Connect with us

رویداد های اخیر

بریتانیا: اگر طالبان شریک خوب صلح به جهان نباشد با انزوا روبرو خواهند شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۰)

وزیردفاع بریتانیا در گفتگو با روزنامه دیلی تلگراف می‌گوید اگر طالبان شریک خوب برای صلح نباشد با خطر انزوای جهانی روبرو خواهد شد.

وزیر دفاع بریتانیا می‌افزاید که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بخشی از یک انتقال برنامه‌ریزی شده است و طالبان اکنون متوجه شده‌اند که به رسمیت شناختن آنها توسط جامعه جهانی چه اهمیتی دارد.

بين والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفت:”شما برای صلح باید یک شریک باشید درغیر این صورت خطر انزوا را دارید. انزوا آنها را به جایی که آخرین بار بودند هدایت کرد.”

به گفته‌ی وزیر دفاع بریتانیا آینده طالبان وابسته به این است که این گروه تا چی اندازه به صلح پابند اند.

انگستان که در ۲۰ سال گذشته ماموریت نظامی در افغانستان داشت، حالا به فکر کار با دولت آینده افغانستان است، دولتی که این کشور به آن شرط می‌گذارد.

وزیر دفاع بریتانیا افزود:” دولت روز هر چه باشد، به شرط رعایت برخی از هنجارهای بین المللی، دولت انگلیس با آن کار خواهد کرد. اما انگلیس هرگونه رابطه را اگر رفتاری مغایرت با حقوق بشر داشته باشند بررسی خواهد کرد”.

درهمین حال، سفیر فرانسه درکابل با انتقاد از عملکرد اخیر طالبان، که در آن زیرساخت‌ها تخریب و حقوق بشری نقض شده، می‌گوید که طالبان باید دست از این کار بکشند.

وی همچنان از شهروندان آن کشور می‌خواهد تا افغانستان را ترک کنند.

دیوید مارتینون، سفیر فرانسه در کابل در این باره گفت:” ما خواستار پایان دادن به حمله نظامی طالبان، ترورهای هدفمند در سراسر کشور و متوقف ساختن تخریب زیرساخت‌های حیاتی و تهدیدها به پیشرفت سیاسی و اجتماعی استیم که این برنامه‌ها در طی ۲۰ سال گدشته با حمایت ما صورت گرفته اند.”

از سوی دیگر، نظامیان پیشین امریکایی تسلط بی پیشینه طالبان بر اوضاع را تعجب آور میدانند.

جک کین، تحلیل گر ارشد نظامی امریکا، در باره گفت:” تعجب آور است که طالبان اکنون دارای جنب و جوش است و من فکر می‌کنم ما می‌توانیم به طور بالقوه شاهد وضعیت بسیار زشتی باشیم که در چند ماه آینده در افغانستان اتفاق می‌افتد.”

این در حالی است که قبل از این شماری از کشورهای دیگر جهان نیز گفته بودند که اگر طالبان می‌خواهند در جهان به رسمیت شناخته شوند، باید خشونت‌ها را کاهش و از راه سیاسی تلاش کنند.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!