Connect with us

اخبار ویژه

برگزاری نشست علمی در کابل درمورد شیوع ویروس جلدی حیوانی

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۱)

نشست علمی در مورد ویروس جلدی حیوانی (lumpy skin disease)، امروز سه‌شنبه، ۱۸ اسد، در پوهنتون کابل برگزار شد.

در این نشست شماری از استادان پوهنتون کابل، نمایندگان وزارت‌های صحت عامه، زراعت ومالداری و شاروالی اشتراک کرده بودند که روی علایم و خطرات این ویروس بحث کردند. شرکت کنندگان در این نشست ویروس جلدی حیوانی را از ویروس‌های خطرناک می‌دانند و برجلوگیری و وقایه آن در کشور تأکید کردند.

بربنیاد گفته‌های وزارت صحت عامه، این ویروس از حیوان مریض به حیوان سالم، توسط پشه انتقال میابد اما قابل انتقال به انسان‌ها نمی‌باشد.

شیرشاه سادات، رییس پوهنزی وترنری پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از ولایت‌های شرقی و جنوب شرقی مانند لغمان ننگرهار و کنر شیوع پیدا کرده اما در حال حاضر این ویروس واکسن ندارد و جای خوشبختی این است که این مریضی به انسان‌ها انتقال نمی‌کند».

نصیراحمد، نماینده وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت: «این ویرویس برای صحت غذایی مشکل‌زا می‌باشد خصوصاً برای افراد مبتلا به سوء تغذیه که اگر این محصولات کم شود، دچار مشکل می‌شویم».

این ویروس ساری است و توسط حشرات و تماس از حیوان بیمار به حیوانات سالم انتقال می‌کند.

اسدالله صمدی، استاد پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از یک حیوان به حیوان دیگر توسط پشه‌ها و مگس‌ها انتقال می‌کند و باید مرجع انتقال آنرا از بین برد و قرنطین و واکسن راه‌های مبازره خوب در مقابل این مرض گفته می‌شود».

نماینده وزارت زراعت و مالداری اما از کمپاین سراسری برای جلوگیری از این ویروس به همکاری سازمان‌های بین المللی در تمام ولایت‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

اخبار ویژه

سعودی: جهان با حکومت افغاستان درمبارزه با تروریزم باید همکاری کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۱)

عربستان سعودی ازحکومت افغانستان می‌خواهد نگذارد این کشور مرکز برای فعالیت‌های تروریستی قرار گیرد.

فیصل بن فرحان، وزیرخارجه عربستان سعودی درمجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان همکاری مشترک همه‌ای کشورها برای جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به مرکز رشد تروریزم شد.

وزیرخارجه عربستان گفته است: «افغانستان نباید مرکز برای فعالیت‌های تروریستی برای رشد تروریست‌ها شود، با این کشور باید همکاری شود تا به صلح وثبات پایدار برسد و اقتصادی مرفه و شکوفا داشته باشد.»

وانگ یی، وزیر خارجه چین هم‌چنان می‌گوید که افغانستان درحال گذار از هرج ومرج به نظم، اصول و قانونمندی است و افزوده که ایجاد یک چارچوب سیاسی فراگیر و سیاست‌های معتدل می‌تواند افغانستان را دریک مسیر درست سوق دهد.

آقای وانگ یی گفت: «افغانستان در یک گذار بحرانی از هرج ومرج به نظم، اصول وقانونمندی قراردارد، اما ایجاد یک چارچوب سیاسی فراگیر و اتخاذ سیاست‌های معتدل یک ضرورت است؛ هدف و اولویت باید رشد اقتصادی و بهبود زندگی مردم با مبارزه با تروریزم و اتصال منطقه باشد. تحریم‌های یک‌جانبه‌ کمک‌ به توسعه‌ای افغانستان نمی‌کند، دارایی‌های قانونی این کشورباید آزاد شود، این یک روش غیرقابل قبول است که باید اصلاح شود.»

