Connect with us

اخبار ساحوی

ایشیا فوندیشن: پنجاه دو درصد افغانها برای آینده شان خوش بین استند

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

نظرخواهی تازه ای که توسط ايشيا فونديشن بروز چهارشنبه(24عقرب) درکابل منتشرشد نشان مى دهد که پنجاه و دو درصد اميدوارى افغان ها براى آيندۀ شان افزايش يافته است.

اما دراین نظرخواهی ناامنى،فساد وبيکارى از عمده ترين چالشها به سطح ملى خوانده شده است.

اين نظر خواهى عامه  که در ماه جون سال ٢٠١٢ ميلادى  با ٦٢٩٠ تن در ٣٤ ولايت افغانستان انجام شده  ٥٦ درصد آنها را مرد ها تشکيل مى دهند.

در این نظر خواهی ازمصاحبه شوندگان در مورد وضعيت امنيتی، مذاکرات و آشتى ملى، اقتصاد، امور انکشافى  و ارايۀ خدمات، حکومتدارى، فساد اداری، سهمگيرى در سياست، نظام عدلى و قضايى، زن و جامعه و دسترسى به معلومات، پرسيده شده است.

بربنياد يافته هاى اين نظرخواهی ٥٢ درصد مصاحبه شونده گان به  آينده ابراز اميدوارى نموده و گفته اند که کشور شان به سوى مثبت به پيش مى رود .این افراد بهبود نسبی  امنيت و بازسازى دربرخی مناطق کشور رامهمترين عامل  نگرش مثبت شان عنوان کرده اند.

اما کسانى که نسبت به آينده شان بدبين استند،علت بدبينى خود را نيز ناامنى عنوان میکنند.

درین نظرخواهی هشتادو چهار درصد ازمصاحبه شوندگان انتخابات را بهترین راهی گزینش رهبران آینده شان دانسته اند.

به گفته ی عبدالله احمد زی معاون دفتر آیشیا فوندیشن “دراین نظرخواهی از روند صلح وآشتى به مقياس بلندپشتيبانى شده، و٨١ درصد از تلاشهاى دولت براى مذاکره ومصالحه با مخالفان مسلح حمايت کرده اند وهمچنان انتخابات را بهترین گزینه برای انتخاب رهبرآینده شان دانسته اند.”

دراین سروی ٥٣ درصد از بهبود وضعيت رفاهى خانوادگى ودسترسى به مکاتب در سال های گذشته ابراز خوشبینی کرده اند. اما ٤٨ درصد دیگرمصؤونيت شخصى وخانوادگى خود را نگران کننده خوانده اند.

همچنان این نظر خواهی نشان می دهد که اعتماد مردم بر اردو وپوليس ملى افزايش يافته و ٧٥ درصد اجراآت دولت را مثبت می دانند و  ٨٧ درصد دیگر موافق اند که زنان ومردان بايد از فرصتهاى کارى مساويانه برخوردار باشند.

نظر خواهى عامۀ سال ٢٠١٢ ازسوى ايشيا فونديشن به همکارى ادارۀ انکشاف بين المللى امريکا  ادارۀ انکشاف بين المللى آستراليا و وزارت  خارجۀ بريتانيا انجام شده و از سال ٢٠٠٤ تا حال اين هشتمين نظر خواهى عامه است که از سوى اين نهاد صورت گرفته است.

Advertisement

اخبار ساحوی

ایران صدها فروند راکت بالستیک به روسیه فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

خبرگزاری رویترز به نقل از شش منبع مطلع مدعی شده که ایران تعداد زیادی راکت بالستیک زمین به زمین قدرتمند را برای روسیه تامین کرده است. ایران و روسیه هر دو تحت تحریم‌های ایالات متحده امریکا هستند و این موضوع می‌تواند نشان از همکاری نظامی نزدیک بین مسکو و تهران باشد.

سه منبع ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که از حدود ۴۰۰ فروند راکتی که از سوی ایران برای روسیه فراهم شده است، بسیاری از نوع راکت ذوالفقار یا همان نمونه ارتقایافته راکت‌های بالستیک کوتاه برد نوع فاتح-۱۱۰ است. کارشناسان می‌گویند این راکت با دارا بودن سکوی پرتاب متحرک جاده‌ای قادر است اهدافی را در فاصله بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

 رویترز در گزارش اختصاصی خود به تاریخ چهارشنبه (۲حوت) می‌نویسد که ایران و همچنین وزارت دفاع روسیه تا کنون در این رابطه اظهار نظری نکرده‌اند.

 محموله‌های راکتی چگونه ارسال شده‌اند؟

 یکی از منابع ایرانی در این رابطه به رویترز گفته است که بعد از به نتیجه رسیدن توافق مربوطه در نشست‌های بین مقامات نظامی و امنیتی ایران و روسیه که اواخر سال گذشته میلادی در تهران و مسکو برگزار شد؛ ارسال این محموله‌ها نیز از اوایل ماه جنوری امسال آغاز شد.

 بر همین اساس، یک مقام نظامی ایران – که همچون سایر منابع مطلع به دلیل حساسیت موضوع خواست نام او در این گزارش برده نشود – گفت که دست‌کم چهار محموله راکت ارسال شده است و در هفته‌های آینده تعداد بیشتری نیز فرستاده خواهد شد. وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

 دومین مقام مطلع ایرانی نیز به رویترز گفته است که «محموله‌های بیشتری در کار خواهد بود و هیچ دلیلی برای پنهان کردن آن وجود ندارد. ما اجازه داریم به هر کشوری که بخواهیم سلاح صادر کنیم.»

