Connect with us

تجارت

برای اولین بار پنبه افغانستان به ترکیه و ایران صادر شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۱)

اتاق تجارت وسرمایه گذاران در ولایت قندهار می‌گوید که برای اولین بار دو هزار تُن پنبه افغانستان از این ولایت به ترکیه و ایران صادر شد.

این اتاق می‌گوید که پیش از این پنبه افغانستان تنها به پاکستان صادر می‌شد، اما کنون بازارهای جدید برای پنبه کشور ایجاد شده و هم زمینه کار را برای برخی‌ها فراهم کرده است.

پنبه افغانستان که از نظر کیفیت در بازارهای جهانی جایگاه ویژه‌ای دارد و به دلیل نبود امکانات تنها به پاکستان صادر می‌شد، حالا اما پنبه هلمند و قندهار پس از پروسس اولین بار به ترکیه وایران صادر می‌شود.

مسولان اتاق تجارت و صنعت قندهار می‌گویند که دو هزار تُن پنبه به ایران و ترکیه صادر کرده اند واین رقم میتواند در سال آینده به صد هزار تُن برسد.

تاجران پنبه در قندهار از اینکه بازارهای جدیدی برای پنبه افغانستان ایجاد شده خرسند اند و می‌گویند که این مسله سبب می‌شود که وضعیت دهقانان بهبود یابد و زمینه کار برای بسیاری‌ها فراهم شود.

صادرت پنبه درحالی افزایش یافته که به گفته‌ای تاجران هنوز فابریکه‌ها با کمبود برق مواجه اند و نبود برق سبب می‌شود که کار آنان به کندی به پیش برود. تاجران پنبه در ولایت‌های قندهار و هلمند از امارت اسلامی می‌خواهند که این مشکل را هرچه زودتر حل کنند.

تجارت

سنگ ‌تهداب یک پارک صنعتی در ولایت بلخ گذاشته شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۲)

سنگ تهداب پارک صنعتی بلخ روز یکشنبه (۵ قوس) با حضور مقامات حکومتی و نمایندگان سکتور خصوصی این ولایت گذاشته شد.

به گفته وزارت صنعت و تجارت، در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شده بود، نورالهادی ابو ادریس، معاون والی ولایت بلخ ضمن تاکید روی حمایت امارت اسلامی از سکتور خصوصی گفت: «جهت حل مشکلات، اقدامات جدی صورت می‌گیرد و این گونه پروژه‌ها برای توسعه کشور اجرا می‌شوند.»

سید محمد نعیم محمدی، رئیس عمومی پارک‌های صنعتی وزارت صنعت و تجارت ضمن سپاس‌گزاری از مقامات  جهت تحویلی زمین و راه‌اندازی ساخت این پارک، از تجار و سرمایه‌گذاران خواست که در این پارک سرمایه‌گذاری نمایند.

وزارت صنعت و تجارت گفته است که برای تأسیس پارک صنعتی ولایت بلخ در حدود ۴ هزار جریب زمین از سوی این وزارت اختصاص داده شده است که در مراحل اول، پارک صنعتی در مساحت ۲۴۴ جریب زمین و یک مرکز تجاری ساخته خواهد شد. سنگ‌ تهداب این پارک صنعتی با هزینه ۲۰ میلیون افغانی برای اعمار ۳.۶ کیلومتر دیوار و ۱۰ کیلومتر سرک گذاشته شده که در شش ماه آینده تکمیل خواهد شد.

در همین حال، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت دو شهرک صنعتی را در ولایت ‎هلمند افتتاح کرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت صنعت و تجارت با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای عزیزی در مراسم افتتاح این شهرک‌ها بر صنعتی شدن افغانستان تاکید کرده است.

شهرک صنعتی بست در مساحت ۱۷۵ جریب و شهرک صنعتی ملی در مساحت ۲ هزار جریب زمین در ولایت ‎هلمند ساخته شده اند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افزود: «افتتاح شهرک‌های صنعتی در کشور، مبدل سازی افغانستان از اقتصاد وابسته به واردات به اقتصاد وابسته به صادرات در اولویت پالیسی اقتصادی امارت اسلامی قرار دارد.»

پیش از این سرپرست وزارت صنعت و تجارت به ولایت کندهار سفر نمود و از فابریکه‌های تولیدی در آنجا بازدید کرد.

Continue Reading

تجارت

افزایش صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۳, ۱۴۰۲)

مشاور اقتصادی نماینده خاص رئیس جمهور ایران در امور افغانستان از افزایش ۴ درصدی صادرات غیر نفتی به افغانستان خبر داد.

به گفته وی طی هفت ماه گذشته صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان چهار درصد افزایش یافته است.

محمد مهدی جوانمرد قصاب گفت: «ایران ۳۵ درصد در بازار واردات افغانستان سهم دارد که رقم قابل توجهی در روابط تجاری دوجانبه است.»

وی افزود: «دو کشور از ظرفیت‌های بالایی برای گسترش روابط تجاری دوجانبه به ویژه در زمینه خدمات فنی انجینری، حمل و نقل و ترانزیت برخوردار است.

جوانمرد قصاب در ادامه گفته است که ایران و افغانستان می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و برای برای بهره برداری بهتر از این شرایط نیازمند یک برنامه استراتژیک درازمدت هستند.

Continue Reading

تجارت

وزارت معادن: میزان استخراج نفت قشقری در سرپل روزانه به ۴۰۰ متریک تُن می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲, ۱۴۰۲)

مقام‌های وزارت معادن و پترولیم می‌گویند که سطح استخراج نفت قشقری در ولایت سرپل روزانه به۴۰۰ متریک تُن می‌رسد.

به گفته مسوولان این وزارت، در آینده نزدیک استخراج نفت خام از چاه‌های جدید احیاشده در این ولایت نیز آغاز می‌شود که سطح استخراج آنان افزایش چشمگیری خواهد داشت.

از سویی هم، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گویند که ظرفیت بالای در حوزه نفتی کشور وجود دارد و نیاز است که وزارت معادن و پترولیم سرمایه‌گذاران داخلی را نیز در این قراردادها تشویق کند.

خان جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفته است: «باید یک شرکت مشترک ساخته شود و هرکس سهم خود را داشته باشد و برای سرمایه‌گذاران داخلی زمینه مساعد شود.»

کارشناسان اقتصادی نیز به این باور اند که افغانستان سرشار از منابع مختلف طبیعی به ویژه در حوزه نفت است و اگر برنامه‌ریزی درست برای بهره‌گیری از این منابع روی دست گرفته شود، می‌تواند تاثیر عمیق و مثبتی بر توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

عبدالقادر جیلانی، تحلیلگر امور اقتصادی، گفت: «من مطمئن هستم که میزان تولید و استخراج نفت زیاد بلند می‌رود و حتا ما باید بتوانیم که از یک هزار تُن هم زیاد تولید داشته باشیم، اما طالبان (امارت اسلامی) در این مورد باید اقدامات اساسی بکنند و تمام شرایط سرمایه‌گذاری را برابر کنند.»

مسوولان محلی سرپل اما می‌گویند که میزان نفت استخراج‌شده از چاه‌های نفت قشقری روزانه از ۶۵۰ تُن به ۹۰۰ تُن افزایش یافته است که درآمد روزانه آن به ۶۰۰ هزار دالر می‌رسد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!