Connect with us

رویداد های اخیر

باشنده‌گان پایتخت خواستار تامین امنیت از سوی طالبان شدند

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۰)

باشندگان شهر کابل از طالبان می‌خواهند که امنیت شهر را بیشتر تامین کند و فضای  کار و بار را به مردم به گونه اساسی میسر بسازد.

آنان در پنجمین روز حاکمیت طالبان بر کابل، هرچند از امنیت نسبی خوشحال اند، ما میخواهند که زمینه‌های بیشتر کار در کشور به مردم میسر شود و کار و بارهای موجود باید فعال ساخته شود.

طالبان بار دیگر اطمینان می‌دهد که مردم می‌توانند با اطمینان به کار و زندگی شان ادامه بدهند.

نجیب‌الله افغان، باشنده کابل، در این باره گفت:”بازار پس به حالت عادی خود برگرشته مشکل دیده نمی شود حالا مردم شاهد دزدی و ترور ها نیستن همه چیز خوب پیش میرود.”

محمد جان، باشنده کابل، در این باره گفت:”از جامعه جهانی و از بزرگان در افغانستان می خواهیم که بیشتر توجه کنند مردم نگران وضعیت هستند تا شاهد یک صلح سراسری به میان آید.”

شماری از مردم خوشبین اند و می‌گویند هیچ ‌گونه نگرانی امنیتی وجود ندارد و نیاز است که فعالیت‌ها و خدمات عامه از سر گرفته شود.

مصطفی کتاب فروش در منطقه پل باغ عمومی است، او میخواهد که مردم به کار و زندگی عادی شان برگردند.

مصطفی، کتاب فروش، در این باره گفت:”هرچند هیچ کسی نیست که کتاب بخرد اما امید داریم که وضعیت خوب شود.”

 عمر پولیس ترافیک در شهر کابل است، او می‌گوید که به گونه عادی به مانند گذشته به کارش ادامه میدهد.

عمر، پولیس ترافیک، در این باره گفت:” ما به کار خود ادامه دادیم هیچ معمانت وجود ندارد و خوش هم استم.”

در جاده باغ قاضی شهر کابل طالبان ایست بازرسی ایجاد کرده اند و هر نوع موتر را مورد بازرسی قرار میدهد.

فرمانده این ایست بازرسی می‌گوید مردم نگران امنیت شان نباشند به کار بار خود برگردند و به هیچ زن و مردم از سوی آنان معمانت وجود ندارد.

محمد شعیب، عضو طالبان، در این باره گفت:” برای مردم کابل هیچ ممانعت وجود ندارد زنان و مردم می توانند به کار شان برگردند هرچند برای مردم در مورد طالبان ذهنیت خوب داده نشده است اما در خدمت مردم خود استیم و هیچ نگرانی وجود ندارد.”

سخنگوی طالبان نیز می‌گوید، که مردم می توانند به گونه عادی کار کنند و کارمندان دولتی به شمول مردان و زنان باید به وظیفه‌های خود حاضر شوند.

رویداد های اخیر

مجاهد: برخی حلقات استخباراتی غیرمستقیم بر بعضی کشورها ترس ایجاد می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی بار دیگر حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را رد کرده و می‌گوید که برخی کشورها اطلاعات نادرست استخباراتی درباره افغانستان نشر می‌کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بدست آمده در کشور را زیر پرسش ببرند.

ذبیح‌الله مجاهد طی نشستی در ولایت کندهار گفته که افغانستان چهار دهه «طعم تلخ» جنگ را چشیده است و نمی‌خواهد که کشور دیگر دچار یک جنگ خانمان سوز شود.

آقای مجاهد با پرسش چند سوال گفت: چرا در مجالس مختلف بازهم تبصره این است که افغانستان تهدید است؟ افغانستان به کشورها مشکل ایجاد می‌کند؟ در افغانستان مشکلات است، این ترس چرا ایجاد می‌شود؟»

مجاهد گفت: «باور من این است که بعضی حلقات استخباراتی که می‌خواهند افغانستان پیشرفت نکند، افغانستان آرام نباشد، روادار وضعیت فعلی افغانستان نیستند؛ آن حلقات استخباراتی بر بعضی کشورها به‌گونه غیر مستقیم ترس ایجاد می‌کنند.»

