Connect with us

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

رویداد های اخیر

اعضای پارلمان بریتانیا‌ نحوهٔ خروج قوا از افغانستان را خیانت با متحدین عنوان کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۱)

بر اساس یک تحقیق اعضای مجلس نمایندگان بریتانیا که نتایج آن روزگذشته (دوشنبه دوم جوزا) نشر شد،‌ خروج توام با هرج و مرج قوای این کشور از افغانستان در سال گذشته ناشی از ”ناکامی سیستماتیک رهبری، برنامه ریزی و آمادگی” بود.

تحقیقات کمیتهٔ روابط خارجی پارلمان بریتانیا نشان می دهد که حکومت این کشور قبل از مسلط شدن امارت اسلامی بر افغانستان و در جریان روند تخلیه‌‌ “در زمان حالت اضطراری ملی،‌ فاقد برنامه اساسی، درک و رهبری” بود.

این کمیته پارلمان بریتانیا گفته است: “نحوهٔ خروج ما از افغانستان یک فاجعه و خیانت به متحدین ما بود که در سال های آینده به منافع بریتانیا آسیب خواهد رساند.”

قبل بر این نیز حکومت بریتانیا به خاطر تصمیم شتابزده ایالات متحده برای پایان دادن به حضور ۲۰ سالهٔ نظامیان بریتانیایی در افغانستان با انتقادهای شدید مواجه شد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از افغان‌های واجد شرایط تخلیه، تنها گذاشته شدند و احتمالاَ زندگی بسیاری آنان با خطر مواجه است، زیرا جزییات درخواست همکاران افغان در محوطهٔ سفارت بریتانیا در کابل باقی مانده است.

در این گزارش آمده است که حکومت بریتانیا نه پاسخ مناسب به تصمیم واشنگتن ارایه توانست و نه سرعت مسلط شدن امارت اسلامی را پیش بینی توانست. در نتیجه، بر اساس این گزارش،‌ این عوامل به نوبهٔ خود موجب شد تا حکومت بریتانیا نتواند پلان تخلیهٔ همکاران و شرکای افغان را آماده کند، باوجودیکه ۱۸ ماه قبل از فروپاشی حکومت قبلی افغانستان می دانست که پلان تخلیه احتمالاَ ضروری باشد.

بر اساس این گزارش، در زمان تخلیه از افغانستان، بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، گفت که کشورش بیش از ۱۵ هزار نفر را در ظرف دو هفته از افغانستان بیرون کرد و از انجام این ماموریت ستایش کرد.

اعضای کمیتهٔ روابط خارجی پارلمان بریتانیا برای انجام این تحقیق با مقام‌های بریتانیا و افغان هایی که در جریان روند تخلیه از افغانستان بیرون شدند،‌ صحبت کرده اند و شواهدی را از طیف وسیعی افراد به دست آورده اند.

در این گزارش آمده است که بدترین چیزی که وزارت خارجهٔ بریتانیا در زمان روند تخلیه از افغانستان انجام داد این بود که هیچ پلانی برای تخلیه همکاران افغان نداشت، افغان هایی که از ماموریت بریتانیا حمایت کرده بودند، به خصوص آنعده از همکارانی که به صورت مستقیم از سوی حکومت بریتانیا استخدام نشده بودند.

کمیتهٔ روابط خارجی پارلمان بریتانیا از حکومت آن کشور خواسته است تا به خاطر تعامل با افغانستان در آینده، استراتیژی جدیدی را روی دست بگیرد و هشدار داده است که هر گونه قصد برای انزوای کامل رژیم جدید در افغانستان نه تنها مردم آن کشور را آسیب خواهد رساند، بلکه چین خلای به وجود آمده را پر خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امسال تنها ۱۳هزار افغان در مراسم حج شرکت خواهند نمود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۱)

وزارت حج اوقاف می‌گوید که طبق سهمیه تعیین شده از سوی عربستان برای افغانستان، تعداد حجاج افغان ۱۳هزار تن خواهد بود.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که سفارت و قنسلگری‌های افغانستان در عربستان سعودی خدمات قنسلی را برای حجاج افغان ارایه میکند. با این حال امارت اسلامی برای رسیدگی فوری به متقاضیان حج امسال کمیته‌ای را به رهبری عبدالسلام حنفی ایجاد کرده است.

وزارت حج اوقاف می‌گوید که تا یک ماه دیگر روند انتقال حجاج افغان به عربستان سعودی مانند سایر کشورها تکمیل خواهد شد.

امسال عربستان سعودی ۱۳هزار سهمیه برای افغانستان در نظر گرفته است که به گفته ای وزارت حج اوقاف کسانی شامل فهرست هستند که از سال‌های گذشته ثبت نام کرده بودند.

هرچند تا کنون دولت جدید افغانستان، ازسوی عربستان سعودی به رسمیت شناخته نشده، اما این کشور خدمات قنسلی را برای حجاج انجام میدهد همزمان سفارت وقنسلگری‌های افغانستان در این کشور نیز خدمات قنسلی را به حجاج افغان ارایه خواهد کرد.

