Connect with us

رویداد های اخیر

بانک جهانی: شمار افرادی که در افغانستان به غذا دسترسی ندارند دو برابر شده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

بانک جهانی نتیجه سروی تازه را از افغانستان نشر کرده که نشان می‌دهد، شمار نیازمندان به مواد غذایی و سایر نیازمندی‌های درجه یک زندگی در این کشور دو برابر شده است.

“سروی رفاه افغانستان” که روز گذشته (۲۴ حوت) نشر شد، در میان اکتوبر و دسامبر سال ۲۰۲۱ انجام شده و ۷۰ درصد اشتراک کننده‌های آن گفته اند که نمی‌توانند غذا و سایر نیازمندی‌های اصلی شانرا تامین کنند.

به گفته بانک جهانی، این آمار در ماه می سال ۲۰۲۱ در افغانستان به حدود ۳۵ درصد می‌رسید.

افزایش نرخ‌ها، بیکاری و قطع کمک‌های بین‌المللی از مهم‌ترین عوامل بحران فعلی در افغانستان دانسته شده.

بانک جهانی گفته که نیمی از جمعیت افغانستان نمی‌توانند به سه وعده غذا دسترسی داشته باشند در حالی که میان ماه‌های جولای و آگست سال گذشته، این آمار به ۲۵ درصد یا یک چهارم می‌رسید.

با گذشت بیش از هفت ماه از حاکمیت دوباره امارت اسلامی در افغانستان، هیچ کشوری حکومت سرپرست آنها را به رسمیت نشناخته.

تمویل کننده‌ها از جانب دیگر بیش از ۷۰ درصد کمک‌ها را برای افغانستان قطع کرده اند و اینسو بیش از ۹ میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان که در کنترل امارت اسلامی است، منجمد شده است.

با ادامه بحران، رامز الاکبروف معاون سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشری گفته که عدم امنیت غذایی و گرسنگی حاد، بیش از ۲۳ میلیون تن در افغانستان را تهدید می‌کند. به گفته او، این آمار یک ماه پیش از رویکار آمدن دوباره امارت اسلامی به حدود ۱۴ میلیون تن می‌رسید.

الاکبروف افزوده که ۹۵ درصد مردم در افغانستان به غذای کافی دسترسی ندارند و این آمار در خانواده‌های که زنان در گذشته مصارف را تامین می‌کردند، اکنون به نزدیک ۱۰۰ درصد رسیده.

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد: القاعده در چندین ولایت افغانستان فعالیت می‌کند

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

Published

on

(Last Updated On: )

کمیته تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد در گزارش تازه‌ای تاکید کرده است که گروه‌های تروریستی، افغانستان را یک مکان امن می‌بینند و این منجر به گسترش تروریزم به کشورهای همسایه این کشور خواهد شد.

در این گزارش آمده است که در یک سال گذشته، گروه القاعده فعالیت‌های سازمانی و جذب نیرو را از سر گرفته و در پنج ولایت از جمله کابل و ننگرهار مراکز آموزشی ایجاد کرده است و خانه‌های امن دارند.

در این گزارش، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بزرگترین گروه تروریستی در افغانستان دانسته شده است.

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

اما امارت اسلامی این گزارش را بی اساس دانسته و آن را رد می‌کند.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی تاکید می‌کند که هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و امارت اسلامی به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان دربرابر کشورهای دیگر استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچند در این گزارش از تلاش‌های امارت اسلامی در امر مبارزه با گروه داعش قدردانی کرده، اما در مورد توانمندی‌های آن در برابر تروریزم و جذب افراد توسط گروه داعش شاخه خراسان ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط: 

مقام‌های امریکایی: بعید است که القاعده در افغانستان دوباره احیا شود

متقی: امریکا حالا باید مسئولیت‌هایش را ادا کند

Continue Reading

رویداد های اخیر

عفو بین‌الملل: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در جهان از امارت اسلامی خواستند به حقوق بشر احترام بگذارد

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ۳۵۴ هزار و ۸۴۷ نفر در سراسر جهان با امضای عریضه‌ای از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند تا به حقوق بشر در افغانستان احترام بگذارند و از آن محافظت کنند.

این سازمان روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت که با «تداوم وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، ما باید به خواست مشترک خود برای پاسخگویی و تامین عدالت در افغانستان ادامه دهیم.»

سازمان‌های بین المللی همواره در مورد وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

امارت اسلامی اما گفته است که به تامین حقوق زنان مطابق اصول شریعت متعهد است و این یک موضوع داخلی افغانستان می‌باشد.

مطالب مرتبط:

سازمان عفو بین‌الملل: امارت اسلامی به صورت گسترده حقوق بشر را نقض کرده است

نماینده ملل متحد: امارت اسلامی تا زمانی که مسایل حقوق زنان و قانون اساسی حل نشود، نباید به رسمیت شناخته شود

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس شورای پناهندگان ناروی خواستار حضور دیپلوماتیک کشورهای کمک کننده در کابل شد

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

Published

on

(Last Updated On: )

یان ایگلن، رئیس شورهای پناهندگان ناروی از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای حمایت از حقوق زنان و آموزش دختران در کابل حضور دیپلوماتیک داشته باشند.

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

ایگلن روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت: «بلی، بریتانیا و سایر کمک‌کنندگان باید دیپلومات‌های خود را به کابل بفرستند و به ما بپیوندند تا برای حقوق زنان، آموزش دختران و حمایت از اقلیت‌ها مبارزه کنند. ما به عنوان گروه های بشردوستانه در میان ۴۰ میلیون غیرنظامی که ناتو در سال ۲۰۲۱ آنان را ترک کرد، بسیار تنها، کم بودجه و بیش از حد تحت فشار هستیم.»

با روی کار آمدن امارت اسلامی در آگست سال ۲۰۲۱، کشورهای غربی دیپلومات‌های خودرا از افغانستان خارج کردند.

هیچ کشوری تا کنون امارت اسلامی را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است، هرچند که سفارت کشورهایی مانند روسیه، چین، ایران، ترکیه و هند در کابل فعالیت می‌کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!