Connect with us

جهان

بایدن ممنوعیت کامل واردات نفت و گاز روسیه به امریکا را اعلام کرد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۸, ۱۴۰۰)

رئیس‌جمهوری امریکا در ادامه تشدید فشارها و تحریم‌ها علیه مسکو به‌دنبال تهاجم پوتین به اوکراین، واردات نفت و گاز از روسیه به ایالات متحده را ممنوع اعلام کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا ، سه‌شنبه (۱۷حوت)، در سخنرانی تلویزیونی خود از کاخ سفید گفت:”من امروز اعلام می‌کنم که ایالات متحده، شریان اصلی اقتصاد روسیه را هدف قرار می‌دهد.”

او افزود: “واردات نفت، گاز و انرژی از روسیه را ممنوع می‌کنیم. این بدان معناست که نفت روسیه دیگر در بنادر امریکا پذیرفته نخواهد شد و مردم امریکا، ضربه قدرتمند دیگری به ماشین جنگی پوتین وارد خواهند کرد.”

رئیس جمهوری امریکا تاکید کرد:”این اقدام در راستای وارد آوردن ضربه دردناک بیشتر به پوتین انجام گرفته است.”

بایدن با تاکید بر این که تصمیم به ممنوعیت واردات نفت از روسیه، با هماهنگی شماری از شرکای امریکا اتخاذ شده است، خطاب به مردم امریکا گفت که با تحریم نفت روسیه، قیمت بنزین افزایش خواهد یافت.

جو بایدن گفت که درک می‌کند که کشورهای اروپایی شاید در موقعیتی نباشند که این تحریم‌ها را اعمال کنند اما این تصمیم با رضایت و مشورت با آنان گرفته شده است. او ضمن اشاره به این که قیمت‌ها با این تصمیم بالا خواهد رفت، گفت: “ما باید روشن کنیم که هزینه جنگ پوتین را نمی‌پردازیم.”

رئیس جمهوری امریکا بر تلاش برای تعدیل قیمت جهانی نفت و گاز و آزادسازی برخی از ذخایر نفتی امریکا تاکید کرد.

بایدن همچنین گفت:”درک می‌کنیم جنگ پوتین در اوکراین قیمت انرژی را بالا می‌برد اما این نباید باعث منفعت‌طلبی و طمع بیشتر شرکت‌های انرژی بشود. ما این را تحمل نخواهیم کرد.”

او خاطرنشان کرد که این بحران یادآور آن است که باید اقتصاد خود را در زمینه انرژی خودکفا کنیم و به سمت سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های پاک برویم. در این صورت دیگر کسی نباید نگران افزایش قیمت بنزین شود.

بایدن در زمینه دیگر سیاست‌های تنبیهی امریکا در قبال روسیه افزود:”علاوه بر این ما دسترسی روسیه به فنی‌آوری‌های ارتباطی را قطع می‌کنیم. اقتصاد روسیه را تضعیف می‌کنیم و توان ارتش آن را برای سال‌های طولانی کاهش می‌دهیم. همچنین به دنبال اولیگارش‌ها و ثروتمندان روسیه می‌رویم تا آنها هم در رنج پوتین سهیم شوند.”

رئیس‌جمهور امریکا گفت:”یک مسئله روشن است؛ اوکراین هرگز برگ برنده روسیه نخواهد شد. پوتین شاید بتواند یک شهر را تصرف کند. ولی هرگز قادر به تصرف اوکراین نخواهد بود.”

بایدن ضمن اعلام خبر کمک ۱۲ میلیارد دالر امریکا به اوکراین از کنگره خواست تا بسته کمک‌های پیشنهادی او به اوکراین را تصویب کند. او در انتها افزود:”وقتی تاریخ این جنگ در آینده نوشته شود تاریخ‌شناسان خواهند گفت که این جنگ باعث تضعیف روسیه و تقویت دنیا شد.”

جهان

جنرال امریکایی از احتمال وقوع جنگ میان امریکا و چین در سال ۲۰۲۵ هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

یک جنرال امریکایی از احتمال وقوع جنگ و درگیری میان امریکا و چین در سال ۲۰۲۵ هشدار میدهد. این جنرال طی یاداشتی به ۱۱۰ هزار نظامی تحت امرش هشدار میدهد که امریکا در دو سال آینده با چین وارد جنگ می‌شود و احتمال درگیری میان امریکا و چین در سال ۲۰۲۵ میلادی وجود دارد .

روابط میان چین و امریکا بر سر موضوعات مختلف از جمله تایوان، دریای چین جنوبی، کوریای شمالی و مسائل اقتصادی طی سال‌های گذشته همواره تیره بوده است، اما از زمان سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان در سال گذشته تنش لفظی و دیپلماتیک میان دو طرف به طرز بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

این جنرال چهار ستاره امریکایی که فرماندهی بخش تحرک هوایی را به عهده دارد و از طیاره‌های سوخت رسان نظارت می‌کند طی یادداشتی به ۱۱۰ هزار نظامی تحت فرمانش هشدار میدهد که امریکا در دو سال آینده با چین وارد جنگ می‌شود و احتمال درگیری میان امریکا وچین در سال ۲۰۲۵ میلادی وجود دارد .

