Connect with us

رویداد های اخیر

بایدن از تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۰)

جوبایدن رییس جمهور امریکا می‌گوید که اشرف غنی در مورد اوضاع افغانستان به وی دروغ گفته بود.

آقای بایدن شب گذشته در یک سخنرانی گفت، با آنکه از اشرف غنی اطمینان گرفته بود که نیروهای افغان جنگ خواهند کرد، اما غنی به وی دروغ گفته است.

رییس جمهوری امریکا افزوده که غنی نه تن به صلح داد و نه هم با در برابر طالبان جنگ کرد.

وی گفت: “حقیقت این است که آن چه رخ داد خیلی سریع تر از پیش‌بینی ما بود. چه چیزی رخ داد؟‌ رهبران سیاسی افغانستان جنگ را رها کردند و از کشور فرار کردند. ارتش افغانستان فروپاشید و در مواردی حتی بدون این که بجنگد تسلیم شد.”

جوبایدن غنی را یک فراری گفته و تاکید می کند که با آنکه با رییس جمهور پیشین افغانستان روی مبارزه با فساد، حکومت داری خوب و رسیدن به یک توافق سیاسی از راه گفتگو، تهعد کرده بود، غنی در همه آنها ناکام بوده است.

جوبایدن افزود: “من همچنان از غنی و عبدالله خواستم که از راه دیپلوماسی در جستجوی یک توافق سیاسی با طالبان باشند. این پیشنهاد قاطعانه رد شد. غنی تاکید کرد که نیروهای افغان جنگ خواهند کرد. اما به گونه واضح او دروغ گفت. بعد از آن من گفتگو در مورد دوام حضور مان را ترک کردم.”

آقای بایدن همه ملامتی را بر رهبران افغانستان می اندازد و امریکا را مبرا وضعیت به وجود آمده در افغانستان می داند. وی تاکید دارد که این کشور برای ملت سازی به افغانستان نیامده بود، بلکه هدف آنها مبارزه با هراس افگنی بوده که به باور وی به آن رسیده اند.

رییس جمهوری امریکا گفت:  “ماموریت ما در افغانستان هرگز ملت سازی و یا ایجاد یک دموکراسی متحد و متمرکز نبوده است. بلکه ماموریت نظامیان امریکا از لشکرکشی به افغانستان مبارزه با هراس افگنی و پیشگیری از حملات هراس افگنانه در برابر امریکا از خاک افغانستان بوده است.”

رییس‌جمهور دموکرات امریکا همچنان گفت که پس از خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان-واشنگتن از راه‌های دیگری به دنبال اهداف خود خواهد رفت.

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک های غذایی، غیر غذایی و صحی بنیاد بیات به زلزله زدگان توزیع شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

مسؤولان بنیاد بیات می‌گویند که این بنیاد از دو روز به اینسو سرگرم تداوی زخمی ها و توزیع دوا به افراد آسیب دیده است.

این بنیاد همچنان بسته های کمکی شامل آرد ، روغن، برنج و سر پناه را به مردم آسیب دیده در ولسوالی سپیره در خوست و گیان در پکتیکا توزیع کرده است.

این بنیاد در کنار توزیع کمک به افراد آسیب دیده تیم صحی اش را نیز به ساحه فرستاده و از دو روز به اینسو سرگرم توزیع دوا به مردم آسیب دیده و تداوی زخمیان است.

سمیع رحیمی، مسئول تیم صحی بنیاد بیات گفت: “تیم صحی بیات عندالموقع به اینجا آمده و از دو روز به اینسو ما توانستیم هزارها مریض را تحت درمان قرار بدهیم.”

همزمان تیم های کمکی بنیاد بیات به ولایت خوست نیز رسیده اند.

مسئولان این بنیاد می‌گویند که برای آسیب دیدگان بسته های مواد غذایی مانند آرد ، برنج ، روغن وهم چنان سر پناه فراهم کرده اند.

عبد السلام، آسیب دیده در ولایت خوست گفت: “ما از بنیاد خیریه بیات سپاسگزاریم که به ولسوالی سپیره ما کمک کرد. امیدواریم کمک‌ها ادامه یابد زیرا مردم آسیب زیادی دیده اند.”

با این حال تیم های تخنیکی شرکت مخابراتی افغان بیسیم نیز به ولایت خوست رسیده تا خدمات مخابراتی فوق العاده را برای محلات آسیب دیده فراهم کنند.

مسولان بنیاد بیات از کمک های بیشتر این بنیاد در روز های آینده به آسیب دیده گان زلزله اخیر در ولایت های خوست و پکتیکا سخن میزنند.

بنیاد بیات از یک دهه به این سو سرگرم کارهای خیریه است و در سراسر کشور در بخش های صحت و معارف کمک می‌کند و همواره به کمک مردم آسیب دیده ناشی از رویداد های طبیعی شتافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!