Connect with us

رویداد های اخیر

بایدن: سیاست‌های امریکا در ۱۸ ماه گذشته سبب بهبودی امنیت بهتر در کشورهای آسیایی شده است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

جوبایدن، رییس جمهورامریکا می‌گوید سیاست‌های امریکا در هجده ماه گذشته سبب شده است کشورهای آسیایی وضعیت بهترامنیتی داشته باشند.

جوبایدن می‌گوید که:”نحوه برخورد ما وطرح ریزی سیاست های که ما در۱۸ ماه گذشته درباره مسایل بیرونی داشته ایم سبب بهبود ثبات وامنیت درآسیا شده است، هرچند تهاجم روسیه براوکراین وضعیت اقتصادی درکل جهان را ناپایدار کرده، اما ما میکوشیم از تاثیرمنفی آن بکاهیم وثبات فعلی را درمنطقه حفظ نمایم”.

درهمین حال، معاون شورای امنیت ملی دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین امریکا اما می‌گوید، خروج نیروهای این کشور از افغانستان در آگست سال گذشته باعث تضعیف اعتماد امریکا در نزد دوستان این کشورشده و نیز دشمنان امریکا را بیشتر تشجیع کرده است.

کی تی مک فارلند، معاون مشاورامنیت ملی رییس جمهور پیشین امریکا گفت:”خروج غیرمعمول ما ازافغانستان به نقطه عطفی در موقعیت امریکا در جهان تبدیل شده است. از آن زمان، دوستان ما دیگر به ما اعتماد ندارند و دشمنان ما دیگر از ما نمی‌ترسند”.

با این حال مقام‌های امریکایی به فاکس نیوز گفته اند که واشنگتن درپنج ماه گذشته بیشتر ازشش سال نخست حضورنظامی درافغانستان دراوکراین پول هزینه کرده است.

امریکا واعضای ناتو وهمین گونه کانادا وآسترالیا دومتحد خارج از ناتو امریکا درشش ماه گذشته به ارزش ده ها میلیارد دالرسلاح‌های پیشرفته نظامی، جنگنده‌ها، چرخبال‌های نظامی و نیز راکت‌های دور برد و تکنالوژی مدرن نظامی را دراختیار اردوی اوکراین قرارداده تا مگر بتوانند روسیه را دراین جنگ به زانو بنشانند.

آگاهان به این باورند که موضعگیری امریکا وناتو درجنگ اوکراین وجنگ غیرمستقیم امریکا وناتو با روسیه درطولانی مدت، واشنگتن ومسکو را در برابرهم قرارخواهد داد.

با توجه به تنش‌های که در کشورهای دور و نزدیک وجود دارد امارت اسلامی که تازه وارد عرصه دولت داری شده است بارها از کشور های منطقه وقدرت‌های جهانی خواسته است درامور افغانستان مداخله نکنند و اطمینان داده است اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری تهدید متوجه شود.

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر افغانستان را تکان داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

اداره زمین‌شناسی امریکا اعلام کرده است که صبح امروز (یک‌شنبه ۷جوزا) زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ولایت بدخشان و برخی دیگر مناطق افغانستان را تکان داد.

این زلزله که مرکز آن کوه هندوکش در بدخشان بوده است در شمار دیگری از شهرهای افغانستان و نیز در شهرهای اسلام‌آباد، راولپندی و کشمیر پاکستان و بخش‌هایی از هند و جنوب تاجکستان احساس شده است.

تا هنوز از تلفات احتمالی این زلزله جزئیات در دست نیست.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!