Connect with us

رویداد های اخیر

برگزاری نخستین اجلاس اعضای بورد نظارت بر صندوق امانت افغانستان در سویس

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۱)

اعضای هیأت مدیره صندوق امانت افغانستان درسویس نخستین نشست خود را در ژنیف برگزار کرد.

انتخاب مدیراجرایی این صندوق، به دوران انداختن ۳.۵ میلیارد دالر افغانستان، تعیین هیأت تفتیش ونظارت سالانه این پول، از موارد بوده اند که ظاهراً روی آن توافق صورت گرفته است. 

در ترکیب اعضای صندوق، سفیرامریکا درسویس، یک مقام وزارت خارجه سویس، انوارالحق احدی، رییس پیشین د افغانستان بانک و شاه محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی شامل استند.

وزارت مالیه‌ای امریکا دراعلامیه‌ای گفته است که اعضای این هیأت توافق کردند تا سرمایه‌‌گذاری‌های محتاطانه‌ای را برای محافظت از دارایی‌های این صندوق انجام دهند.

در بخش اعلامیه وزارت مالیه امریکا آمده است:«اعضای صندوق توافق کردند تا اقدامات موثر و قوی روی دست گرفته شود تا از صندوق امانت به مقاصد غیر قانونی استفاده نشود، برای محافظت صندوق امانت و بررسی سالانه مصارف ومفاد به دست آمده از دوران پول نیز تصمیم گیری شد و توافق صورت گرفت تا عواید این پول ونحوه مصارف آن همه ساله ارزیابی شود.»

سه ونیم میلیارد دالراز پول‌های منجمد شده د افغانستان بانک اخیراً از واشنگتن به صندوق امانت در سویس منتقل شد، تا به گفته مقام‌های امریکا از دسترسی مقام‌های حاکم در افغانستان در امان بماند.

پول واردات برق، قرضه‌های افغانستان به نهادهای بین‌المللی، کمک‌ها در بخش توسعه و مصارف چاپ بانکنوت‌های افغانی، همه از طریق همین صندوق پرداخته خواهد شد.

امارت اسلامی اما خواهان برگشتاندن پول‌های منجمد شده به افغانستان اند.

درهمین حال، به تازه‌گی امیرخان متقی، وزیر خارجه از انجماد سرمایه‌های د افغانستان بانک درسویس انتقاد کرده و آنرا نقض قوانین بین‌المللی دانست.

نشست دیروز در حالی برگزارشده که به اساس گزارش های ملل متحد، امسال میلیون‌ها نفر در افغانستان درآستانه فرارسیدن زمستان در خطر گرسنگی هستند.

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک کودک در هرات از چنگ اختطافچیان نجات داده شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

وزارت داخله خبر داده است که پولیس یک دختر پنج ساله را از چنگ اختطافچیان در ولایت هرات نجات داده است.

این وزارت در صفحه ایکس خود نوشته است که فهیمه ۹ روز پیش در حوزه هفتم شهر هرات اختطاف شده بود.

او در جریان یک عملیات تلاشی از چنگ اختطافچیان آزاد شده است.

به گفته وزارت داخله، دو زن در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ّڅار: نگرانی‌ها از قاچاق مواد مخدر از افغانستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۴۰۳)

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!