Connect with us

اخبار ویژه

اولین روز حاکمیت طالبان در کابل

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۰)

با مسلط شدن طالبان بر کابل پایتخت افغانستان، رفت و آمد مردم در داخل شهر، کم رنگ شده و بسیاری از فروشگاه ها بسته شده اند.

افراد طالبان، در تمامی بخش های شهر، گشت می زنند تا اوضاع را زیر اداره خود داشته باشند. از سوی هم فروشگاها، بیمارستان ها، مکتب ها، دانشگاه ها و بسیاری نهادها تعطیل است.

اما طالبان این وضیعت را موقتی می دانند و می گویند که در چند روز آینده اوضاع عادی خواهد شد و مردم می توانند بگونه عادی به کارهای شان رسیدگی کنند.

یک عضو طالبان به آریانانیوز گفته است: “پیام من به هموطنان مان این است که آنها نگران نباشند چون مجاهدین امارت اسلامی وارد شهر شدند و ما فقط می خواهیم آنها از ساعت ۹ شب شب، حداقل یک یا دو شب بیرون نروند. برای جلوگیری از هرج و مرج.”

از سوی هم، هرچند در ۲۴ ساعت گذشته هیچ رویداد ضد امنیت درکابل به ثبت نرسیده است، اما حضور شهروندان به ویژه حضور بانوان، در پایتخت کمرنگ است.

شهروندان از برخوردهای نخستین افراد طالبان با مردم خشنود اند.

همایون یکی از باشندگان شهر کابل میگوید: “امارت و جمهوریت برای ما مهم نیست، ما امنیت و کار میخواهیم”.

اجمل یک باشنده دیگر کابل میگوید: “ما میخواهیم که امنیت بیاورند و با دزدها برخورد جدی کنند”.

در همین حال طالبان در بخش های مهم شهر، گشت میزنند و جاده های مهم را مسدود و زیر اداره خود دارند؛ از جمله جاده وزارت خارجه، اما طالبان می گویند که در روزهای آینده اوضاع به حالت عادی بر خواهد گشت.

ذبیح الله ذاکر عضو طالبان میگوید: “ما برای ملت پیغام خوشحالی داریم و می خواهیم که صلح بیاید و زمینه برای انکشاف فراهم شود”.

یک عضو قطعه سرخ طالبان که از ولایت هلمند به کابل آمده است،  میگوید که هدف مهم اش برپایی نظام و تطبیق شریعت اسلامی در کشور است.

به گفته او: “مردم را به شریعت اسلامی برابر کنیم و برای زنان قسمی که اسلام گفته برخورد کنیم و خلاف شریعت کار نمی کنیم”.

افراد طالبان از یک شنبه شب وارد شهر کابل شدند و جز دو سه بخش مهم، دیگر تمامی بخش های شهر بشمول ارگ را تصرف کردند. از آن زمان تا این دم، طالبان چندین تن را به اتهام دزدی و بی بند وباری بازداشت و مجازات کردند.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!