Connect with us

رویداد های اخیر

برگزاری نخستین اجلاس اعضای بورد نظارت بر صندوق امانت افغانستان در سویس

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۱)

اعضای هیأت مدیره صندوق امانت افغانستان درسویس نخستین نشست خود را در ژنیف برگزار کرد.

انتخاب مدیراجرایی این صندوق، به دوران انداختن ۳.۵ میلیارد دالر افغانستان، تعیین هیأت تفتیش ونظارت سالانه این پول، از موارد بوده اند که ظاهراً روی آن توافق صورت گرفته است. 

در ترکیب اعضای صندوق، سفیرامریکا درسویس، یک مقام وزارت خارجه سویس، انوارالحق احدی، رییس پیشین د افغانستان بانک و شاه محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی شامل استند.

وزارت مالیه‌ای امریکا دراعلامیه‌ای گفته است که اعضای این هیأت توافق کردند تا سرمایه‌‌گذاری‌های محتاطانه‌ای را برای محافظت از دارایی‌های این صندوق انجام دهند.

در بخش اعلامیه وزارت مالیه امریکا آمده است:«اعضای صندوق توافق کردند تا اقدامات موثر و قوی روی دست گرفته شود تا از صندوق امانت به مقاصد غیر قانونی استفاده نشود، برای محافظت صندوق امانت و بررسی سالانه مصارف ومفاد به دست آمده از دوران پول نیز تصمیم گیری شد و توافق صورت گرفت تا عواید این پول ونحوه مصارف آن همه ساله ارزیابی شود.»

سه ونیم میلیارد دالراز پول‌های منجمد شده د افغانستان بانک اخیراً از واشنگتن به صندوق امانت در سویس منتقل شد، تا به گفته مقام‌های امریکا از دسترسی مقام‌های حاکم در افغانستان در امان بماند.

پول واردات برق، قرضه‌های افغانستان به نهادهای بین‌المللی، کمک‌ها در بخش توسعه و مصارف چاپ بانکنوت‌های افغانی، همه از طریق همین صندوق پرداخته خواهد شد.

امارت اسلامی اما خواهان برگشتاندن پول‌های منجمد شده به افغانستان اند.

درهمین حال، به تازه‌گی امیرخان متقی، وزیر خارجه از انجماد سرمایه‌های د افغانستان بانک درسویس انتقاد کرده و آنرا نقض قوانین بین‌المللی دانست.

نشست دیروز در حالی برگزارشده که به اساس گزارش های ملل متحد، امسال میلیون‌ها نفر در افغانستان درآستانه فرارسیدن زمستان در خطر گرسنگی هستند.

رویداد های اخیر

پاکستان برای مهار نا امنی به رهبر امارت اسلامی متوسل می‌شود

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

خبرگزاری فرانسه روز شنبه گزارش داد که پس از حمله مرگبار روز دوشنبه در یک مسجد در شهر پشاور، اسلام آباد از رهبر امارت اسلامی افغانستان تقاضا خواهد کرد تا مخالفان مسلح پاکستان را مهار کند.

بیش از ۱۰۰ تن مشمول ده ها پولیس در انفجار روز دوشنبه در شهر پشاور کشته شدند. پولیس پاکستان یکی از گروه های وابسته به تحریک طالبان پاکستان را مسئول این حمله می‌داند.

فیصل کریم کندی، دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان، گفت که هیئت هایی به تهران و کابل فرستاده خواهند شد تا از آنها بخواهند که نگذارند تروریست‌ها از خاک شان علیه پاکستان استفاده کنند.

یک مقام ارشد پولیس پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا که انفجار روز دوشنبه در آن رخ داد، به خبرگزاری فرانسه گفت که هیئت پاکستان در کابل «با مقامات ارشد گفتگو خواهد کرد.»

این مقام گفت: «وقتی می گوییم ارشد، به این معنی است که… هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان (امارت اسلامی) افغانستان.»

پیش از این، وزیر امور خارجه امارت اسلامی با اشاره به انفجار پشاور از پاکستان خواست تا افغانستان را بخاطر ناامنی خود ملامت نکند.

امیرخان متقی گفت که ریشه مشکلات امنیتی پاکستان در خود این کشور است و نباید آن را به افغانستان نسبت داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هالند برای بازماندگان یک حمله نیروهایش در افغانستان غرامت می‌پردازد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

حکومت هالند اعلام کرده است که در مورد حکم محکمه مبنی بر کشتن ۲۰ غیرنظامی از سوی نیروهای هالندی در افغانستان، استیناف طلب نخواهد شد.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتد پرس، یک محکمه محلی در شهر هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به بازماندگان حمله سال ۲۰۰۷ در ولسوالی چوره ولایت ارزگان، غرامت بپردازد.

وزارت دفاع هالند در آن زمان ادعا کرد که ساختمان هایی که هدف حمله هوایی قرار گرفت، در آن نیروهای امارت اسلامی حضور داشتند.

اما محکمه اعلام کرد که نظامیان هالند معلومات کافی برای هدف قرار دادن این مکان نداشتند.

کایسا اولونگرین، وزیر دفاع هالند روز جمعه در یک نامه به اعضای پارلمان کشورش گفت که از این رویداد ۱۵ سال سپری شده و اکنون برای وضاحت، اسناد و مدارک زیاد در دست نیست.

او افزود که در مورد حکم محکمه استیناف طلب نخواهند شد و برای زیان های وارد شده غرامت خواهند پرداخت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امریکا: اگر امارت اسلامی می‌خواهد به رسمیت شناخته شود، به تعهدات خود عمل کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

یک مقام ایالات متحده امریکا روز جمعه گفت که اگر امارت اسلامی افغانستان می‌خواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود، پس باید به تعهدات خود عمل کند.

هماهنگ کننده ارتباطات استراتیژیک شورای امنیت ملی امریکا تصریح کرد که امارت اسلامی با نقض تعهدات اش خود را بیشتر در انزوا قرار می‌دهد و عملکرد آن پیامدهایی را در قبال خواهد داشت.

جان کربی در گفتگو با صدای امریکا گفت:‌ «آنها [امارت اسلامی] می خواهند دوباره به جامعه جهانی بپیوندند و وعده هایی دادند. آنها در دوحه وعده کردند و پس از تسلط بر کابل به صورت خاص وعده کردند که به شیوه‌ای مسوولانه حکومت کنند و به پیشرفت زنان و دختران که در افغانستان به دست آمده است،‌ احترام می‌گذارند. و [اما] در اینجا می بینیم که آنها از این وعده ها سرپیچی می‌کنند.»

وی افزود: «بنابراین، اگر طالبان (امارت اسلامی) می‌خواهند مشروع تلقی شوند، اگر می‌خواهند از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شوند، اگر خواهان کمک مالی و سرمایه‌گذاری در کشورشان هستند، پس باید به وعده‌های خود عمل کنند، به تعهدات خود عمل کنند و مطابق با آن رفتار کنند.»

کربی در پاسخ به سوالی که آیا ایالات متحده از مبارزه امارت اسلامی بر ضد داعش در افغانستان متقاعده شده است یا خیر، گفت که این سوالی است که امارت اسلامی باید به آن پاسخ دهد.

او گفت:‌ «آنها [امارت اسلامی] زیر تهدید دوامدار داعش در افغانستان قرار دارند. اینکه چگونه و چه زمانی قرار است عملیات علیه داعش را اجرا کنند یا چگونه پی‌گیری کنند، باید آنها [امارت اسلامی] در مورد صحبت کنند.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!