Connect with us

رویداد های اخیر

برنامه‌ریزی امریکا برای جلوگیری از خطر سقوط کابل و شهرهای مهم افغانستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۲۰, ۱۴۰۰)

مقام‌های پنتاگون به روزنامه نیویارک تایمز گفته اند که یکی از گزینه‌ها این است که اگر کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط قرار بگیرند، امریکا در حمایت از نیروهای افغان حملات هوایی انجام بدهد.

درهمین حال حکومت افغانستان می‌پذیرد که طالبان به فکر تصرف بخشی‌های راهبردی کشور هستند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های ارشد وزارت دفاع امریکا گزارش می‌دهد که پنتاگون سرگرم بررسی گرفتن مجوز برای انجام حملات هوایی در حمایت از نیروهای افغان در صورتی است که کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط ویا محاصره طالبان قرار بگیرند.

جوبایدن که دستور خروج از افغانستان را داده، در سخنرانی با گارد ملی امریکا بر حفظ توانایی امریکا برای مهار تهدیدهای هراس‌افگنی درمنطقه سخن میزند.

جوبایدن، رییس جمهور امریکا گفته است که”نیروهای ما شانه به شانه در سراسر جهان ایستاده اند، از جمله در کوه‌های افغانستان طی ۲۰ سال گذشته شجاعانه خدمت کرده اند. هم پیمانان ناتو ما وقتی اهمیت داشت پشتوانه ما بودند و اکنون ما باید روی توانایی‌های سایبری خود سرمایه‌گذاری کنیم تا ما را در برابر هر تهدیدی که در دهه گذشته با آن روبرو بوده ایم و همچنین چالش‌های جدیدی که قرار است با آنها روبرو شویم ، حفظ کنیم.”

به نوشته نیویورک تایمز بحث‌ها برای ادامه حمایت هوایی از ارتش افغانستان نشانگر شدت نگرانی در واشنگتن درباره توانایی ارتش افغانستان برای دفع حملات طالبان و حفظ کنترل کابل و سایر مراکز جمعیتی است.

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنای امریکا می‌گوید: ” نیازی نیست که ما منتظر بمانیم تا این ترس‌ها ثابت شود، طالبان هیچ گاهی وقت را برای تصرف بخش‌های زیاد کشور هدر نداده اند. اهداف عملیاتی بلند پروازانه تر به گفته یکی از فرماندهان طالبان هنگام رسیدن به کابل ما به عنوان فاتحان می‌آییم، آنها هر روز نزدیکتر می‌شوند در حالی که ما عقب نشینی می‌کنیم”.

شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که طالبان در تلاش اند تا نقاطی را به نام تصرف تخریب کنند و فشار بیشتر را بر غیر نظامیان وارد کرده اند.

ازسوی دیگر درجریان همین هفته سربازان ایتالیایی مستقر درهرات، نیز پرچم شانرا از پایین آوردند و این پایگاه را ترگ گفتند.

لورنزو گوئرینی، وزیردفاع ایتالیا می‌گوید که:” اگر ما مداخله نمی‌کردیم چه بلایی بر سر این کشور می‌آمد. به لطف ما، جامعه افغانستان پیشرفت کرده است. ما پس از دستیابی به نتایج مهم برای امنیت بین‌المللی و آزادی مردم افغانستان در حال رفتن هستیم. در حقوق زنان، در زندگی دموکراتیک پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اکنون مسئله کمک به دفاع از آنها خواهد بود.”

انزو وسیارلی، فرمانده نیروهای ایتالیایی درافغانستان می‌گوید: “ما نمی‌خواهیم که افغانستان به مکانی امن برای هراس‌افگن‌ها مبدل شود. ما می‌خواهیم با تداوم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به تقویت این کشور ادامه دهیم”.

این درحالی است که امریکا تمامی پایگاه‌های نظامی درافغانستان را تا یازدهم سپتامبر تخلیه میکند، اما این کشور گفته که برای مهار هرگونه تهدید احتمالی در برابر این کشور از خاک افغانستان، از یکی پایگاه‌ها درمنطقه کار خواهد گرفت.

یکی از گزینه‌های که امریکا روی آن فکر میکند، پاکستان است.

رویداد های اخیر

وزارت تجارت: روند جلب و جذب سرمایه‌گذاری در افغانستان به سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی ارایه گردید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که امروز (چهارشنبه، ۸قوس) یک جلسه با سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی دایر گردیده بود که در آن جلسه روند جلب و جذب سرمایه‌گذری در افغانستان به این سرمایه‌گذاران تشریح گردید.

صبغت‌الله آخندزاده، رئیس سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و تجارت گفت: «امنیت کلی در افغانستان فراهم شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خاطر راحت در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند.»

این وزارت افزوده است که سپس پیرامون روند جلب و جذب سرمایه‌گذاری در کشور، پرزنتیشنی از سوی ریاست سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و تجارت ارائه و در آن فُرصت‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری موجود در افغانستان با آنها شریک گردید.

در اخیر به پرسش‌های تخنیکی سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی که در بخش‌های انرژی، معدن و ساختمان خواهان سرمایه‌گذاری بودند؛ پاسخ ارایه گردید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خانواده افغان ادعا دارد که پسرش از هفده سال به این سو در زندان گوانتانامو بسر می‌برد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

یک خانواده در کابل مدعی است که عضو این فامیل در زندان گوانتانامو زندانی است.

اعضای این خانواده می‌گویند که این عضو خانواده شان محمد رحیم نام دارد و از هفده سال به این سو در زندان گوانتانامو بسر می‌برد.

آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که برای رهایی محمد رحیم با امریکا وارد مذاکره شوند تا او آزاد شود.

صفورا بی‌بی، مادر محمد رحیم مدعی است پسرش هفده سال پیش از شهر لاهور پاکستان بازداشت و به گوانتانامو انتقال یافت.

می‌گوید؛ محمد رحیم عسل میفروخت و درکنارش درس‌های دینی را فرامی ‌گرفت.

این زن پاکستان را مقصر این کار میداند.

این زن می‌گوید؛ با پسرش از رهگذر صلیب سرخ در تماس است و گاهی با فرستادن نامه جویایی احوال یک دیگر می‌شوند.

اعضای دیگر این خانواده مدعی اند؛ محمد رحیم در دور اول حکومت امارت اسلامی در معینیت مبارزه با مواد مخدر کار می‌کرد و در حال حاضر به عنوان آخرین زندانی افغان در زندان گوانتانامو به سر می‌‌برد.

آنان از امریکا می‌خواهند محمد رحیم را آزاد کند.

خواست دیگر این خانواده این است که می‌گویند؛ حکومت سرپرست باید برای رهایی‌ پسر شان دست به کار شود.

امارت اسلامی می‌گوید این موضوع را دنبال می‌کند و در نشست‌های که با امریکایی‌ها داشته اند این موضوع را مطرح کرده اند.

محمد داوود؛ پسر کوچک محمد رحیم است که پس از بازداشت او دوسال داشت. داوود حالا مرد بزرگ شده، اما آرزو دارد که روزی پدرش را به آغوش گرم خانواده بیبیند.

این در حالی است که همین چندی پیش بشر نورزی یکی از اعضای امارت اسلامی از زندان گوانتانامو آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!