Connect with us

اخبار ویژه

اولین روز حاکمیت طالبان در کابل

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۰)

با مسلط شدن طالبان بر کابل پایتخت افغانستان، رفت و آمد مردم در داخل شهر، کم رنگ شده و بسیاری از فروشگاه ها بسته شده اند.

افراد طالبان، در تمامی بخش های شهر، گشت می زنند تا اوضاع را زیر اداره خود داشته باشند. از سوی هم فروشگاها، بیمارستان ها، مکتب ها، دانشگاه ها و بسیاری نهادها تعطیل است.

اما طالبان این وضیعت را موقتی می دانند و می گویند که در چند روز آینده اوضاع عادی خواهد شد و مردم می توانند بگونه عادی به کارهای شان رسیدگی کنند.

یک عضو طالبان به آریانانیوز گفته است: “پیام من به هموطنان مان این است که آنها نگران نباشند چون مجاهدین امارت اسلامی وارد شهر شدند و ما فقط می خواهیم آنها از ساعت ۹ شب شب، حداقل یک یا دو شب بیرون نروند. برای جلوگیری از هرج و مرج.”

از سوی هم، هرچند در ۲۴ ساعت گذشته هیچ رویداد ضد امنیت درکابل به ثبت نرسیده است، اما حضور شهروندان به ویژه حضور بانوان، در پایتخت کمرنگ است.

شهروندان از برخوردهای نخستین افراد طالبان با مردم خشنود اند.

همایون یکی از باشندگان شهر کابل میگوید: “امارت و جمهوریت برای ما مهم نیست، ما امنیت و کار میخواهیم”.

اجمل یک باشنده دیگر کابل میگوید: “ما میخواهیم که امنیت بیاورند و با دزدها برخورد جدی کنند”.

در همین حال طالبان در بخش های مهم شهر، گشت میزنند و جاده های مهم را مسدود و زیر اداره خود دارند؛ از جمله جاده وزارت خارجه، اما طالبان می گویند که در روزهای آینده اوضاع به حالت عادی بر خواهد گشت.

ذبیح الله ذاکر عضو طالبان میگوید: “ما برای ملت پیغام خوشحالی داریم و می خواهیم که صلح بیاید و زمینه برای انکشاف فراهم شود”.

یک عضو قطعه سرخ طالبان که از ولایت هلمند به کابل آمده است،  میگوید که هدف مهم اش برپایی نظام و تطبیق شریعت اسلامی در کشور است.

به گفته او: “مردم را به شریعت اسلامی برابر کنیم و برای زنان قسمی که اسلام گفته برخورد کنیم و خلاف شریعت کار نمی کنیم”.

افراد طالبان از یک شنبه شب وارد شهر کابل شدند و جز دو سه بخش مهم، دیگر تمامی بخش های شهر بشمول ارگ را تصرف کردند. از آن زمان تا این دم، طالبان چندین تن را به اتهام دزدی و بی بند وباری بازداشت و مجازات کردند.

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!