Connect with us

اخبار ویژه

بازی تست تیم کرکت افغانستان و آسترالیا احتمالا در ماه دسامبر برگزار می‌شود

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۴, ۱۳۹۹)

تیم کرکت آسترالیا و کرکت بورد افغانستان در مورد برگزاری یک مسابقه در ماه دسامبر سال روان میلادی در شهر پرت آسترالیا، رایزنی می‌کنند.

سایت ورزشی ESPNcricinfo گزارش کرده است که هنوز مشخص نیست که آیا مسابقات آزمایشی در روز-شب قابل برگزاری است و یا خیر.

بر اساس برنامه کمیته جهانی کرکت، آسترالیا قرار بود پس از لغو جام جهانی T20 مردانه، میزبانی افغانستان در ماه نوامبر باشد. اما به دلیل شیوع کرونا بازی ها یا به کلی لغو شده و یا هم به تعویق افتاده است.

 در گزارش آمده است که مسابقات ون-آف شامل مسابقات آزمایشی برای جام قهرمانی کرکت نیست. این مسابقات میان ۹ تیم برتر جهان برگزار میشود که تیم های افغانستان، ایرلند و زمبابوی شامل آن نیست.

مسابقات آسترالیا پنجین مسابقه افغانستان پس از دریافت عضویت کامل در کمیته جهانی کرکت است.

افغانستان پس از آن به تیم های هند و ویست اندز باخته اما تیم های ایرلند و بنگلادیش را شکست داده است.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل حمله به مرکز آموزشی «کاج» را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به حمله مرگبار روز گذشته (جمعه، ۸ میزان) در مرکز آموزشی «کاج» در حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت، بر لزوم پاسخگویی عاملان، سازمان دهنده‌گان، تأمین کننده‌گان مالی و حامیان اقدامات تروریستی و محاکمۀ آنها تأکید کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به این حمله گفته است: «تروریزم درهمه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح وامنیت بین‌المللی است، ضروری است تا عاملان، سازمان دهنده‌گان، تأمین کننده‌گان مالی و حامیان این اقدامات پاسخگو و محاکمه شوند، ما ازهمه کشورها می‌خواهیم مطابق به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوطه شورای امنیت به طور فعال با مقام‌های حاکم دراین زمینه همکاری کنند.»

درهمین حال، انتونیوگوترش سرمنشی سازمان ملل متحد نیز این حمله را به شدت نکوهش کرده وخواهان پاسخگویی عاملان حملات تروریستی شده است. 

آقای گوترش گفت: «بیش‌از یک‌هزارغیرنظامی درخشونت‌های ماه‌های پسین در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند، حملات تروریستی هیچ توجه ندارد وعاملان آن باید پاسخگو قرار بگیرند، فقر، گرسنگی و بیکاری درکنار قحطی وخشکسالی آسیب‌های فراوان را به مردم رسانیده است.»

وزارت خارجه روسیه هم‌چنان در بیانیه‌ای حمله به مرکز آموزشی کاج در کابل را محکوم کرد و از امارت اسلامی خواست برای مبارزه با تروریستان تدابیر بیشتری اتخاذ کند.

در همین حال، عبدالسلام حنفی معاون دوم رییس الوزرا اما اطمینان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی عاملان حملات تروریستی به ویژه حمله دیروز را بازداشت و پاسخگو قرارخواهند داد.        

این درحالی است که تاکنون گروه و یا کسی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در گذشته مسوولیت اینگونه حملات را داعش بر عهده می‌گرفت.

Continue Reading

اخبار ویژه

بیش‌از ۱۰هزار مهاجر دریک هفته گذشته به کشور بازگشته‌ اند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۱)

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان اخیراً گفته است که در یک هفتۀ پسین بیش‌از ده هزار تن از کشور‌های همسایه به کشور بازگشته‌اند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی این وزارت امروز (پنج‌شنبه، ۷ میزان) گفت که بیشتری بازگشت کننده‌گان کسانی هستند که به‌گونه غیرقانونی به کشورهای همسایه سفر کرده بودند.

آقای عبدالمطلب افزوده که این وزارت برای بازگشت کننده‌گان که سرپناه نداشته باشند نیز برنامه‌های خوبی روی دست دارد.

درهمین حال، این وزارت از کشورهای همسایه خواسته است که با مهاجران افغان برخورد مناسب مطابق قوانین بین‌المللی داشته باشند.