فضل محمد حسینی، سخنگوی وزارت حج و اوقاف می‌گوید که:” سهمیه افغانستان به وزارت هرچند با تاخیر رسید اما وزارت قادر به اجرای خدمات به تمام حجاج است و کمیته که تشکیل گردیده برای رفع مشکلات حجاج است “.

از سوی امارت اسلامی یک  کمیته را به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا ایجاد کرده است این کمیته موظف شده است که چگونگی توزیع فوری پاسپورت، انتقال، و واکسین حجاج و برخی مسایل دیگر را به دوش دارد.

سهمیه افغانستان امسایل نسبت به سال‌های گذشته بسیاری اندک است از این رو امارت اسلامی می‌گوید که خدمات بهتری برای حجاج ارایه خواهد شد.

این در حالیست که علاوه بر کمبود بودن سهمیه افغنستان در حج امسال، کمبود معلم ،ادویه و ممنوعیت پروازها از مشکلات فراراه حجاج در سال جاری به شمار میرود .

در سال‌های گذشته بیش از ۳۰هزار تن از افغانستان در مراسم حج شرکت می‌کردند اما در سه سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های جدی را دولت عربستان سعودی وضع کرد و سهم کشورها را کاهش داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تاکید چین و پاکستان بر ایجاد ساختار سیاسی گسترده در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه پاکستان در سفرش به چین با همتای چینایی‌اش در مورد آخرین تحولات افغانستان بحث و گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه چین با نشر یک اعلامیه مشترک در مورد دیدار بلال بوتو زرداری و وانگ یی گفته که دو طرف بر ایجاد ساختار سیاسی گسترده و فراگیر و محافظت حقوق زنان و کودکان در افغانستان تاکید کرده اند.

در اعلامیه همچنان از امارت اسلامی خواسته شده سیاست داخلی و خارجی متعادل را اتخاذ نمایند و اجازه ندهد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه تهدید خلق شود.

در همین حال امارت اسلامی می‌گوید بر تمام جغرافیایی کشور حاکمیت دارد و حالا زمان آن رسیده است که کشورهای همسایه و منطقه تعاملات و همکاری شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

وزیر خارجه تازه کار پاکستان پس از نخستین سفرش در سمت وزارت خارجه، اینبار به چین رفته و با همتایی چینایی خود در مورد وضعیت افغانستان بحث و گفتگو کرده است.

در اعلامیه مشترکی که از سوی وزارت خارجه چین پخش شده آمده است که بلال بوتو زرداری و وانگ یی در این دیدار بر ایجاد ساختاری سیاسی گسترده و فراگیر و محافظت از حقوق و زنان و کودکان در افغانستان تاکید کرده اند.

در بخشی از این اعلامیه همچنان بر تقویت همکاری‌های اقتصادی و بشری تاکید شده و از امارت اسلامی همچنان خواسته شده که با اتخاذ سیاست داخلی و خارجی متعادل اجازه ندهد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه تهدید خلق شود.

در بخشی از اعلامیه مشترک وزارت خارجه چین و پاکستان آمده است که:” صلح و ثبات در افغانستان برای توسعه و شکوفایی منطقه حیاتی است چیز دیگری که مهم است باید ساختار سیاسی گسترده و فراگیرایجاد شود و از حقوق زنان و کودکان در افغانستان محافظت صورت بگیرد ما همچنان از طالبان (امارت اسلامی) میخواهیم که اجازه ندهند خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد.”

وزیران خارجه چین و پاکستان همچنان از جامعه جهانی خواسته اند که برای جلوگیری از گسترش بحران بشری در افغانستان کمک کند و تعهدات‌اش را در مورد بازسازی اقتصادی و توسعه آینده این کشور با جدیت رعایت نماید.

سید اسحاق گیلانی، رهبری حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان می‌گوید که:”ما باید حکومت خود را قسمی بسازیم که دیگر همین فشار آوردن و تعزیرات آوردن سر ملت افغانستان و حمله کردن بر ملت افغانستان و خاک افغانستان م منتفی شود و ملت افغانستان با شرافت با دیگر کشورهای جهان همگام زندگی خود را به پیش ببرد.”

در همین حال امارت اسلامی در کنار آنکه می‌گوید تمامی شرایط مشروعیت جهانی را دارد و بر تمامی جغرافیایی افغانستان حاکم است از کشورهای همسایه، منطقه و جهان می‌خواهد که بجای نگرانی از اوضاع افغانستان باید تعاملات و همکاری‌های شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:” در کشور ما فعلن یک نظام بوجود آمده که از تمام مردم کشور حمایت دارد و امنیت را هم تامین کرده و معیاری های بین المللی که برای مشروعیت لازم است تکمیل کرده پس از وقتش از که همه کشورها منطقه و جهان پیش بیایند و کنار بیایند و تعاملات رسمی را آغاز نمایند و در مسایل، سیاسی، اقتصادی و بشری پیشرفت های داشته باشیم.”

وزیران خارجه چین و پاکستان در این دیدارشان همچنان توافق کرده اند که دهلیز اقتصادی چین – پاکستان را در مشورت با امارت اسلامی به افغانستان گسترش بدهند.

این دهلیز اقتصادی که سی پک نام دارد پیشتر گزارش‌های نشر شد که افغانستان وارد این پروژه ده‌های ملیارد دالری خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending