Connect with us

رویداد های اخیر

بریتانیا: اگر طالبان شریک خوب صلح به جهان نباشد با انزوا روبرو خواهند شد

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۰)

وزیردفاع بریتانیا در گفتگو با روزنامه دیلی تلگراف می‌گوید اگر طالبان شریک خوب برای صلح نباشد با خطر انزوای جهانی روبرو خواهد شد.

وزیر دفاع بریتانیا می‌افزاید که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بخشی از یک انتقال برنامه‌ریزی شده است و طالبان اکنون متوجه شده‌اند که به رسمیت شناختن آنها توسط جامعه جهانی چه اهمیتی دارد.

بين والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفت:”شما برای صلح باید یک شریک باشید درغیر این صورت خطر انزوا را دارید. انزوا آنها را به جایی که آخرین بار بودند هدایت کرد.”

به گفته‌ی وزیر دفاع بریتانیا آینده طالبان وابسته به این است که این گروه تا چی اندازه به صلح پابند اند.

انگستان که در ۲۰ سال گذشته ماموریت نظامی در افغانستان داشت، حالا به فکر کار با دولت آینده افغانستان است، دولتی که این کشور به آن شرط می‌گذارد.

وزیر دفاع بریتانیا افزود:” دولت روز هر چه باشد، به شرط رعایت برخی از هنجارهای بین المللی، دولت انگلیس با آن کار خواهد کرد. اما انگلیس هرگونه رابطه را اگر رفتاری مغایرت با حقوق بشر داشته باشند بررسی خواهد کرد”.

درهمین حال، سفیر فرانسه درکابل با انتقاد از عملکرد اخیر طالبان، که در آن زیرساخت‌ها تخریب و حقوق بشری نقض شده، می‌گوید که طالبان باید دست از این کار بکشند.

وی همچنان از شهروندان آن کشور می‌خواهد تا افغانستان را ترک کنند.

دیوید مارتینون، سفیر فرانسه در کابل در این باره گفت:” ما خواستار پایان دادن به حمله نظامی طالبان، ترورهای هدفمند در سراسر کشور و متوقف ساختن تخریب زیرساخت‌های حیاتی و تهدیدها به پیشرفت سیاسی و اجتماعی استیم که این برنامه‌ها در طی ۲۰ سال گدشته با حمایت ما صورت گرفته اند.”

از سوی دیگر، نظامیان پیشین امریکایی تسلط بی پیشینه طالبان بر اوضاع را تعجب آور میدانند.

جک کین، تحلیل گر ارشد نظامی امریکا، در باره گفت:” تعجب آور است که طالبان اکنون دارای جنب و جوش است و من فکر می‌کنم ما می‌توانیم به طور بالقوه شاهد وضعیت بسیار زشتی باشیم که در چند ماه آینده در افغانستان اتفاق می‌افتد.”

این در حالی است که قبل از این شماری از کشورهای دیگر جهان نیز گفته بودند که اگر طالبان می‌خواهند در جهان به رسمیت شناخته شوند، باید خشونت‌ها را کاهش و از راه سیاسی تلاش کنند.

رویداد های اخیر

استانکزی: مسوولین حکومت از انزوا دوری و با مردم در ارتباط باشند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که خود را در انزوا قرار ندهند و با مردم در ارتباط باشند تا این‌که از مشکلات آنان آگاه باشند.

شیرمحمد عباس استانکزی در مراسم معرفی والی جدید کابل امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ قوس) این اظهارات را مطرح کرده و گفته است که هر افغان حق اشتراک در سیاست، اقتصاد و امور دیگر کشور را دارد.

آقای استانکزی می‌گوید: «هر زمانی‌که یک حاکم، والی، وزیر، صدراعظم…، با مردم در تماس و در ارتباط باشند، می‌توانند که مشکلات مردم را حل و عدالت را تأمین کنند.»

از سویی هم، وی بار دیگر بر بازگشایی مکاتب دخترانه تأکید کرد و گفته است که بدون کسب علم و دانش پیشرفت کشور ممکن نیست.

آقای استانکزی گفت: «فعلاً مردم رعیت ما هستند؛ مردم به شفقت و محبت ما نیاز دارند؛ ما باید اقتصاد مردم را بهتر بسازیم و فقر را دور کنیم و دروازه‌های علم و تعلیم را به روی آنان باز کنیم.»