این در حالی است که درچند ماه پسین برخی از کشورها با مهاجران افغان برخورد نامناسب داشته‌اند و آنان را به گونه اجباری به افغانستان انتقال می‌دادند.

گفتنی است که وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان ابراز کرده که پس‌از روی کارآمدن امارت اسلامی تاکنون بیش‌از ۹۰ هزار تن به کشور بازگشته اند.

Continue Reading

اخبار ویژه

توماس وست: یک روند سیاسی برای حل مشکلات افغانستان نیاز است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۱)

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید به این باوراست که هنوزهم به یک روند سیاسی ملی برای حل مشکلات افغانستان و گفتگو درمورد آینده این کشور نیاز است.

آقای وست ابراز کرده که گفتگوهای درسطوح پایین هم اکنون جریان دارد وایالات متحده ازاین روند حمایت می‌کند.

نماینده ویژه امریکا دراین مورد گفته است: «آنچه ما می‌بینیم یک آرامش وقفه‌ای پس‌از ۴۴ سال درگیری در افغانستان است اما من ترس دارم ازاین که درگیری‌ها می‌توانند بازگشت کنند، آنچه من فکر می‌کنم که درحال حاضر به آن نیازاست روند و یا یک گفتمان سیاسی است که درمورد آینده افغانستان باید میان خود افغان‌ها انجام شود، گفتگوهای هم‌اکنون درسطوح پایین درجریان است وما می‌خواهیم ازاین گفتگوها درآینده حمایت کنیم.»

درهمین حال، آقای وست می‌گوید هیچ‌کشوری تاکنون حاضر نیست با حکومت جدید افغانستان روابط داشته باشد اما اگر امارت اسلامی می‌خواهد جز از جامعه جهانی باشد باید به اصول بین‌‌المللی احترام بگذارد و به تعهدات خود عمل کند و افزوده که جامعه جهانی براصول خود پابند است ومقام‌های حاکم در افغانستان باید تصامیم درست بگیرند.

وی می‌گوید: «هیچ‌کشوری بر رهایی وبرگردانیدن دارایی‌های افغانستان به بانک مرکزی تمایل ندارد، نه ایالات متحده و نه چهار کشور دیگر که دو میلیارد دالر ازدارایی‌های افغانستان را در اختیار دارند. هیچ‌کشوری از لغو تحریم‌ها در سازمان ملل حمایت نکرده‌ است، هیچ‌کشور ویا نهاد مالی بین‌المللی چون بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی وصندوق بین‌المللی پول، روابط با افغانستان را رسمیت نداده‌اند، سازمان ملل از پذیرفتن نماینده افغانستان خودداری کرده وهیچ‌کشور به‌شمول همسایه‌گان با حکومت سرپرست تعامل رسمی ندارند، اما اگر مقام‌های حاکم می‌خواهند جز از جامعه جهانی باشند باید به اصول بین‌المللی احترام بگذارند و به تعهدات شان عمل کنند.»

علاوه براین، این دیپلومات امریکایی فعالیت داعش درافغانستان را نگران کننده می‌داند اما ابرازامیدواری کرده می‌گوید که مبارزۀ امارت اسلامی برضد این گروه موفق شود و درعین حال افزوده که مقام‌های حاکم در روز فروپاشی جمهوریت دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها آزاد شدند.

وی گفت: «من بیشتر ازهمه نگران داعش هستم مقام‌های حاکم در روز ورود شان به کابل دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها خارج شدند. طالبان (امارت اسلامی) تلاش‌های زیاد علیه داعش انجام می‌دهند و امیدواریم موفق شوند اما خرسندم که ما نیز توانمندی‌های خود را در منطقه باز یافته‌ایم و به دقت فعالیت گروه‌های تروریستی را زیر نظر داریم.»

این درحالی است که امارت اسلامی خود را به تمام موارد توافق‌نامه دوحه متعهد می‌داند و تأکید کرده که ایالات متحده این توافق‌نامه را نقض کرده است.

هرچند هیچ‌کشوری تعامل رسمی با امارت اسلامی ندارد اما سفارت خانه‌های برخی ازکشورها به شمول نمایند‌گی سیاسی اتحادیه اروپا درافغانستان بازاست و نیز نمایندگی‌های سیاسی امارت اسلامی دربرخی ازکشورهای منطقه فعال استند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!