Connect with us

اخبار ساحوی

با رسیدن کالا های تجاری از پاکستان، قیمت ها نازل خواهد شد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۳۹۹)

پاکستان بندر های تورخم و سپین بولدک را به روی حمل و نقل کالا های تجاری دوباره باز نموده است که به زودترین فرصت این اموال به بازارهای کشور مواصلت خواهد کرد و منجر به افت قابل ملاحظه در قیمت ها خواهد شد.

مسئولین اتاق تجارت و سرمایه گذاری می گویند که با این کار، قیمت ها در بازارها نازلتر خواهد شد چنانچه محموله زیادی مواد ارتزاقی در حال انتقال به کشور است.

خان جان الکوزی، یکتن از اعضای اتاق تجارت و سرمایه گذاری، می گوید: “با رسیدن اموال جدید تجاری ما، قیمت ها در بازار پائین خواهد شد و ما اقلامی را وارد می کنیم که موارد نیازبیشتر دارد.” دکانداران اما می گویند که تا کنون تغیری در قیمت ها نیامده است ولی امیدوار هستند که این کار شود.

ظفر خان، یکتن از دکانداران مندوی کابل، می گوید: “تا حال قیمت ها پابرجا است. لوبیا، روغن و سایر مواد به همان قیمت های سابقه است.”

از سوی هم شهروندان کابل شاکی اند و می گویند که از ۲۲ روز بدینسو بیکار هستند و قیمت ها نیز در بازار بلند رفته است. سخی داد، یکتن کارگر، می گوید: “ما از بیکاری غرق شدیم؛ اما حکومت کمک نمی کند.

مردم از گرسنگی خواهند مرد.” نورالله، یکتن کارگر دیگر، چنین می گوید: “ما کار مانرا از دست دادیم؛ اما آیا حکومتی وجود دارد که از حال ما بپرسد؟” سید قیاس سعیدی، کارشناس اقتصادی، از حکومت می خواهد تا بازار ها را بررسی نماید و جلو احتکار کننده گان را بگیرد.

قابل یادهانی است که مسئولین در وزارت صنعت و تجارت در پیوند به بررسی بازارها چیزی نگفته اند.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!