Connect with us

اخبار ساحوی

ایجاد یک مرکز بزرگ تصفیه نفت درآینده نزدیک

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۲, ۱۳۹۱)

وزیر معادن افغانستان میگوید: برخی ولایت های شمالی دارای منابع زیر زمینی نفت میباشد که با ایجاد مرکز تصفیه نفت، افغانستان به سوی خود کفایی نزدیکتر میشود.

مسوولان این وزارت از ایجاد ساختمان ها در حوزه نفتی افغان تاجیک در ولایت فاریاب نیز یاد آوری نموده میگوید که همین اکنون در ولایت جوزجان در شمال افغانستان گاز استخراج میشود و در همان جا تصفیه نیز صورت میگیرد که از آن طریق گاز مورد نیاز شماری از باشنده های این ولایت تامین میگردد.

به گفته آقای شهرانی گاز تولید شده در حال حاضر نیازمندی کارخانه کود و برق مزار شریف را نیز تامین میکند.

با آینهم وزارت معادن در حال ایجاد ساختمان ها به منظور استخراج نفت از حوزه نفتی افغان تاجیک در شمال افغانستان است که درآینده نزدیک کار استخراج آن نیز آغاز میگردد.

وزیر معادن از بازسازی هشت حلقه چاه گازدار در این ساحه سخن میزند و میگوید: در نظر دارند که تمام چاه های گازدار را در این منطقه بازسازی کنند.

وحید الله شهرانی میگوید: قرار داد استخراج نفت از حوزه افغان تاجیک در اوایل سال آینده خورشیدی به داوطلبی جهانی سپرده خواهد شد که این کار، نه ماه را در بر خواهد گرفت.

به باور شماری از آگاهان اقتصادی کشور افغانستان سرشار از منابع طبیعی و نفتی میباشد که میتواند در قسمت مواد سوختی و آنتقال آن به بیرون از مرز افغانستان را تمویل اقتصادی نماید، اما چنگ های تحمیلی و شرایط نا مناسب سبب شده بود که این منابع دست نا خورده بماند.

Advertisement

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!