Connect with us

رویداد های اخیر

ایالات متحده امریکا به کشتن ۱۲ غیر نظامی در افغانستان اعتراف کرد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا روز سه شنبه ( ۵ میزان) با نشر گزارشی اعتراف کرد که نظامیان امریکا در سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۲ غیر نظامی در افغانستان کشته شده اند.

وزارت دفاع امریکا در این گزارش گفته است ارزیابی پنتاگون نشان می‌دهد که در اثر عملیات نظامیان این کشور نزدیک به ۱۲ غیرنظامی در افغانستان کشته و نزدیک به پنج غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، تمام این کشتارها در افغانستان رخ داده است.

بر اساس گزارش وزارت دفاع امریکا، یک غیرنظامی به تاریخ هشتم جنوری ۲۰۲۱ در حملهٔ هوایی امریکا در ولایت هرات کشته شد و یک غیرنظامی به تاریخ ۱۱ اگست در ولایت کندهار کشته شد. دو غیرنظامی به تاریخ ۱۸ جنوری ۲۰۲۱ در کندهار نیز زخمی شدند.

پیش از این، پنتاگون اعتراف کرده بود که در جریان روند خروج نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا، ۱۰ غیرنظامی به شمول هفت کودک که همه اعضای یک خانواده بودند، در اثر حملهٔ طیاره بدون پیلوت ایالات متحده در کابل کشته شدند.

وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که در حملهٔ ۲۹ اگست ۲۰۲۱ طیاره‌ بدون پیلوت در کابل که گمان می‌رفت بر یک موتر مربوط به گروه داعش صورت گرفته، یک اشتباه غم انگیز بود. اما تاکید کرد که این وزارت هیچ قانونی را نقض نکرده است.

علاوه بر آن، نظامیان ایالات متحده اعتراف کرده اند که در حملهٔ هوایی امریکا یک غیرنظامی در منطقهٔ قونیو بارو واقع در سومالیا، به تاریخ اول جنوری ۲۰۲۱ زخمی شد.

کانگرس ایالات متحده از سال ۲۰۱۸ به این سو، وزارت دفاع امریکا را ملزم ساخته است تا سالانه گزارشی را در مورد غیرنظامیان که در اثر عملیات نظامیان این کشور در سایر کشورهای جهان کشته و زخمی می شوند، تهیه کند. اما بخشی از این گزارش، مخفی می‌باشد.

بر اساس ارزیابی مجدد پنتاگون،‌ بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ میلادی، ۱۰ غیرنظامی بیشتر در سوریه کشته و ۱۸ غیرنظامی زخمی دیگر شدند.

اما ارزیابی سازمان‌های غیرحکومتی نشان می‌دهد که شماری بیشتر غیرنظامیان در اثر حملات هوایی ایالات متحده در مناطق جنگ زده کشته و زخمی شده اند.

سازمان غیرحکومتی موسوم به ایروارس” Airwars ” که تلفات غیرنظامیان توسط حملات هوایی در سراسر جهان را فهرست می‌کند، در گزارش ماه می سال روان میلادی گفت که در اثر عملیات هوایی امریکا تنها در سوریه بین ۱۵ تا ۲۷ غیرنظامی کشته شدند.

لوید آستین،‌ وزیر دفاع امریکا، طی یادداشتی در جنوری ۲۰۲۲ از نظامیان کشورش خواست تا برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اقدامات بیشتر را روی دست بگیرند. این تقاضای آستین پس از چندین بد نامی مرگبار قوای امریکایی صورت گرفت که شهرت نظامیان امریکا را خدشه‌دار کرد.

آستین در جنوری ۲۰۲۲ در این یادداشت خطاب به نظامیان تحت امرش گفت که محافظت از غیرنظامیان یک اقدام “ضروری استراتژیک و اخلاقی” می‌باشد.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!