Connect with us

اخبار ساحوی

ایشیا فوندیشن: پنجاه دو درصد افغانها برای آینده شان خوش بین استند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

نظرخواهی تازه ای که توسط ايشيا فونديشن بروز چهارشنبه(24عقرب) درکابل منتشرشد نشان مى دهد که پنجاه و دو درصد اميدوارى افغان ها براى آيندۀ شان افزايش يافته است.

اما دراین نظرخواهی ناامنى،فساد وبيکارى از عمده ترين چالشها به سطح ملى خوانده شده است.

اين نظر خواهى عامه  که در ماه جون سال ٢٠١٢ ميلادى  با ٦٢٩٠ تن در ٣٤ ولايت افغانستان انجام شده  ٥٦ درصد آنها را مرد ها تشکيل مى دهند.

در این نظر خواهی ازمصاحبه شوندگان در مورد وضعيت امنيتی، مذاکرات و آشتى ملى، اقتصاد، امور انکشافى  و ارايۀ خدمات، حکومتدارى، فساد اداری، سهمگيرى در سياست، نظام عدلى و قضايى، زن و جامعه و دسترسى به معلومات، پرسيده شده است.

بربنياد يافته هاى اين نظرخواهی ٥٢ درصد مصاحبه شونده گان به  آينده ابراز اميدوارى نموده و گفته اند که کشور شان به سوى مثبت به پيش مى رود .این افراد بهبود نسبی  امنيت و بازسازى دربرخی مناطق کشور رامهمترين عامل  نگرش مثبت شان عنوان کرده اند.

اما کسانى که نسبت به آينده شان بدبين استند،علت بدبينى خود را نيز ناامنى عنوان میکنند.

درین نظرخواهی هشتادو چهار درصد ازمصاحبه شوندگان انتخابات را بهترین راهی گزینش رهبران آینده شان دانسته اند.

به گفته ی عبدالله احمد زی معاون دفتر آیشیا فوندیشن “دراین نظرخواهی از روند صلح وآشتى به مقياس بلندپشتيبانى شده، و٨١ درصد از تلاشهاى دولت براى مذاکره ومصالحه با مخالفان مسلح حمايت کرده اند وهمچنان انتخابات را بهترین گزینه برای انتخاب رهبرآینده شان دانسته اند.”

دراین سروی ٥٣ درصد از بهبود وضعيت رفاهى خانوادگى ودسترسى به مکاتب در سال های گذشته ابراز خوشبینی کرده اند. اما ٤٨ درصد دیگرمصؤونيت شخصى وخانوادگى خود را نگران کننده خوانده اند.

همچنان این نظر خواهی نشان می دهد که اعتماد مردم بر اردو وپوليس ملى افزايش يافته و ٧٥ درصد اجراآت دولت را مثبت می دانند و  ٨٧ درصد دیگر موافق اند که زنان ومردان بايد از فرصتهاى کارى مساويانه برخوردار باشند.

نظر خواهى عامۀ سال ٢٠١٢ ازسوى ايشيا فونديشن به همکارى ادارۀ انکشاف بين المللى امريکا  ادارۀ انکشاف بين المللى آستراليا و وزارت  خارجۀ بريتانيا انجام شده و از سال ٢٠٠٤ تا حال اين هشتمين نظر خواهى عامه است که از سوى اين نهاد صورت گرفته است.

Advertisement

اخبار ساحوی

وزیر تحصیلات در خطاب به محصلان: در مبارزه با جنگ تبلیغاتی غرب از رسانه‌های اجتماعی استفاده نماید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

نداء محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی امارت اسلامی در دیدار با محصلان نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی زون شرق کشور از آنها خواسته است که در مبارزه با جنگ تبلیغاتی غرب از رسانه‌های اجتماعی شان استفاده نمایند و نگزارند که آنان به اهداف شوم شان برسند.

آقای ندیم طی سفر کاری خویش به ولایت ننگرهار، با محصلان نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی زون شرق کشور نشستی را انجام داده است.

در این نشست آقای ندیم محصلان زون یاد شده را به اتحاد دعوت نموده از آنان خواست که از راه علم و مسلک خویش به مردم و کشور شان خدمت نمایند.

وزیر تحصیلات عالی در خطاب به محصلان گفت که:«آینده این کشور و خارج کردن آن از وابستگی اقتصادی دیگران مسئولیت شما می‌باشد و برای اداء کردن این مسئولیت در فراگیری علم و دانش تلاش بیشتر نمائید.»

