Connect with us

اخبار ساحوی

برخی از وزرای کابینه خواهان افزایش بودجه های انکشافی شان شدند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

مسئولان شماری از وزارت خانه های سکتوری می گویند که بودجه های اختصاص داده شده برای این وزارت خانه ها کافی نیست و باید بودجه های انکشافی آنان افزایش یابد.

وزرای فواید عامه،  احیا و انکشاف دهات  و زراعت به منظور تشریح برنامه های زیر بنایی شان در سال 1392 به مجلس سنا فرا خوانده شده بودند.

محمد آصیف رحیمی وزیر زراعت و مالداری گفت که این وزارت تا پایان سال جاری حدود 54 فیصد از بودجه های انکشافی خود را به مصرف خواهد رساند.

آقای رحیمی هم چنان گفت که وزارت زراعت برنامه های مهمی چون تهیه تخم های بذری، ایجاد فارم های تحقیقاتی، جنگلات و ساخت سردخانه ها و گدام ها را در سال جدید روی دست دارد، اما به گفته او بودجه اختصاص داده شده برای انجام این کارها نا کافی است.

وزیر زراعت افزود که مطابق نشست توکیو به زودی برنامه همه جانبه زراعتی و برنامه ملی انکشاف منابع آب طبیعی کشور را که یک و نیم میلیارد دالر هزینه بر میدارد برای کمک کنندگان ارایه خواهد شد.

همزمان با این نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه نیز برنامه های سال جدید این وزارت را به مجلس سنا توضیح کرد. به گفته او ساخت سرک های حلقوی و باز سازی شاهراه ها به ویژه شاهراه سالنگ از برنامه های عمده این وزارت است.

آقای اوژن نیز به تایید گفته های وزارت زراعت گفت که بودجه های انکشافی اختصاص داده شده، نا کافی است وبرای اجرای کامل این برنامه ها به بودجه های بیشتری نیاز است.

در همین حال اعضای مجلس سنا، وزیر فواید عامه را به دلیل عدم تکمیل برنامه های انکشافی این وزارت مورد انتقاد قرار داد. وزیر فواید عامه با پذیرش این انتقادات گفت که عامل اصلی این مسئله شرکت های ساختمانی و سیستم تدارکاتی کشور می باشد.

ویس برمک وزیرانکشاف دهات نیز برنامه های سال جدید این وزارت را به مجلس سنا توضیح داد و تاکید نمود که برنامه های این وزارت به گونه متوازن در سراسر کشور تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که حدود دو هفته قبل عمر زاخیل وال وزیر مالیه طرح بودجه سال جدید را به مجلس سنا معرفی نمود.

بودجه ملی سال آینده 366 میلیارد افغانی است که از آن میان 170 میلیارد آن بودجه انکشافی است و متباقی بودجه عادی را تشکیل می دهد.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!