Connect with us

رویداد های اخیر

ایران: طالبان باید بر اساس راه‌های دموکراتیک تغییر کنند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۷, ۱۴۰۰)

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است که طالبان باید بر اساس راه‌های دموکراتیک تغییر کند.

آقای ظریف امروز در نشست آنلاین «کنفرانس دیالوگ رایزینا» گفت که اگر طالبان میخواهند تفکر دهه‌ی ۹۰ را دنبال کند، امکان ندارد، ” زیرا افغانستان جدید با افغانستان دهه ۹۰ فرق دارد.”

وزیر امور خارجه ایران در حالی این اظهارات را مطرح میکند که جوبایدن رییس جمهوری امریکا و ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو اعلام کرده اند که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان را سر از اول می آغاز خواهند کرد.

امریکا و ناتو گفته اند که روند خروج تا یازده سپتامبر سال روان میلادی تکمیل خواهد شد.

وزیر خارجه ایران در واکنش به خروج نظامیان خارجی از افغانستان هشدار می‌دهد که تلاش طالبان برای ایجاد یک فضای خالی، به معنای رفتن افغانستان به یک جنگ دیگر است.

آقای ظریف می‌گوید، کشورهای همسایه افغانستان تحمل یک جنگ دیگر را ندارند و نیاز است که طالبان باید با دولت و طرف های سیاسی به مذاکره بپردازند.

آقای ظریف گفته است: “ما نباید یک فضای خالی را ایجاد کنیم، طالبان نباید به دنبال یک فضای خالی باشند. طالبان باید حالا گفتگوها را با مردم، دولت و گروه‌های مختلف افغانستان آغاز کنند. گفتگوهای آن‌ها باید حالا فراگیر باشد.”

وزیر خارجه ایران تاکید کرده است: “منتظر بودن برای یک اتفاق و تلاش طالبان برای ایجاد یک فضای خالی، به معنای رفتن به یک جنگ دیگر است، ما به عنوان همسایه‌های افغانستان در منطقه، نمی‌توانیم آن را تحمل کنیم.”

در همین حال دولت افغانستان خوشبین است که فرصت به دست‌گیری کامل امنیت کشور را بدست می‌آورد، چنانچه که حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی در نشست مجازی رایزانا می‌گوید، که خروج نیروهای خارجی از افغانستان فرصت خوب است، اما طالبان نباید محاسبه نادرست و به روند صلح پشت گوش کنند.

آقای محب میگوید:”رییس جمهور غنی به عنوان سرقوماندانی اعلا، شاید بهترین شخص برای رهبری روند انتقال باشد. او مسوول انتقال رهبری نیروهای امریکایی و ناتو درسال ۲۰۱۴ بود، زمانی‌که بیش‌ترین نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شدند. در روزهای آینده ما یک تیم را در این مورد برای روند انتقال که نیرو‌های امریکایی و ناتو کار کند، تعیین خواهد کردیم.”

دهلی نو اما نگران وضعیت پیش آمده است؛ وزیر خارجه هند می‌گوید، طالبان اگر تغییر نکرده، افغانستان و جهان تغییر کرده اند و نباید این گروه در پی برگشت به گذشته باشد.

اس جی شنکر    وزیر امور خارجه‌ هند میگوید: “اگر ما به تاریخ افغانستان نگاه کنیم، متاسفانه‌ همسایه‌های افغانستان بیش‌تر نقش منفی بازی کرده است. همان‌گونه که من در دوشنبه گفتم، افغانستان به یک صلح دوگانه نیاز دارد، صلح با خود  و صلح با همسایه‌هایش. همسایه‌های افغانستان هم باید بگذارند هر آن‌چی که منافع مردم افغانستان در آن نهفته است آن را انجام دهند.

در کنار خروج نیروها و نگرانی ها از یک جنگ نو در افغانستان، وزیر خارجه ایران می‌گوید، تهران سندهای انکار ناپذیری در دست دارد که نشان می دهد، حلقات مشخص، داعش را از عراق و سوریه به افغانستان می‌برند.

