Connect with us

صحت

برای نخستین بار در جهان، قلب یک خوک به مردی ۵۷ ساله پیوند زده شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۰)

پوهنتون مریلند امریکا دریک بیانیه روز دوشنبه (۲۰جدی) از موفقیت جراحان امریکایی در پیوند قلب یک خوک دستکاری ژنتیکی‌شده، به مردی ۵۷ ساله خبر داد.

این عمل تاریخی که اولین در نوع خود محسوب می‌شود روز جمعه (۱۷جدی) انجام شد و شخص مریض که ساکن مریلند است، هم‌اکنون تحت‌ مراقبت قرار دارد.

در صورت موفقیت این عمل، تحولی در حل مشکل کمبود عضو پیوندی به وجود خواهد آمد.

دیوید بنت، مردی که تحت‌جراحی قرار گرفت، به‌دلیل وخامت حال بیش از حد و ضعیف بودن، برای عمل پیوند قلب انسان واجد شرایط تشخیص داده نشده بود.

بنت یک روز قبل از جراحی، این عمل را تیری در تاریکی خواند و گفت که می‌خواهد زنده بماند و تحت این عمل قرار گرفتن آخرین شانس او برای زنده ماندن است.

سازمان غذا و داروی امریکا مجوز انجام این عمل جراحی را به‌صورت اضطراری در شب سال نو میلادی صادر کرد.

بارتلی گریفیث، داکتر جراحی که عمل پیوند قلب را انجام داد گفت که این جراحی، جهان را یک قدم به حل مشکل کمبود عضو پیوندی نزدیک‌تر می‌کند.

او اظهار امیدواری کرد که این عمل جراحی در آینده امکانات جدیدی در اختیار مریضان قرار دهد.

خوکی که قلب او به دیوید بنت ۵۷ساله پیوند زده شد مورد دستکاری ژنتیکی قرار گرفته و سه ژن او که ممکن بود موجب شود بدن انسان عضو پیوندی را پس بزند، حذف شده بود.

یکی از این ژن‌ها، ژنی بود که ممکن بود به رشد زیادی قلب بینجامد. شش ژن انسان نیز که موجب پذیرش عضو پیوندی می‌شد نیز در ژنوم جاسازی شده بود.

به‌گفته متخصصان، خوک از جهت اندازه و رشد سریع و دیگر دلایل، گزینه خوبی برای اهدای عضو محسوب می‌شود.

در سال ۱۹۸۴، قلب یک میمون بابون به یک نوزاد پیوند زده شد اما این نوزاد تنها ۲۰ روز پس از عمل پیوند قلب زنده ماند.

بسیاری افراد در سراسر جهان در صف دریافت پیوند عضو به‌ سر می‌برند و هر ساله شماری از آنان پیش از آنکه نوبت پیوند عضو به آنان برسد جانشان را از دست می‌دهند.

صحت

سازمان جهانی صحت: برای آبله میمون نیاز فوری به واکسیناسیون نیست

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۱)

به دنبال شیوع بیماری ویروسی آبله میمون، یکی از مقامات سازمان جهانی صحت اعلام کرد که در خارج از آفریقا نیازی به واکسیناسیون گسترده وجود ندارد، زیرا کارهایی مانند حفظ صحت به کنترل شیوع آن کمک می‌کند. در گزارش دیگری، این سازمان اعلام کرد که هیچ شواهدی مبنی بر جهش ویروس آبله میمون وجود ندارد.

 ریچارد پبادی، که تیم پاتوژن‌‌های پرخطر را در سازمان جهانی صحت اروپا رهبری می‌کند، در مصاحبه با رویترز ضمن اعلام اینکه آبله میمون به واکسیناسیون نیازی ندارد، توضیح داد که منابع در دسترس و فوری واکسن‌ها و ضد ویروس‌ها نسبتا محدود است.

 پبادی در ادامه توضیح می‌دهد که مهم‌ترین اقدامات برای کنترل شیوع، بررسی تماس‌ها و قرنطینه کردن است. او همچنین خاطرنشان کرد که این ویروس به راحتی قابل انتقال نیست و تاکنون موارد خفیف درباره آن گزارش شده است.

 اظهارات او در حالی مطرح شده که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده اخیرا اعلام کرده بود که در حال عرضه برخی دوزهای واکسن Jynneos برای استفاده در موارد آبله میمون است. پبادی در این رابطه توضیح داده که واکسن‌های مورد استفاده برای مبارزه با آبله میمون می‌توانند عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد.

به خواندن ادامه دهید

صحت

آغاز دور چهارم تطبیق واکسین پولیو در غرب کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۴۰۱)

قرار است چهارمین دور تطبیق برنامه واکسین پولیو درغرب کشور روز دوشنبه (۲جوزا) آغاز گردد. مسوولان حوزوی کمپاین پولیو می‌گویند قرار است بیش از یک میلیون کودک در این دور واکسین شوند.