این یادداشت بار نخست در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد و بعداً توسط پنتاگون تأیید شد. هدف اصلی نیز باید بازدارندگی و در صورت لزوم شکست چین باشد .

بر بنیاد استدلال این جنرال امریکایی قرار است امریکا و تایوان انتخابات ریاست ‌جمهوری را در سال ۲۰۲۴ برگزار نمایند و احتمال متفرق شدن واشنگتن وجود دارد که به‌طور بالقوه فرصتی را برای چین جهت اقدام نظامی و الحاق تایوان به قلمروش ایجاد می‌نماید.

مقامات چینی همواره نزدیکی روابط امریکا و تایوان به‌ویژه همکاری‌های گسترده نظامی میان این دو طرف را تحریک‌آمیز و علیه امنیت ملی خود می‌دانند.

بیجنگ بر این باور است که جزیره ۲۴ میلیون نفری تایوان جزئی از چین بوده که از سال ۱۹۴۹ از خاک اصلی این کشور جدا شده است.

Continue Reading

جهان

شمار تلفات مسجد پشاور پاکستان به ۸۷ نفر افزایش یافت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز، شمار تلفات انفجار که ظهر دیروز (دوشنبه ۱۰دلو) در پشاور پاکستان رخ داد، به ۸۷ نفر افزایش یافته است.

پیشتر، تعداد قربانیان ۲۸ و شمار زخمیان نیز بیش از ۱۵۰ نفر اعلام شده بود.

انفجار انتحاری روز دوشنبه، در یکی از مساجد پشاور به هنگام برگزاری نماز ظهر رخ داد و نظامیان هم شامل قربانیان می‌باشند.

به گفتی مسوولین صحی وضعیت برخی زخمی‌ها وخیم است وامکان دارد که شمار تلفات افزایش یابد.

در ساعات نخست رویداد مسوولیت این حمله را گروه تحریک طالبان پاکستان به عهده گرفته اند.

درهمین حال، به گزارش شماری از رسانه‌ها ساعاتی بعد، محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستانی با انکار از حمله در مسجد پشاور گفته است که هر اقدام [حمله] در مساجد، مدارس و سایر اماکن عامه ناردست و خلاف قوانین آنها است.

وزارت خارجه افغانستان نیز در اعلامیه‌ای حمله در اماکن مذهبی وکشتن افراد را خلاف ارشادات اسلامی دانسته و آنرا محکوم کرده است.

این انفجار یک روز پیش ازسفرهیات صندوق بین‌المللی پول به اسلام‌آباد صورت گرفته است؛ نمایندگان صندوق بین‌المللی پول امروز به پاکستان آمدند تا با مقامات پاکستانی در خصوص نحوه و شرایط اعطای کمک‌های مالی حیاتی به اقتصاد پاکستان گفتگو کنند.

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان از مردم خواسته است تا به زخمیان رویداد خون اهدا کنند.

وی در تویت خود از مردم خواست که فوراً به شفاخانه لیدی ریدنگ بروند وبا هدیه خون زندگی زخمیان را نجات دهند.

همچنان شهباز شریف، با بیان اینکه کشتار وحشیانه مسلمانان در حال سجده در برابر خداوند مغایر با آموزه‌های قرآن است، او گفت: «هدف قرار دادن خانه خدا دلیل بر این است که مهاجمان هیچ ربطی به اسلام ندارند.»

Continue Reading

جهان

انفجار در داخل مسجد پشاور ۱۹ کشته و ۹۰ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

رسانه‌های پاکستانی از وقوع انفجار در پشاور پاکستان خبر داده اند. به نقل از خبرگزاری رویترز، در این انفجار دست‌کم ۱۹ تن کشته شده اند.

شبکه تلویزیونی جئو پاکستان روز دوشنبه به نقل از سرویس‌های امنیتی گزارش داد که یک فرد انتحاری انفجاری را در مسجدی در پشاور پاکستان انجام داد که منجر به مرگ حداقل ۱۹ تن شده است.

در این انفجار، هم‌چنان دست‌کم ۹۰ تن زخمی شده اند و به شفاخانه‌‌ای در پشاور منتقل شده ‌اند که وضعیت ۱۳ تن آن‌ها وخیم گزارش شده است.

انفجار زمانی رخ داده است که نمازگزاران – از جمله بسیاری از پولیس‌های دفاتر پولیس مجاور – در حال نماز خواندن بودند. به گفته ظفرخان، یک افسر پولیس محلی، ضربه انفجار سقف مسجد را فرو ریخت و بسیاری را زخمی کرد.

یک افسر پولیس گفته است که هنگام انفجار بمب، بیش از ۱۵۰ نمازگزار در داخل مسجد بودند.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت انفجار را بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!