رویداد های اخیر

معاون سیاسی رییس الوزرا: امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده و باید به رسمیت شناخته شود

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده است و باید به رسمیت شناخته شود.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفته است که امارت اسلامی خواهان تعامل فعال با جامعه بین‌المللی است، اما ملل متحد باید محدودیت‌ها و تحریمات بالای امارت اسلامی و مقامات آنرا رفع نماید.

به گفته وی، داعش یک تهدید جهانی است اما امارت اسلامی ریشه این گروه را در افغانستان خشکانده است.

معاون سیاسی رییس الوزرا همچنان تاکید کرده که امارت اسلامی باورمند به گفتگو است و همین گونه به نظام همه شمول باور دارد و می‌خواهد تعیینات براساس تخصص صورت بگیرد.

از سوی دیگر، نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این دیدار گفته است که کمک‌های بشری این سازمان برای افغانستان ادامه می یابد.

خانم روزا اوتونبایوا با تاکید بر حل مشکلات افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم، گفته است که سازمان ملل متحد در این زمینه تلاش خواهد کرد.

در این دیدار، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما نیز حضور داشتند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایران ۲۰ زندانی دیگر افغان را به افغانستان تحویل داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

نمایندگی وزارت امور خارجه در ولایت نیمروز می‌گوید که ۲۰ افغان دیگر از زندان زاهدان ایران آزاد شدند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ در نیمروز در خبرنامه‌ای گفته است که این افغان‌ها پس از آزادی به نمایندگی وزارت خارجه در شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، تحویل داده شدند.

به گفته مسوولان، این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی بازداشت شده بودند که در نتیجه تلاش‌های قنسولگری امارت اسلامی در شهر زاهدان ایران آزاد شدند.

مولوی صدیق‌الله نصرت، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان در نیمروز نیز از معرفی افغان‌های آزادشده به سازمان بین‌المللی مهاجرت به منظور دریافت کمک خبر داده است.

گفتنی است که در هفته‌های اخیر، صدها افغان از زندان‌های ایران و پاکستان آزاد و به امارت اسلامی تحویل داده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل از ۲۴ مرکز ترک اعتیاد در افغانستان حمایت می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در افغانستان (UNODC) اعلام کرده است که به منظور حمایت از برنامه‌ها جهت تداوی معتادین در افغانستان، به تعداد ۲۴ مرکز ترک اعتیاد را تحت حمایت قرار می‌دهد.

این دفتر افزوده که در حمایت از برنامه توسعه سازمان ملل، برای این مراکز مواد غذایی، وسایل گرمایشی، مواد صحی و دوا فراهم می‌کند.

به گفته این سازمان، در حال حاضر تعداد سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن در حدود ۱۰ درصد جمعیت افغانستان معتاد هستند.

در خبرنامه دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل آمده است که این برنامه جدید در حمایت از مراکز ترک اعتیاد دست‌کم برای شش ماه آینده ادامه خواهد داشت تا افرادی که به دلیل سوء مصرف مواد مخدر آسیب دیده‌اند، به خدمات صحی، دوا و منابع لازم برای صحتمندشدن دسترسی داشته باشند.

با روی کار آمدن مجدد امارت اسلامی در افغانستان، کشت خشخاش در این کشور ممنوع اعلام شده است و آنانی که از این امر سرپیچی کنند، مجازات می شوند.

گفتنی است که امارت اسلامی به تجمع هزاران معتاد در ساحه پُل‌سوخته کابل که سال‌های متمادی حیات خلوت معتادین و بازار گرم خرید وفروش مواد مخدر در پایتخت بود، پایان داد و هزاران معتاد از کابل و شهرهای دیگر جمع‌آوری شدند و به مراکز ترک اعتیاد انتقال یافتند.

طبق گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در جریان روزهای اخیر، مزارع کشت خشخاش را در نقاط مختلف کشور تثبیت کرده‌اند، تاکنون هزاران جریب زمین که در آن خشخاش کشت شده بود، تخریب شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!