Connect with us

اخبار ساحوی

بسته شدن قونسلگری‌های ترکیه، ایران و پاکستان در بلخ

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی بلخ تایید میکنند که قونسلگری‌های ترکیه، پاکستان و ایران در شهر مزارشریف بسته شده اند.

این قونسلگری‌ها با افزایش جنگ‌ها و سقوط شماری از ولسوالی‌های بلخ، صدور ویزه‌ها به شهروندان افغان را متوقف کرده و دیپلمات‌های آنان به کابل آمده اند.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، می گوید هر چند آنان از تامین امنیت این نمایندگی‌های سیاسی اطمینان داده، اما دیده می‌شود که آنان نگران اوضاع بوده و خدمات ویزه را متوقف کرده اند.

منابع می‌گویند، قونسلگری‌های ازبیکستان، قزاقستان و ترکمنستان در بلخ نیز صدور ویزه به شهروندان افغان را محدود کرده اند.

 گذرگاه مرزی حیرتان نیز دو هفته قبل به روی رفت و آمد مسافران مسدود، اما انتقال کالاهای تجارتی از طریق خط آهن، کشتی و وسایط بلند تناژ کماکان جریان دارد  .

در همین حال، شماری از احزاب سیاسی در بلخ برای مبارزه با حملات طالبان شورای نظامی بسیج ملی را تشکیل داده اند.

این شورا که متشکل از مسؤولان و نمایندگان احزاب است، عطا محمد نور را به عنوان رییس شورا برگزیده اند.

آقای نور می گوید نیروهای بسیج مردمی مکلف اند تا در کنار نظامیان افغان از شهر مزار شریف در برابر حملات طالبان دفاع و در عملیات‌های تهاجمی برای واپس گیری مناطق از دست رفته، سهم بگیرند.

عطا محمد نور می افزاید که برای دفاع از بلخ و حفظ نظام سینه سپر کرده اما گواه سنگ اندازی برخی از مقام‌ها در مرکز است.

در جریان نشست عطا محمد نور با احزاب سیاسی یک موشک در محوطه حویلی نور برخورد میکند که در نتیجه آن چهار تن زخمی میشوند.

والی بلخ می گوید، طالبان توسط هواپیماهای تجسسی یک فیر هاوان را بالای منزل آقای نور پرتاب کرده اند.

والی بلخ می گوید طالبان قبلا نیز از این هواپیماها تصویربرداری در ماحول قول اردوی شاهین و دیگر مناطق بلخ برای تجسس و هدف قرار دادن نظامیان و فرماندهان جهادی استفاده کرده اند.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!