Connect with us

صحت

برای نخستین بار در جهان، قلب یک خوک به مردی ۵۷ ساله پیوند زده شد

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۰)

پوهنتون مریلند امریکا دریک بیانیه روز دوشنبه (۲۰جدی) از موفقیت جراحان امریکایی در پیوند قلب یک خوک دستکاری ژنتیکی‌شده، به مردی ۵۷ ساله خبر داد.

این عمل تاریخی که اولین در نوع خود محسوب می‌شود روز جمعه (۱۷جدی) انجام شد و شخص مریض که ساکن مریلند است، هم‌اکنون تحت‌ مراقبت قرار دارد.

در صورت موفقیت این عمل، تحولی در حل مشکل کمبود عضو پیوندی به وجود خواهد آمد.

دیوید بنت، مردی که تحت‌جراحی قرار گرفت، به‌دلیل وخامت حال بیش از حد و ضعیف بودن، برای عمل پیوند قلب انسان واجد شرایط تشخیص داده نشده بود.

بنت یک روز قبل از جراحی، این عمل را تیری در تاریکی خواند و گفت که می‌خواهد زنده بماند و تحت این عمل قرار گرفتن آخرین شانس او برای زنده ماندن است.

سازمان غذا و داروی امریکا مجوز انجام این عمل جراحی را به‌صورت اضطراری در شب سال نو میلادی صادر کرد.

بارتلی گریفیث، داکتر جراحی که عمل پیوند قلب را انجام داد گفت که این جراحی، جهان را یک قدم به حل مشکل کمبود عضو پیوندی نزدیک‌تر می‌کند.

او اظهار امیدواری کرد که این عمل جراحی در آینده امکانات جدیدی در اختیار مریضان قرار دهد.

خوکی که قلب او به دیوید بنت ۵۷ساله پیوند زده شد مورد دستکاری ژنتیکی قرار گرفته و سه ژن او که ممکن بود موجب شود بدن انسان عضو پیوندی را پس بزند، حذف شده بود.

یکی از این ژن‌ها، ژنی بود که ممکن بود به رشد زیادی قلب بینجامد. شش ژن انسان نیز که موجب پذیرش عضو پیوندی می‌شد نیز در ژنوم جاسازی شده بود.

به‌گفته متخصصان، خوک از جهت اندازه و رشد سریع و دیگر دلایل، گزینه خوبی برای اهدای عضو محسوب می‌شود.

در سال ۱۹۸۴، قلب یک میمون بابون به یک نوزاد پیوند زده شد اما این نوزاد تنها ۲۰ روز پس از عمل پیوند قلب زنده ماند.

بسیاری افراد در سراسر جهان در صف دریافت پیوند عضو به‌ سر می‌برند و هر ساله شماری از آنان پیش از آنکه نوبت پیوند عضو به آنان برسد جانشان را از دست می‌دهند.

صحت

EU provides extra $41 million for polio vaccines, child protection in Afghanistan

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

The European Union announced this week that it will provide an additional $26 million for polio vaccines and another $15.6 million for child protection in Afghanistan. 

According to a statement issued by the EU, the funding for child protection will specifically be aimed at caring for migrant children at risk of violence, exploitation and abuse. 

As Afghanistan’s economic and humanitarian situation continues to deteriorate, children across the country face violence and other threats to their safety, forcing them to make desperate decisions in order to survive, the EU’s statement read. 

Many children and young people feel forced into labor, and some choose to take the risky journey out of Afghanistan. Last year, 88 percent of households had at least one child working outside the home under difficult conditions, the EU stated.

“The dangerous journey for children across borders, especially when traversed alone, places these migrant children at risk of violence, exploitation, and abuse,” says Andreas von Brandt, EU Ambassador to Afghanistan. 

“That is why the EU is contributing an additional €15 million to UNICEF, to help identify boys and girls returning to Afghanistan who need help, and children at risk of migration, and give them options other than migration or labor.”

This money, provided as a continuation of EU support since 2018, will allow UNICEF to:

Provide psychosocial support to 18,000 unaccompanied minors, trace their families, ensure they are reunified and support them to reintegrate into their communities.

Provide vocational training, small business start-up or apprenticeships for 7,500 children and 500 adults.

Provide cash-based assistance to over 4,600 households most in need.

Reach out to over 230,000 community members to discuss the dangers of child migration and how it can be prevented or addressed.

Reach out to 140,000 men and women on preventing gender-based violence.

In addition, EU has contributed a combined $26 million to UNICEF and the World Health Organization to support polio vaccination campaigns across the country, especially at borders where children may be transiting.

“Afghanistan is one of the two remaining polio endemic countries in the world, and transmission often occurs when children move from Afghanistan to Pakistan and back, causing them to miss their regular vaccination appointments,” says Mohamed Ayoya, UNICEF Representative in Afghanistan. 

“These funds will allow UNICEF and WHO to strengthen polio vaccination efforts to ensure all children in the country, and those crossing transit points, are vaccinated against polio.”

Continue Reading

صحت

قرارداد اتحادیه اروپا برای خرید ۱۱۰ هزار دُز واکسین آبله میمون

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۵, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز؛ استلا کریاکیدز رییس کمیسیون صحت اتحادیه اروپا گفته است این واکسین‌ها با بودجه اتحادیه اروپا خریداری شده و به تناسب جمعیت بین کشورهای اروپایی توزیع خواهد شد، اولویت توزیع با کشورهایی است که نیاز فوری دارند.

