Connect with us

اخبار ساحوی

بدخشان یکی از میدانهای پرجنگ افغانستان برای افراطیون خارجی است

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۷, ۱۳۹۹)

جنگجویان خارجی همچون حزب اسلامی تاجکستان، شماری از چچینی ها و ایغور چین، در تبانی با طالبان، بر ضد نیروهای افغان در ولایت بدخشان می جنگند.

والی بدخشان می‌گوید: شمار این نیروها به ۴۰۰ نفر می رسد که شاخه از تروریزم جهانی در افغانستان است و این افراد با خانواده هایشان در این ولایت بود باش دارند. با آنکه این ولایت گذرگاه ترافیک مواد مخدر شمال و شمال شرق است، منابع زیرزمینی و معادن آن نیز خطر دیگر برای بدخشی ها به شمار می رود.

محمد ذکریا سودا، والی بدخشان، می‌گوید: جنگجویان خارجی که اغلب آنها اعضای حزب اسلامی تاجکستان، مسلمانان افراطی ازبکستان و ایغور های چینی اند، در تبانی با طالبان این ولایت ماشین جنگ بدخشان را گرم نگهداشته اند. به گفته او بدخشان “یک پایگاه خیلی قوی و مستحکم سه ولایت افغانستان: ننگرهار هلمند و بدخشان است.”

ارتش افغانستان نیز حضور جنگجویان خارجی که به هدایت طالبان می جنگند را در کشور تایید می کند. حکومت می گوید که یک از تعهدات طالبان در توافق صلح با امریکا این است که جلو تحرکات جنگی گروهای دیگر، همچون القاعده را بگیرند. به قول نهاد های امنیتی نه تنها این گروه با هراس افگنان خارجی، را بطه شان را نبریده اند بل با این گروه ها همکار نیز استند – موردی که طالبان بار ها آن را رد کرده است.

اسدالله ندیم، آگاه نظامی، گفته است: ” طالبان بر خلاف تعهدات‌شان در جنگ های نیابتی با جنگ جویان خارجی به طور کافی فوق العاده استفاده می کنند. چون در برخی موارد این گروه نمی تواند مستقیم در جنگ وارد شوند.”

نمایندگان بدخشان در مجلس، حکومت را در این امر مقصر میدانند، می گویند: با آنکه نهاد های امنیتی از حضور جنگجویان خارجی آن هم در ساحه حاکمیت طالبان آگاه اند، ولی اقدام جدی نکرده اند. در حال حاضر این جنگجویان در ولسوالی های یمگان، وردوج و راغ بدخشان حضور دارند.

منابع محلی می‌گویند: تازه این خارجی ها به منابع زیر زمینی در ولسوالی راغ، دست یافته اند که این می تواند برایشان یک منبع عایداتی باشد.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!