Connect with us

اخبار ساحوی

ایجاد یک مرکز آموزشی برای بیش‌از ۲۰۰ متعلم متأثر از جنگ در بلخ

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۲, ۱۴۰۱)

در ولسوالی بلخ ولایت بلخ یک معلم به‌همکاری یک نهاد خیریه برای بیش‌از دوصد متعلم متأثر ازجنگ، یک مرکز تعلیمی را ایجاد کرده است.

این معلم می‌گوید که دراین منطقه به دلیل جنگ‌ها، متعلمین چندین سال از رفتن به مکتب محروم بودند و نتوانستند درس بخوانند.

مسوول این نهاد گفته است که هم اکنون بیش‌از دوصد متعلم در صنف‌های مختلف مشغول فراگیری دروس اند، اما نگرانی‌شان از نبود امکانات بیشتر برای متعلمان است.

محبوب افغان مل، مسوول مرکز تعلیمی می‌گوید: «ما فعلن امکانات و چوکی که داریم برای صد نفر کفایت می‌کند، چنانچه شما از صنف‌ها تصویر گرفتید در هر صنف ما پنجاه تا شصت نفر هستند که این کار غیرقانونی است و ما مجبوریم که چنین کنیم.»

با این حال، شماری از متعلمان افزوده‌اند که از فرصت ایجاد شده برای جبران درس‌های از دست رفته، استفاده می‌کنند و از حکومت نیز می‌خواهند که با آنان در راستای ایجاد مراکز بیشتری آموزشی و ایجاد کتابخانه همکاری کند.

ذبیح‌الله، یک تن از متعلمین می‌گوید: «پنج الی شش سال از درس باز ماندم، حالا آمدم دراین مرکز آموزشی تا درس‌هایم را ادامه بدهم و به آرزوهایم برسم.»

ربیع‌الله، یکی دیگر از شاگردان نیز افزود: «اینجا معلمان بسیار خوب استند. از حکومت می‌خواهیم که برای ما چوکی، میز، قلم و بیک همکاری کنند.»

در این مرکز آموزشی مضامینی چون، ریاضی، کامپیوتر ، خطاطی، انگلیسی، پشتو، دری و ترمیم موبایل تدریس می‌شود و حامی آن نیز یک بنیاد خیریه ‌است.

گفتنی‌ است که در ولایت بلخ، این تنها منطقه‌ای نیست که متعلمان آن به دلیل جنگ‌ها از درس بازمانده‌ اند، بلکه در چندین ولسوالی دیگر این ولایت نیز جنگ‌های چند سال اخیر سبب بسته ماندن مکاتب شده است.

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

مسوولان: عواید گمرک ننگرهار در سال جاری ۳۰ درصد افزایش داشته است

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان گمرک ننگرهار می‌گویند که عواید سال جاری نسبت به سال گذشته ۷۸۵ میلیون افغانی افزایش یافته است.

عبدالهادی ابرار، رییس گمرگ ننگرهار، در یک نشست خبری امروز (سه‌شنبه) دلیل ازدیاد عواید را جلوگیری از فساد، فرار از مالیات و هم‌چنان افزایش صادرات و واردات عنوان می‌کند.

آقای ابرار می‌گوید: «عواید ما افزایش یافته و برای تاجران سهولت‌ها را مساعد کرده‌ایم و ساحات گمرک را نیز وسیع ساخته‌ایم.»

مسوولان ریاست گمرگ این ولایت هم‌چنان از ایجاد تسهیلات برای تاجران در گمرک تورخم نسبت به گذشته خبر داده‌اند و می‌گویند که در تلاش اند تا گمرک ننگرهار را از نظر تجارت به رتبه اول برسانند.

مولوی عبدالبصیر، رییس صنعت و تجارت ننگرهار گفت: «موضوع مهم برای یک تاجر امنیت است که خوشبختانه این مسأله پس از آمدن امارت اسلامی به کلی حل شده است.»

بر اساس اطلاعات اداره صنعت و تجارت، ۳۵۰ شرکت تولیدی کوچک و بزرگ در پارک صنعتی ننگرهار فعال است که هشت هزار تن در آن مشغول به کار هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!