباز امریکایی با پنج زندانی گوانتانامو تبادله شد.

این کمپلکس شامل یک باب مدرسه، مکتب، کلینیک و منار آزادی می‌شود.

سراج الدین حقانی، وزیر داخله امارت اسلامی در مراسم تهداب‌گذاری این کمپلکس در ولایت خوست گفت که این تبادله بزرگترین رویداد را رقم زد که منجر به امضای توافق نامه دوحه شد، توافقی که امریکا از افغانستان بیرون شد و امارت اسلامی قدرت سیاسی را بدست گرفت.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، در بدل آزادی باو برگدال، پنج تن از اعضای ارشد امارت اسلامی که شامل عبدالحق وثیق، رییس کنونی استخبارات، محمد فاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع، نورالله نوری، وزیر اقوام و قبایل، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ و محمد نبی عمری، معین کنونی وزارت امور داخله از زندان گوانتانامو آزاد شدند. این چهره های ارشد امارت اسلامی نقش مهم در توافق نامه دوحه نیز داشتند.

در این کمپلکس یک باب مدرسه، مکتب ، کلینیک و منار آزادی ساخته می‌شود که کار آن رسماً شروع شده است.

باوبرگدال، سرباز امریکایی در سال ۲۰۰۹ به اسارت نیروهای امارت اسلامی در آمد و اما او در سال ۲۰۱۴ در پی یک تبادله نادر آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!