همچنان وزیر تحصیلات عالی محصلان را متوجه جنگ فکری غرب نموده از آنان خواست که برای استحکام نظام شان کار کرده و شکار دسایس بیگانه‌گان نشوند.

وی همچنان به محصلان و استادان کشور اطمینان داده است که با تمام توان و با استفاده امکانات دست داشته خویش در حل مشکلات و ایجاد یک محیط بهتر تحصیلی تلاش خواهند کرد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

انفجار در مارکیت صرافی شهر جلال‌آباد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی از وقوع انفجار در شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار خبر داده اند.

به نقل از منابع محلی حوالی چاشت امروز (سه شنبه ۱۵قوس) در بازار صرافی شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار انفجاری رُخ داده است.

منابع در شفاخانه حوزوی ننگرهار به آریانانیوز می‌گویند که در این رویداد نه تن رخم برداشته است.

به گفته منابع این انفجار در جریان داوطلبی صرافان رخ داده است.

از سوی دیگر مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند که در انفجار ناشی از مواد جاسازی شده شش تن زخم برداشته اند و بررسی‌ها در مورد این رویداد آغاز شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

جان باختن هشت تن در انفجار بالای موتر کارمندان ریاست مواد نفت در بلخ

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

در اثر انفجار ماین کنار جاده امروز (سه‌شنبه ۱۵قوس) در ولایت بلخ هشت تن جان باخته و نه تن دیگر زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی این ولایت می‌گویند ماین کنار جاده هنگام انفجار می‌کند که موتر حامل کارمندان ریاست مواد نفتی بندر حیرتان به سوی این بندر در حرکت بود.

ریاست صحت عامه بلخ وضعیت یکی از زخمیان را هم وخیم می‌خواند.

پس از آرامش نسبی در بلخ باشنده‌گان شهر مزار شریف صبح شانرا با یک انفجار مرگبار آغاز کردند.

موتر حامل کارمندان ریاست مواد نفتی حیرتان در حالی آماج انفجار ماین کنار جاده قرار می‌گیرد که به سوی این بندر در حرکت بود.

رویداد حوالی ساعت هفت صبح در منطقه سیدآباد در مربوطات ناحیه سوم رخ داده است. قوماندانی امنیه این ولایت آمار جان باخته گان را هفت تن و زخمی‌ها را شش تن می‌گوید.

محمد آصف وزیری، سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ می‌گوید که:«امروز ساعت هفت صبح دشمن بزدل بدبختانه عامل جنایت شدند که در چهارراهی سیدآباد بالای موتر عامل کارمندان ملکی ریاست مواد نفتی شهرک بندر حیرتان انفجار صورت گرفت.»

اما صحت عامه ولایت بلخ از افزایش قربانیان این رویداد سخن میزند.

نجیب‌الله توانا، رییس صحت عامه بلخ می‌گوید که:«از انفجار امروز هشت کشته و همچنان ۹ تن زخمی به شفاخانه انتقال شده و وضعیت هشت زخمی خوب است و وضعیت یک تن وخیم است.»

زخمیان این رویداد می‌گویند که در میان آنان هیچ فرد نظامی نبود و همه قربانیان افراد نادار هستند که برای پیدا کردن لقمه نانی در ریاست مواد نفتی کار می‌کردند.

ظریف، زخمی رویداد می‌گوید که:«ساعت هفت بجه بود می‌رفتیم در موتر حمله برای کار در چوک سیدآباد انفجار صورت گرفت دیگه نفهمیدم که چی شد وقتی دیدم همه زخمی بودند نمی‌دانم غرفه انفجار کرد.»

یک زخمی دیگر این رویداد می‌گوید که :«امسال چندمین سال است که در مواد نفتی کار میکردیم ولی این انفجار بدبخت تمام غریب و بیچاره را زخمی و شهید ساختن تمام ما غریب کار بودیم و سلاح نداشتیم ما کدام کار خراب نمی‌کردیم بلکه خدمت مردم ر می‌کردیم .»

این انفجار خسارت مالی هم بر جا گذاشته است.

انفجار امروز در ولایت بلخ بعد از انفجار در مسجد سه دوکان شهر مزار شریف خونین ترین رویدادی است که پس از چند ماه در این ولایت رخ میدهد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!