درهمین حال، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که کشورش به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین به شدت زیرتحریم‌های جهانی قرارگرفته است امریکا را درآوردن صلح و آرامش به کشورهای که به آنها تهاجم نظامی داشته ناکام می‌داند.

وزیر خارجه روسیه دراین مورد افزود: «ایالات متحده امریکا تقریباً به‌عنوان فرستاده خدا بر روی زمین بدون هیچ تعهدی عمل می‌کند بلکه مداخله در امورکشورها را حق مقدس خود می‌داند، هرجا و هر کجا که بخواهد حمله می‌کند، اما نتیجه ماجراجویی ایالات متحده در سال‌های گذشته درافغانستان، عراق، سوریه وجاهای دیگرچیست؟ آیا وضعیت حقوق بشر بهبود یافته؟ آیا حاکمیت قانون بهتر است و یا وضعیت اجتماعی یا اقتصادی کشورها بهبود یافته؟ کشوری را نام ببرید که درنتیجه حمله نظامی واشنگتن اکنون وضعیت خوب داشته باشد؟»

با این حال، جی شنکر وزیر خارجه هند هم‌چنان ابراز کرده است که توجهی برای فعالیت‌های تروریستی در افغانستان وجود ندارد.

وی گفت: «هیچ توجهی برای فعالیت‌های تروریستی وجود ندارد، سازمان ملل باید در برابر تروریزم با تحریم عاملان آن پاسخ دهد، ما از رویکرد مشارکتی، فراگیر و مشورتی در روابط بین‌الملل حمایت می‌کنیم. ما طرفی هستیم که گفتگو و دیپلوماسی را به‌عنوان تنها راه برون رفت ازمشکلات می‌دانیم.»

این در حالی است که امارت اسلامی به دلیل نداشتن مشروعیت جهانی درمجمع عمومی شرکت نکرده اما روز گذشته (شنبه، ۲ میزان) وزیر خارجۀ کشور به وضاحت حضورگروه‌های تروریستی درافغانستان را رد کرده وگفت که برخی ازحلقات وسازمان های استخباراتی می‌خواهند افغانستان را مرکز تروریزم جهان معرفی کنند.

Continue Reading

اخبار ویژه

واکنش‌ها بر انفجار روز جمعه در کابل

Published

on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۱)

انفجار روز جمعه، ۱ میزان، در نزدیکی مسجد وزیر محمد اکبرخان واکنش‌های را در داخل و بیرون از کشور درپی داشته است.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) حملۀ روز گذشته در کابل را یادآوری از ناامنی و تداوم فعالیت‌های تروریستی در افغانستان خوانده است.

معاونت سازمان ملل گفته است: «یک یادآوری تلخ دیگر از ناامنی‌ها و فعالیت‌های تروریستی در افغانستان؛ انفجار روز جمعه در نزدیکی یکی از مساجد در مرکز شهر کابل تلفات و آسیب‌های زیاد برجا گذاشت.»

هم‌چنان سفارت امریکا برای کابل که در حال حاضر در قطر فعالیت می‌کند نیز حمله برجان نمازگزاران در شهرکابل را به شدت نکوهش کرده است.

این سفارت افزوده است: «ایالات متحده حملۀ وحشیانه را بر نماز گزاران که در بیرون از مسجد وزیر اکبرخان در کابل رخ داد، به شدت محکوم می‌کند. چنین حمله در برابر مردم که دین و عقیده خویش را اظهار می‌نمایند، غیر قابل توجیه است.»

درهمین حال، حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور نیز این حمله را نکوهش و نابخشودنی خوانده است و افزوده که این حمله تروریستی در تضاد با اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی است.

از سویی هم، امارت اسلامی نیز این اقدام تروریستی را بُزدلانه توصیف کرده و گفته که عاملان این رویداد شناسایی و به کیفر خواهند رسید.

