Connect with us

جهان

برای اولین بار یک زن رییس جمهور هندوراس شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که شیومارا کاسترو به عنوان اولین رییس جمهور زن در هندوراس سوگند یاد کرده است.

کاسترو  روز گذشته در مراسم سوگند اش تعهد کرد که عدالت اجتماعی و شفافیت را در راس دستور کار خود قرار خواهد داد.

خانم کاسترو، ۶۲ ساله، تعهد کرده که با گروه‌های قاچاق مواد مخدر مقابله میکند.

مانویل زلایا شوهر خانم کاسترو از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ رییس جمهور بود که در یک کودتا برکنار شد، خانم کاسترو بعد از آن دو بار نامزد انتخابات شد تا اینکه در انتخابات نوامبر گذشته برنده شد.

او از آن زمان در میان افکار عمومی از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است. شروع کار او به معنی پایان دوازده سال حاکمیت حزب راستگرای ملی است که به فساد متهم است.

روز پنجشنبه هزاران نفر در مراسم تحلیف وی در ورزشگاه ملی هندوراس در تگوسیگالپا شرکت کرده بودند.

او در سخنرانی خود گفت: “فاجعه اقتصادی که من وارث آن استم در تاریخ کشور بی سابقه است.”

کامالا هریس، معاون رییس جمهور امریکا، از جمله مقام های خارجی حاضر در مراسم تحلیف بود که با تشویق بزرگ حضار روبرو شد.

ویلیام لای، معاون رییس جمهور تایوان، هم در این مراسم حضور داشت، چون هندوراس یکی از معدود کشورهای جهان است که با تایوان روابط دیپلماتیک دارند.

جهان

رهبر چچن: بعد از اوکراین نوبت پولند است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۱)

رمضان قدیروف، رهبر چچن در روسیه روز گذشته (جمعه ۷جوزا) با انتشار ویدیویی تهدید کرد که پس از اوکراین نوبت پولند فرا میرسد.

متحد نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این ویدئو تاکید کرد که کار اوکراین تمام شده است.

وی افزود:”اگر پس از اوکراین دستور صادر شود در عرض شش ثانیه به شما (پولند) نشان خواهیم داد که ماهیت تان چیست.”

پولند به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با ارسال سلاح کمک زیادی به کیف کرد. آندری دودا، رئیس جمهوری پولند نیز چند روز پیش به کیف سفر کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

زلنسکی: باید با واقعیت روبرو شویم و با پوتین صحبت کنیم

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۱)
 
رئیس جمهوری اوکراین روزگذشته (جمعه۶ جوزا) گفت، اوکراین برای گفتگو با پوتین مشتاق نیست اما باید با این واقعیت روبرو شود که احتمالا چنین کاری برای پایان دادن به جنگ در اوکراین ضرورت دارد.
 
به نقل از خبرگزاری رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در یک سخنرانی خود گفته است که:” مسائل زیادی برای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وجود دارد. منظورم این نیست که مردم اوکراین برای صحبت با او مشتاق هستند اما باید با این واقعیت‌ها روبرو شویم.”
 
وی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد روسیه هنوز آماده مذاکرات جدی صلح باشد، ادامه داد:” آنچه که از این دیدار می‌خواهیم این است که زندگیمان به حالت اول برگردد، می‌خواهیم زندگی یک کشور مستقل را در قلمرو خود پس بگیریم.”
به خواندن ادامه دهید

جهان

عمران خان: تظاهرات برای جلوگیری از خونریزی پایان یافت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۱)

عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان و رئیس حزب تحریک انصاف با رد گزارش‌ها مبنی بر معامله با حزب حاکم این کشور برای پایان دادن به تظاهرات ضد دولتی گفت که برای جلوگیری از خونریزی به این راهپیمایی پایان داد.

به نقل از رسانه های پاکستانی عمران خان با اظهار این موضوع به رسانه‌ها در پیشاور گفت که اگر انتخابات زودهنگام اعلام نشود، دوباره با هوادارانش به سرک‌ها باز می‌گردد.

وی با ابراز تاسف از برخورد پولیس پاکستان با تظاهرکنندگان، به حامیان خود گفت که او همان کسی است که پیش از این ۱۲۶ روز تحصن کرد و افزود که انجام مجدد تحصن طولانی مدت دیگری در اسلام‌آباد دشوار نخواهد بود.

رئیس حزب تحریک انصاف با تاکید بر اینکه دولت وارداتی را نمی‌پذیرد و با آن معامله نمی‌کند، هشدار داد:” اگر تاریخ انتخابات یا انحلال پارلمان را به وضوح اعلام نکنند، دوباره به سرک ها خواهم آمد. بگذارید واضح بگویم، این بار ما آماده خواهیم بود.”

به خواندن ادامه دهید

Trending