در حال حاضر مشکلی جدی در برابر تطبیق برنامه واکسین پولیو وجود ندارد و تیم‌های تطبیق کننده واکسین از روز دوشنبه به دروازه خانه ها می روند تا دو قطره واکسین را به اطفال زیر سن پنج سال برسانند.

محمدآصف کبیر، معاون صحت عامه هرات می گوید که:” آمادگی‌های لازم درهرات و حوزه غرب برای تطبیق کمپاین واکسین پولیو گرفته شده و آموزش های لازم برای کارمندان داده شده است که تقریبا در حدود پنج هزار کارمند در تطبیق، نظارت و مراقبت از کمپاین پولیو توظیف شده اند”

عبدالوحید رحمانی، مسوول حوزوی برنامه واکسیناسیون در هرات می گوید که:”هدف ما در ولایت هرات ۷۱۰ هزار طفل زیر پنج سال است که ما باید برای آنها واکسین را تطبیق بکنیم که خوشبختانه ما در کمپاین قبلی هم به هدف خود رسیده بودیم و امیدواریم که دراین دوره هم ما برسیم.”

ریاست صحت عامه هرات می‌گوید تنها در این ولایت ۷۱۰ هزار کودک قرار است واکسین پولیو دریافت کنند، همچنان در بادغیس نیز حدود ۱۸۰ هزار طفل واکسین خواهند شد.

محمدآصف قانت، رییس صحت عامه بادغیس می‌گوید که:” در این دور کمپاین ۱۸۰ هزار و ۴۸۹ طفل مورد هدف ما است که کوشش می کنیم هیچ طفل از این کمپاین باقی نماند.”

فضل الحق فرجاد، مسوول برنامه واکسین پولیو در غور می‌گوید که :” به تمام نقاط غور و خانه به خانه این کمپاین ادامه خواهد داشت و خوشبختانه که هیچ مانع فرا راه ما وجود ندارد.”

با این حال تیم های صحی مصروف انتقال بسته های واکسین به مراکز صحی ولسوالی ها هستند و قرار است به گونه خانه به خانه این کمپاین تطبیق شود.

تیمورشاه، باشنده هرات می گوید که:” در مقابل جلوگیری از فلج اطفال کوشش کنند که طفل های خود را واکسین کنند و با تیم های صحی و واکسیناتورها همکاری کنند و در مدت چهار روز که ما برنامه واکسین پولیو را داریم بتوانیم به درستی تطبیق کنیم.”

درحال حاضر افغانستان و پاکستان کشورهای هستند که هنوز هم واقعات پولیو را دارند و کاملا محو نشده است. یک واقعه پولیو طی سال جاری میلادی در ولایت پکتیکا ثبت شده است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

جلسه اضطراری سازمان جهانی صحت پس از گسترش بیماری آبله میمون

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

به گزارش رویترز، آلمان گسترش آبله میمون را بزرگ‌ترین شیوع این بیماری در تاریخ اروپا توصیف کرده است. این بیماری تاکنون دستکم در هشت کشور اروپایی از جمله بلجیم، فرانسه، آلمان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، سویدن و انگلیس و همچنین امریکا، کانادا و آسترالیا گزارش شده است.

اسپانیا روزگذشته (جمعه ۳۰ثور) ۲۴ مورد جدید از ابتلا به این بیماری عمدتاً در منطقه مادرید را گزارش کرد. مقام‌های محلی اعلام کردند که اکثر موارد ابتلا به این بیماری در یک سونا شناسایی شده که این محل تعطیل شده است.

به گزارش رویترز، آبله‌میمون شبیه به آبله انسانی است. این بیماری در بسیاری از مناطق جهان سال‌ها است که ریشه‌کن شده و نمونه تازه‌ای از آن گزارش نشده است؛ با این حال طی سال‌های اخیر به ویژه پس از همه‌گیری ویروس کرونا، نگرانی از شیوع این ویروس بیشتر شده است.

پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ویروس آبله‌میمون، علاوه بر انسان‌ها می‌تواند موش‌ها و خرگوش‌ها را نیز مبتلا کند. در میان انسان‌ها، نخستین مورد ابتلاء به آبله‌میمون در سال ۱۹۷۰ گزارش شد. در سال ۲۰۰۳ نیز مقام‌های صحی امریکا یک مورد از ابتلاء به این ویروس را در این کشور گزارش کردند.

علائم اولیه آبله میمون شامل تب، سردرد، درد عضلات، کمردرد، تورم غدد لنفاوی، لرزه و خستگی است.

التهابات پوستی نیز ممکن است ایجاد شود که معمولاً روی صورت قبل از انتشار به سایر قسمت‌های بدن شروع می‌شود. در نهایت یک دلمه تشکیل می‌دهد و می‌افتد.

به خواندن ادامه دهید

Trending