همزمان با این، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به این انفجار گفته است که هدف قرار دادن مسجد‌ها و نمازگزاران جنایت نابخشودنی است و از مردم خواسته که برای جلوگیری از حمله‌های انفجاری با دولت افغانستان همکاری کنند.

Continue Reading

اخبار ویژه

شهباز شریف: انزوای حکومت افغانستان رنج مردم این کشور را تشدید خواهد کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۱)

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان هشدار داده است که منزوی ساختن حکومت جدید در افغانستان رنج مردم این کشور را تشدید خواهد کرد.

آقای شریف در سخنرانی اش در هفتاد‌وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که پاکستان حکومت جدید افغانستان را به رعایت حقوق همه شهروندان به شمول زنان و دختران برای کاروتحصیل ترغیب می کند، اما انزوای حکومت رنج مردم افغانستان را تشدید خواهد کرد.

آقای شریف گفت: “پاکستان می‌خواهد افغانستان درصلح با خود وهمسایگان، با جامعه جهانی وبا مردم اش باشد و به حقوق شهروندان را بدون درنظرداشت قومیت، مذهب وجنسیت احترام قایل شود. پاکستان حکومت جدید افغانستان را به رعایت حقوق همه شهروندان به شمول زنان و دختران برای کاروتحصیل ترغیب می کند. انزوای حکومت سرپرست رنج مردم را تشدید خواهد کرد.”

او افزود: “یک افغانستان صلح ‌آمیز و متصل به نفع همه است. ما این‌را هم می خواهیم تا ذخایر مالی افغانستان برای احیای سیستم بانکی این کشور آزاد شود.”

شهباز شریف همچنان خواستار همکاری جامعه جهانی با امارت اسلامی در امر رسیدگی به تهدید ترورزیم شد.

آقای شریف گفت: “پاکستان همانند جامعه جهانی نگران فعالیت گروه های کلان تروریستی به شمول القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان وجنبش اسلامی ازبکستان درافغانستان است. اما نیاز است دربرابراین گروه ها به طور موثر و همه جانبه با حکومت سرپرست افغانستان همکاری شود تا به این تهدید رسیدگی صورت بگیرد.”

رییس دستگاه دیپلوماسی پاکستان ساعتی پس ازسخنرانی صدراعظم این کشور درمجمع عمومی سازمان ملل دربرابر دوربین رسانه ها قرارگرفت.

اوگفت تلاش دولت جدید افغانستان برای به رسمیت شناخته شدن اش زمانی نتیجه بخش خواهد بود که به تعهدات خود عمل کند. وزیرخارجه پاکستان گفت حکومت جدید تنها ازطریق عمل به تعهداتش می تواند به اهداف خود برسد وبه عنوان یک عضوسازنده جامعه جهانی با سایرکشورها روابط خوب داشته باشد.

بلاول بوتو زرداری، وزیرخارجه پاکستان گفت: “تلاش دولت جدید افغانستان برای به رسمیت شناخته شدن معتقدم زمانی نتیجه بخش خواهد بود که به تعهدات خود عمل کند و به هدف‌هایش می‌رسد اگر به تعهدات‌اش به شمول رعایت حقوق زنان، آموزش، استفاده نشدن افغانستان ازسوی تروریست‌ها وایجاد یک حکومت همه شمول عمل کند. من هنوز به همکاری وتشویق دولت افغانستان امیدوارم.”

در این نشست، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم خواهان حل مشکلات افغانستان ازطریق گفتگوهای میان افغانی شد.

امارت اسلامی اما نگرانی‌ها درباره تهدید ترویزم در افغانستان را رد کرده است.

وزارت خارجه امارت اسلامی در اعلامیه ای که امروز (شنبه) منتشر شد گفت که هیچ گروه مسلحی در افغانستان وجود ندارد و امارت اسلامی نمی‌گذارد از خاک افغانستان تهدیدی متوجه سایر کشورها شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!