Connect with us

رویداد های اخیر

بازگشت ۳۷۰ شخصیت افغان به کشور در یک سال

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱, ۱۴۰۱)

سخنگوی کمیسیون ارتباط با شخصیت‌های افغان، به خبرگزاری باختر گفته است که از زمان ایجاد این کمیسیون تا کنون ۳۷۰ تن شامل وزیران، معینان، نمایندگان پارلمان، کارمندان امنیت ملی، خبرنگاران و چهره‌های مطرح‌ سیاسی به کشور برگشتند.

به گفته وثیق، کمیسیون ارتباط با شخصیت‌های افغان بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی ایجاد شده است و تا زمانی‌ که یک افغان هم در خارج از کشور بماند، برای برگشت ٱنان تلاش می‌کند.

وی می‌گوید:«ما شماره‌های تماس را اعلان کرده ایم، هر کس که بخواهد به کشور بر گردد ازين طريق تماس می‌گیرد.»

احمدالله وثیق در پاسخ به پرسشی در مورد بازگشت اشرف غنی گفت: «باید بگويم، محمد اشرف غنی، تا حال با کميسيون تماس نگرفته است.»

وی افزود که امارت اسلامی افغانستان از امیر محمد اسماعیل خان خواسته بود که در کشور خود بماند، اما وی بجای اين‌که در کشور خود زندگی کند، به خارج از کشور رفت.

احمدالله وثیق می‌گوید که امارت اسلامی به افراد نخبه و مسلکی برگشت کننده به کشور در نظام کار داده و می‌دهد و نیز در سفر دوباره شان به خارج از کشور هیچ‌ ممانعتی وجود ندارد.

وثیق هم‌چنان شایعات پخش شده از سوی برخی‌ رسانه‌ها که گویا امارت اسلامی مانع سفر داکتر عبدالله عبدالله از کشور شده‌ است را نیز رد کرد و گفت: «شایعاتی وجود دارد که عبدالله عبدالله حق سفر به کدام کشوری را ندارد؛ در حالی‌که داکتر عبدالله عبدالله چند بار به خارج سفر کرده و دوباره آمده است.»

وی می‌گوید که از چند تن خبرنگاران که کشور را ترک کرده بودند؛ نیز دعوت شده است که به کشور برگردند که تا کنون چند تن شان به افغانستان برگشته اند.

آقای وثیق یک بار دیگر از شهروندان کشور به ویژه‌ سیاسیون، چهر‌ه‌های نخبه و علمی خواست که در کشور بمانند و دو شادوش هموطنان خود برای آبادی و سربلندی افغانستان تلاش کنند.

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ایران: در حال دستیابی به نتایج خوب از مذاکرات حقابه هستیم

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

پس از تنش‌های اخیر میان امارت اسلامی و مقام‌های ایران بر سر حقابه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته‌ است که تهران این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و از مسیر حقوقی و سیاسی آنرا را دنبال خواهد کرد .

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رسانه های این کشور گفت که حسن کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در افغانستان بامقام‌های امارت اسلامی در این زمینه مذاکرات داشته‌ است.

او افزود که آن‌ها در حال دستیابی به «نتایج خوب» هستند.

آقای عبداللهیان گفت: « در موضوع حقابه از مسیر قانونی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم. من اخیرا در مشورتی که با آقای رئیس جمهور داشتیم… گفتند که سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شود که مسایلی که وجود دارد بین ما و افغانستان، ایشان از نزدیک بروند دنبال بکنند با نگاه این که بایستی مسایلی فی مابین در مسیر درست خودش پیش برود و مورد حل و فصل قرار بگیرد.»

این دیپلومات ارشد ایران درباره درگیری‌های اخیر مرزی که بین دو کشور صورت گرفته، گفت که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را در قبال نداشته‌ و برای ایران شرایط در افغانستان کاملا قابل درک ‌است.

آقای عبداللهیان گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر نداشته است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور این کشور اخیراً اظهارات تندی در پیوند به مسئله حقابه از دریای هلمند داشته اند.

مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که به معاهده ۱۳۵۱ آب دریای هلمند متعهد اند، اما به دلیل خشکسالی آب کافی وجود ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان در نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

سران کشور‌های آسیای میانه و اتحادیه اروپا در نشستی در کنار گفتگو روی سایر موضوعات، بر اهمیت ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

این نشست روز جمعه (۱۲ جوزا) در شهر چوپان آتا در قرغیزستان برگزار شده بود.

در این نشست رؤسای جمهور قرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبیکستان و هیئتی از ترکمنستان به نمایندگی از رئیس جمهور این کشور و همچنان رئیس اتحادیه اروپا شرکت کردند.

بر بنیاد اعلامیه پایانی این نشست، اشتراک کنندگان نگرانی مشترک خود را در مورد «وضعیت رو به وخامت» در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً ابراز کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین المللی، علیرغم شرایط دشوار، اذعان نمودند.

اشتراک کنندگان همچنین از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهند و به نقش کلیدی سازمان ملل متحد در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه اصولی اشاره کردند.

آنها بر اهمیت ایجاد یک حکومت فراگیر و نماینده و اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی همه شهروندان افغان به ویژه زنان، دختران و اقوام تاکید کردند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که حکومت فراگیر است و همچنان به حقوق بشر مطابق با شریعت متعهد است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!