 یکی دیگر از مقامات بلند رتبه‌ای ایرانی نیز گفته است که برخی از این راکت‌ها با کشتی و از طریق دریای خزر به روسیه ارسال شده و برخی دیگر با طیاره منتقل شده‌اند.

محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صادرات برخی راکت‌ها، طیاره‌های بی پیلوت و سایر فناوری‌های ایران در ماه اکتوبر به پایان رسید. با این حال، ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه برنامه راکتی بالستیک ایران را در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد صادرات تسلیحات به نیروهای نیابتی این کشور در خاورمیانه و روسیه پابرجا نگه داشتند.

چهارمین منبع آگاه به این موضوع، بدون ارائه جزئیات بیشتر تایید کرد که روسیه اخیراً تعداد زیادی راکت از ایران دریافت کرده است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در اوایل جنوری گفت که ایالات متحده نگران است که روسیه علاوه بر موشک‌هایی که قبلاً از کوریایی شمالی تهیه کرده است، بتواند به تسلیحات بالستیک کوتاه برد ایران نیز برسد.

یک مقام امریکایی به رویترز گفت که واشنگتن شواهدی از پیشروی فعالانه مذاکرات بین تهران و مسکو دیده است اما هنوز نشانه‌ای مبنی بر تحویل محموله‌ها گزارش نشده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بزرگترین احزاب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۴۰۲)

 دو حزب سیاسی بزرگ پاکستان گفتند به توافق رسمی برای تشکیل یک دولت ائتلافی دست یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ پس از اینکه هیچ حزبی نتوانست اکثریت قاطع را در انتخابات سراسری پاکستان به دست آورد، دو حزب بزرگ سیاسی این کشور برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند.

توافق بین حزب مردم پاکستان به رهبری بوتو زرداری و حزب مسلم لیگ نواز پاکستان به رهبری نواز شریف که سه بار صدراعظم این کشور بود، به روزهای بلاتکلیفی پایان داد. بوتو زرداری در یک کنفرانس مطبوعاتی اواخر سه‌شنبه شب (۱حوت) در اسلام آباد تایید کرد که شهباز شریف، صدراعظم سابق، که در کنار او نشسته بود، نامزد ائتلاف برای صدراعظمی خواهد بود. وی افزود که پدرش آصف علی زرداری نامزد این ائتلاف برای ریاست جمهوری کشور خواهد بود.

شهباز شریف، برادر کوچکتر نواز شریف هم گفت که این دو حزب تعداد لازم برای تشکیل دولت را دارند و همچنین از حمایت سایر احزاب کوچکتر برخوردارند.

تأخیر در تشکیل دولت در پاکستان۲۴۱ میلیونی مجهز به سلاح هسته‌ای باعث نگرانی شده است زیرا پاکستان با بحران اقتصادی در بحبوحه رشد آهسته و تورم بی سابقه، افزایش خشونت‌های شورشیان دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز به یک دولت باثبات با قدرت برای اتخاذ تصمیمات سخت دارد. بر اساس قانون اساسی این کشور، جلسه پارلمان باید تا ۲۹ فبروری برگزار شود و پس از آن رای گیری برای صدراعظم جدید برگزار می‌‎شود.

گفتنی است نامزدهای وفادار به حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده‌اند قادر به مشارکت در تشکیل دولت نیستند چون به دلیل ممنوعیت فعالیت‌های حزب، به طور مستقل در انتخابات شرکت کرده‌اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

حزب نواز شریف: گفتگوها برای تقسیم قدرت جریان دارد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۳۰, ۱۴۰۲)

یکی از مقام‌های ارشد حزب مسلم لیگ پاکستان به رهبری نواز شریف، صدر اعظم سابق آن کشور، اعلام کرده که قرار است این حزب دوشنبه با حزب مردم پاکستان به‌منظور حل اختلاف‌های شان درباره ایجاد حکومت ایتلافی دیدار کند.

پس از آن‌که شهباز شریف، صدر اعظم سابق پاکستان، از سوی حزب مسلم لیگ نواز برای رهبری کشور مجدداً معرفی شد، گفتگوهای دوشنبه پنجمین دور چنین گفتگوها خواهد بود.

اسحاق دار، سناتور حزب نواز شریف که رهبری گفتگوها را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای که یکشنبه در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، گفته است: «دو طرف هنوز بر سر نکته‌های نهایی به توافق نرسیده‌اند.»

وی افزوده است: «گفتگوها در مورد پیشنهادهای مختلف» برای تقسیم قدرت در حال انجام است.

حزب مردم پاکستان به رهبری وزیر خارجه سابق، بلاول بوتو زرداری، حمایت مشروط از حزب مسلم لیگ را اعلام کرده و گفته است که به شریف برای تشکیل دولت رای خواهد داد، اما در کابینه سهم نخواهد گرفت.

آقای دار به تلویزیون جیو گفته است: «می توانم تایید کنم که در اصول تصمیم گرفته شده است که احزاب سیاسی یک دولت ایتلافی تشکیل دهند.»

شریف ۷۲ ساله که به مدت ۱۶ ماه تا آگست، صدر اعظم پاکستان بود، توسط برادر بزرگ‌ترش، نواز شریف، به‌حیث نامزد ایتلاف برای احراز کرسی صدارت معرفی شده است.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!