Connect with us

رویداد های اخیر

برنامه جهانی غذا: ۹۳ درصد خانواده‌های افغان غذای کافی ندارند

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۰, ۱۴۰۰)

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد روز گذشته ( جمعه، ۱۹ سنبله) گفته که ۹۳ درصد خانواده‌های افغان غذایی کافی مصرف نمی‌کنند.

این برنامه افزوده که سه بر چهار افغان‌ها از میکانیزم مقابله شدید بشمول حذف غذا و یا اولویت دادن به تغذیه کودکان استفاده میکنند.

این نهاد افزوده که از تاریخ ۱۷ ماه جون تا ۵ سپتمبر سال روان میلادی یک سروی تلیفونی انجام داده که بر اساس آن ۱۶۰۰ تن را در باره رژیم غذایی شان پرسیده شده اند.

این نهاد گفته که پس از تاریخ ۱۵ اگست تا ۲۰ اگست و بعد از آن تفاوت زیادی در غذاهای مردم دیده شده است.

آنتیا وب، معاون مدیر منطقه‌ای سازمان غذایی جهان برای آسیا و منطقه پاسفیک، در این باره گفته” برخی از خانواده‌های که از میکانیزم‌های مقابله شدید استفاده می‌کنند مواردی مانند حذف وعده‌های غذایی یا ترجیح دادن غذا به کودکان به عوض بزرگسالان یا محدود کردن حجم غذا تقریبا دو برابر شده است.”

این درحالی است که پس از تصرف شهر کابل بواسط نیروهای امارت اسلامی شماری از کشورهای و سازمان‌ها ذخایر پولی افغانستان را منجمد کردند.

آنتیا وب در این باره گفته” اکنون مبارزه سریع برای ارایه کمک‌های نجات دهند به مردم افغانستان است که بیشترین نیاز را به آن دارند. ما نیاز داریم که تا ماه نومبر ماهانه به ۹ میلیون تن برسیم تا به هدف خود که تا اخر سال روان میلادی به ۱۴ میلیون تن رسیدگی کنیم برسیم.”

 وی همچنان از تمویل کنندگان خواست تا قبل از نشست بین المللی در باره کمک کردن به افغانستان ۲۰۰ میلیون دالر کمک بکنند.

به اساس گزارش‌ نهادهای کمک رسان افغان‌ها برای تغذیه فامیل‌های خود با مشکلات زیادی روبرو استند.

این درحالی است که خشکسالی و شیوع ویروس کرونا اقتصاد افغانستان را قبلا نیز خدشه دار کرده بود.

آنتیا وب در این باره گفت:” مردم پول کافی برای خریدن غذا ندارند. نرخ‌های مواد غذایی بالا رفته است. نرخ‌های مواد سوخت نیز بالا رفته است. تا آینده نزدیک افراد نه چندان غریب بلکی متوسط نیز قادر به خریدن غذا برای زنده ماندن نخواهد بود.”

بر بنیاد گزارش برنامه جهانی غذا در هر دو کودک زیر سن پنج سال یک تن آن تحت تاثیر سوء تغذی شدن قرار دارد.

این نهاد افزوده که ۱۴ میلیون شهروند افغانستان یا سوم نفوس افغانستان با ناامنی شدید مواد غذایی روبرو استند.

 برنامه جهانی غذا گفته که از میان ۳۴ ولایت افغانستان ۱۵ ولایت آن بشمول غزنی، خوست و پکتیکا  در ماه گذشته مصرف مواد غذایی کمتر داشته اند.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!