مجاهد همچنان در پاسخ به انتقاد‌ها از بهر ممنوعیت‌های کاری و آموزشی زنان گفته که هم اکنون زنان در چندین نهاد دولتی افغانستان چون وزارت داخله، اداره ملی احصاییه ، میدان‌های هوایی و همچنان وزارت صنعت و تجارت کار می‌کنند.

به گفته او اما، در آنجایی که محیط مناسب وجود ندارد آنان ناگزیر شده‌اند تا زمانی که محیط مناسب فراهم شود کار و آموزش زنان را تعلیق کنند.

در این نشست، برخی از مقام‌های محلی کندهار نیز گفتند که پس از حاکمیت امارت اسلامی زمینه برای گسترش صنعت توریزم فراهم شده است. به گفته آنان، گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند بدون هیچ هراس از هر گوشه کشور دیدن کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حقانی: اختلافات فکری با رایزنی، مشوره و وحدت قابل حل است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور داخله در دیدار با شماری از کارشناسان و فعالان سیاسی در کابل گفته است که مشکل اختلافات فکری با مشوره و اتحاد حل می‌شود، اما مهم این است که «فرصت‌های موجود را هدر ندهیم و از آن استفاده کنیم.»

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله در صفحه اجتماعی ایکس‌اش امروز (پنج‌شنبه، ۶ میزان) نگاشته که سراج‌الدین حقانی در این دیدار گفته است که با تحمل متقابل می‌توان بیشتر مشکلات را حل کرد و روحیه بدبینی و نفاق را از بین برد.

به گفته قانع، آقای حقانی تأکید کرده که ایجاد فاصله میان علوم عصری و دینی عامل اکثر مشکلات شده است.

در این دیدار، حقانی خاطر نشان کرده که روحیه ملی و اسلامی پایه‌های پایداری ملت است و بیشترین توجه را برای ایجاد تفکر مثبت می‌طلبد.

او در باره حفظ نظم عمومی نیز افزود که هیچکس بدون مجوز نمی‌تواند سلاح حمل کند و پس از تکمیل تشکیل پولیس، مجوزها و یونیفورم آن‌ها نیز تکمیل می‌شود.

وی در مورد منطقه و جهان همچنان صبحت کرده گفت که امارت اسلامی با کسی مشکلی ندارد و تعهدات داده شده در دوحه از سوی آن‌ها عملی شده است.

در همین حال، حمیدالله هوتک، یکی از کارشناس مسایل سیاسی نیز در این دیدار سفر سران کشور به مناطق مختلف افغانستان را برای تقویت روحیه تفاهم ملی و سیاسی مفید خواند و مسئولیت حکومت را در تضمین حقوق مردم برشمرد.

او افزود که توطئه‌های خارجی حدود ۴۵ سال افغانستان را درگیری جنگ کرده بود، از این بعد افغان‌ها نباید برای منافع دیگران مشکل ایجاد کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به ایران رفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان و هیأت همراه شان برای اشتراک در نشست کشورهای گروه پنج(G5) عازم کشور ایران گردید.

اداره ملی غذا و ادویه افغانستان می‌گوید داکترعبدالباری عمر، سرپرست این اداره و هیأت همراه شان امروز (پنج‌شنبه، ۶میزان) برای اشتراک در بیست هفتمین نشست کشورهای گروه پنج(G5) تحت عنوان “دیپلماسی صحت و سیستم دوا و تجهیزات طبی”عازم کشور ایران گردید.

نشست کشورهای گروه پنج با حضور داشت رهبری ادارات دوا و غذای کشورهای عضو و سازمان صحی جهان به هدف ارتقا و توسعه صحت این کشورها برگزار می‌گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!