کمیسیون صحت اتحادیه اروپا اعلام کرده که حدود ۹۰۰ مورد ابتلا به آبله میمون در ۱۹ کشور اتحادیه اروپا و همچنین در ناروی و آیسلند گزارش شده است.

واکسن شرکت باواریانوردیک که با نام ایموانکس در اروپا و جینئوس در ایالات متحده شناخته می شود، برای کنترل آبله میمون در امریکا تایید شده اما هنوز تاییدیه آژانس دارویی اروپا را ندارد هر چند که کمیسیون صحت اتحادیه اروپا گفته:؛واکسین آبله از مردم در برابر آبله میمون نیز محافظت می‌کند زیرا این ویروس شباهت زیادی با ویروس آبله معمولی دارد.”

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مثل آلمان و اسپانیا خودشان پیش تر سفارشاتی برای واکسین آبله میمون ثبت کرده اند.

Continue Reading

صحت

تحقیق: آلاینده‌های کیمیاوی، تعداد اسپرم مردان را کاهش داده است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۳, ۱۴۰۱)

به نقل از گزارش یورونیوز دانشمندان می‌گویند تحقیقات روی ادرار مردان نشان می‌دهد که افزایش قابل توجه میزان آلاینده‌های کیمیاوی یکی از دلایل اصلی کاهش تعداد اسپرم در مردان به شمار می‌رود.  

تازه‌ترین تحقیق در خصوص مولفه‌های اثرگذار بر کاهش تعداد اسپرم مردان در مجله این‌وایرومنت اینترنشنال منتشر شده است. این تحقیق در بررسی نمونه‌های ادرار نزدیک به ۱۰۰ مرد داوطلب متوجه شده که مختل‌کننده‌های غدد درون ریز مردان به سطح هشدار‌ رسیده است. مشکلی که قدرت باروری در انسان را کاهش می‌دهد.

در بررسی این نمونه‌ها مشخص شده که آلاینده‌هایی از مواد کیمیاوی مانند بیسفنول‌ها و دیوکسین‌ها که کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهند تا ۱۰۰ برابر بیشتر از میزان عادی مشاهده شده است. نویسندگان این مقاله می‌گویند وجود این کوکتل‌های مواد کیمیاوی بر سلامت باروری مردان اثر منفی قابل توجهی می‌گذارد.  

این تحقیق روی نمونه ادرار ۹۸ مرد دانمارکی بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال صورت گرفته است. علاوه بر این، از معلومات موجود در آژانس استانداردهای غذایی اروپا EFSA نیز برای تخمین  میزان احتمالی ۲۰ ماده کیمیاوی دیگر نیز استفاده شده است.

نویسندگان این مقاله به رهبری پروفسور آندریاس کورتنکمپ از پوهنتون برونل لندن می‌گویند از میزان قابل توجه این ترکیب‌های کیمیاوی در نمونه‌ها تعجب کرده‌اند. آنها همچنین از میزان بیسفنول BPA در نمونه‌های مورد آزمایش شگفت‌زده شده‌اند. ماده‌ای که یک خطر کاملا جدی برای سلامت اسپرم به شمار می‌رود.   

با این حال محققان اذعان دارند که تحقیق آنها همراه با محدودیت‌هایی نیز بوده است. به عنوان مثال داده‌های استفاده شده از آژانس استانداردهای غذایی اروپا، مربوط به سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ است و ممکن است در نمونه‌های جدیدتر میزان مواد کیمیاوی نیز افزایش یافته باشد. یکی دیگر از ابهامات این است که آیا زنان در سنین باروری به اندازه مردان مورد مطالعه در معرض مواد کیمیاوی قرار دارند یا خیر.

با این حال محققان تاکید کردند که تحقیقات آنها ممکن است خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض این ترکیب‌های کیمیاوی خطرناک برای اسپرم را دست کم بگیرد، چرا که انبوهی از این مواد کیمیاوی می‌توانند بر اسپرم اثر بگذارند اما همه آنها در این تحقیق مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.  

کمیت و کیفیت اسپرم در دهه‌های اخیر در کشورهای غربی به طور چشمگیری کاهش یافته است، به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد تعداد اسپرم‌ها در بدن مردان در فاصله ۴۰ سال بیش از نصف شده است. در همین حال، سایر اختلالات سلامت باروری مانند بیضه‌های غیر نزولی و سرطان بیضه در حال افزایش است.

دانشمندان در سراسر جهان طیف وسیعی از علل احتمالی دیگر را در پس کاهش تعداد اسپرم در نظر گرفته‌اند، از آن جمله می‌توان به عوامل سبک زندگی، مصرف دخانیات و آلودگی هوا اشاره کرد.

این مطالعه هرچند نگرانی‌ها در خصوص سلامت اسپرم‌ها را افزایش می‌دهد اما در عین حال باعث خواهد شد تا مطالعات بیشتری در جوامع مختلف در این خصوص صورت گیرد تا احتمالا تلاش‌های گسترده‌تری برای جلوگیری از تهدیدهای بالقوه‌ای که سلامت اسپرم‌ها را تهدید می‌کند، صورت پذیرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!