وی از مخالفان سیاسی امارت اسلامی که در بیرون از کشور هستند نیز خواست که به کشور برگردند زیرا به گفته او، هر افغان حق مشارکت در روند‌های سیاسی و اقتصادی را دارد.

در همین حال، شمار دیگری از مقام‌های امارت اسلامی تقرری و تبدیلی را در نظام یک اصل حکومت‌داری خوانده و گفته‌اند محمد قاسم خالد به اساس لزوم دید رهبر امارت اسلامی به سمت والی جدید کابل گماشته شده است.

محمد قاسم خالد، والی جدید کابل هم‌چنان ابراز کرد: «این مسوولیت بسیار بزرگ است و از مسوولین امارت اسلامی می‌خواهم که در پیش‌برد این سمت کمک‌ام کنند.»

گفتنی است که در کمتر از سه ماه گذشته این دومین والی است که برای مقام ولایت کابل معرفی می‌شود. پیش از این، والی جدید کابل معین وزارت مهاجرین وعودت کننده‌گان بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شاروالی کابل: ساخت “کره زمین” در شهرکابل فقط شکل سمبولیک دارد نه کدام هدف سیاسی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

پس از آن که انتقادها در مورد ساختن یک سمبول به شکل “کره زمین” در منطقه دهن باغ شهر کابل افزایش یافت، اکنون شاروالی کابل می‌گوید که هدف از ساختن آن تنها زیبا جلوه دادن شهر بوده و نه کدام هدف سیاسی.

شاروالی کابل می‌گوید که این نهاد تنها یک نهاد خدماتی است و به هیچ عنوان سیاسی و نظامی شده نمی‌تواند.

شاروالی کابل گفته است که نقشه که در آن “کره زمین” جابجا شده است تنها یک نقشه سمبولیک است و قطعاً واقعی بوده نمی‌تواند.

این نهاد دریک پیام ویدیویی گفته است :«هدف ما در قبال آن فقط این بوده است تا نقشه افغانستان را کمی زوم (نزدیک) و برجسته بسازیم. دراین رابطه هیج نوع هدف سیاسی وجود ندارد.»

دراین پیام افزوده است که:«این گونه انتقادها و موارد قطعاً نمی‌تواند اراده شاروالی کابل را برای زیبا ساختن شهر و تطبیق پلان‌های توسعه‌یی زیر سوال ببرد.»

این درحالی است که شاروالی کابل به تازه‌گی سمبول از “کره زمین” را در چهار راهی دهن باغ کابل رونمایی کرد که اندازه نقشه افغانستان در آن واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یعقوب مجاهد: افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است و باید در آبادی آن سهم فعال و مسولانه بگیریم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

وزیر دفاع امارت اسلامی افغانستان در دیدار با افغان‌ها مقیم شهر دبی گفته است افغانستان خانه مشترک تمام افغان‌ها است و باید در آبادی این خانه سهم فعال و مسولانه بگیریم.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه‌ی گفته است محمد یعقوب مجاهد در جریان سفرش به امارات متحده عربی با جمعی از افغان‌های مقیم شهر دبی دیدار کرده است.

آقای مجاهد در این دیدار بعد از شنیدن مشکلات شهروندان افغان مقیم شهر دبی به آنان اطمینان داد که مشکلات شان را با مسئولان در امارات متحده عربی شریک ساخته و بزودی حل خواهد شد.

همچنان آقای مجاهد گفته است که:«افغانستان خانه مشترک تمام افغان‌ها است و باید در این شرایط حساس همه در هر جایی که هستیم در آبادی خانه مشترک ما سهم فعال و مسولانه بگیریم.»

درهمین حال انس حقانی، عضوی ارشد امارت اسلامی که دراین سفر نیز حضور دارد در دیدار با افغان‌ها مقیم امارات متحده عربی گفته است که:«از اثر تبلیغات استعمار، بیگانگان ما و شما را از هم جداً کرده بودند، اما ما و شما اعضای یک وجود هستیم، ما از هم جدا نمی‌شویم.»

وی افزوده است که:« بیایید یکدیگر بپذیریم، توطئه های بیگانگان را خنثا کنیم و برای آبادی و پیشرفت کشور دست به دست هم بدهیم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!