Connect with us

اخبار ویژه

اکثریت نیروهای بریتانیایی افغانستان را ترک کرده اند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۴۰۰)

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تایید کرده است که بیشترین سربازان آن کشور افغانستان را ترک کرده اند.

جانسون که در یک نشست پارلمان آن کشور سخنرانی میکرد گفت که سربازان بریتانیایی ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان میدهند و به خانه بر میگردند.

وی تاکید کرد که زمانبندی خروج نیروها را مشخص نمی سازد.

جانسون در این باره گفت:”ما در افغانستان ماموریت نظامی خود را پایان میدهیم و دیگر هیچ نیازی دیده نمی‌شود که دو باره برگردیم و نه چنین تصمیمی وجود دارد”

وی افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را نگران کننده خوانده و تاکید می‌کند که تمام طرف‌ها باید کار کنند تا قضیه افغانستان به گونه ای مسالمت آمیز حل شود.

وی تاکید می کند که با پاکستان در حال گفت‌وگو است تا بر طالبان فشار بیاورد که به گفت‌و گو برگردند.

جانسون افزود:”ما باید یک راه حل مسالمت آمیز را به نتیجه برسانیم، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغاسنتان، باید فشار لازم را به طالبان وارد کند، در بخش نظامی هیچ بردی برای طالبان ممکن و متصور نیست، ما همچنان با پاکستان نیز در حال گفت‌وگو هستیم تا با طالبان صحبت کند.”

آقای جانسون تاکید می‌کند که بریتانیا به افغانستان پشت نخواهد کرد و ماموریت کمک، مشوره دهی، آموزش قوای امنیتی و دفاعی افغان را ادامه خواهد داد.

وی در این باره گفت:” بعضی فکر می‌کنند که با خروج نیروهای ما از افغانستان تعهد ما به پایان می‌رسد، ما به افغانستان پشت نخواهیم کرد، در مورد اوضاع حال و آینده افغانستان بی تفاوت نخواهیم ماند.”

او روز گذشته در نشست کمیته روابط مجلس عوام بریتانیا، نیز گفته بود که نسبت به اوضاع کنونی افغانستان نگران است، زیرا اوضاع پر از خطر و طالبان در حال پیشروی اند.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!