Connect with us

رویداد های اخیر

بشیر نورزی، آخرین زندانی افغان از زندان امریکا آزاد شد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

حاجی بشیر نورزی هفده سال را در زندان‌های امریکا سپری کرد و سرانجام در پی‌تبادله با یک شهروند امریکایی به‌نام مارک‌فریکس که در بند امارت اسلامی به سر می‌برد، آزاد و صبح امروز (دوشنبه، ۲۸ سنبله) به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی درمیدان هوایی کابل تسلیم داده شد.

آقای نورزی دریک مراسم که معاونین رییس الوزرا، وزیر دفاع ملی، رییس عمومی ریاست استخبارات، وزیران وزارت‌های امور خارجه، مالیه و اطلاعات وفرهنگ و دیگر اعضای بلند رتبه امارت اسلامی حضور داشتند، مورد استقبال قرار گرفت.

درهمین حال، امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه گفته است که آقای نورزی دراثر تلاش‌های امارت اسلامی آزاد و به کشور برگشت.

آقای متقی افزود: «هفده سال وشش ماه پیش حاجی بشیر از سوی امریکایی‌ها بازداشت و به امریکا انتقال شده بود و پس از مذاکرات با مقام‌های امریکایی در تبادله با یک شهروند امریکا امروز ساعت ۱۰ صبح در میدان هوایی کابل به امارت اسلامی تسلیم داده شد و تبعه امریکایی هم به هیأت امریکایی تسلیم داده شد.»

وزیر خارجه کشور بار دیگر از تمامی کشورها و به‌خصوص ایالات متحده امریکا خواسته است که برای حل مشکلات موجود از راه مذاکره و گفتگو با امارت اسلامی وارد عمل شوند.

وی گفت: «امارت اسلامی آماده است که با تمام کشورها به‌خصوص با امریکا برای حل مشکلات موجود مذاکره و گفتگو کند و ما خواستار روابط مثبت با تمام کشورها هستیم.»

از سویی هم، آقای نورزی نیز می‌گوید آزادی‌اش بیانگر این است که تمامی مسایل و مشکلات موجود از راه دیپلوماسی قابل حل است و جهان نباید از گزینه تحریم و فشار در برابر امارت اسلامی استفاده نماید.

آقای نورزی دراین مورد افزوده است: «امریکا و ناتو در بیست سال گذشته در افغانستان جنگ کردند اما نه به خود نتیجه گرفتند و نه به افغان‌ها، این ثابت می‌سازد که مسایل باید از را گفتگو حل شود و جهان باید با امارت اسلامی تعامل کند.»

این درحالیست که مقام‌های امارت اسلامی ابراز کرده‌اند که تلاش دارند تا تمامی افغان‌های که در کشورهای مختلف زندانی شده‌اند را از راه دیپلوماسی و مذاکره آزاد کنند.

به گفته وزیر خارجه کشور، از آغاز روی‌کار آمدن امارت اسلامی تاکنون صدها تن از شهروندان افغان که در کشورهای مختلف زندانی شده بودند از طریق گفتگو با آن کشورها آزاد شده‌اند.

رویداد های اخیر

دو هزار کیلوگرام مواد مخدر در زابل از بین برده شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل می‌گویند دو هزار کیلوگرام مواد مخدر که چندی پیش کشف و ضبط شده بود به آتش کشیده شد.

به گفته مسوولان، این مقدار مواد مخدر از ولسوالی «شاه‌جای» ولایت زابل به دست آمده بود و در پیوند به این قضیه یک تن بازداشت و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شد.

عبدالستار، آمر عملیاتی مدیریت مبارزه با مواد مخدر زابل می‌گوید: «این مقدار مواد مخدر از سوی مجاهدین در یک چیک پاینت ولسوالی شاه‌جوی به دست آمده بود. ما بر اساس امر آمر مان به آن‌جا رفتیم و مواد را انتقال دادیم.»

شماری از عالمان دینی می‌گویند که بر اساس شریعت اسلام و فرمان اخیر رهبر امارت اسلامی هیچ کسی حق کشت تولید و قاچاق مواد مخدر را در کشور ندارد.

شاه محمود، مفتی دیوان محکمه شهری ولایت زابل می‌گوید: «تمام انواع مواد مخدر از سوی امیر‌المؤمنین ممنوع شده است. بالای تمام مسلمان‌ها واجب است که از این کار‌ها خودداری کنند.»

این در حالی است که پس از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر منع کشت کوکنار، از آغاز سال جاری تاکنون هزاران کیلو گرام مواد مخدر از سوی مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل کشف و حریق شده است.

Continue Reading

تجارت

پاکستان از ترکمنستان از راه افغانستان گاز وارد می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

بربنیاد گزارش‌ها، حکومت پاکستان در نظر دارد از طریق افغانستان از ترکمنستان گاز مایع وارد کند.

روزنامه «پاکستان تودی» گزارش داده است که گمرک کویته، مرکز ایالت بلوچستان، پس از مشورت با نهاد‌های ذیدخل، طرحی را به بورد ایالتی عواید برای تورید گاز مایع از راه چمن فرستاده است.

به گزارش این روزنامه، حکومت ایالتی بلوچستان برای این اقدام بزرگ آماده است و به ورود موترهای حامل گاز مایع اجازه خواهد داد.

براساس این طرح، راننده‌گان افغان موترهای باربری خالی کشور پاکستان را از مرز چمن به مرز ترکمنستان انتقال می‌دهند و با گاز مایع دوباره بر می‌گردند و در مرز چمن به راننده‌گان کشور پاکستان تحویل می‌دهند.

این طرح شامل سه مرحله می شود. مرحله اول فوراً آغاز می‌شود. مرحله دوم یا کوتاه مدت شش الی هشت ماه و مرحله سوم یک سال را دربر خواهد گرفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به پنجشیر سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان با محسن هاشمی، والی پنجشیر و سایر مسوولین ادارات دولتی، موسسات و متنفذین این ولایت دیدار کرده است.

خلیل الرحمن حقانی اخیراً طی سفری به ولایت پنجشیر و در دیدار با مردم و مقام‌های این ولایت گفته است که امارت اسلامی با هیچ گروه، قوم و زبان دشمنی ندارد و اگر دشمنی هم وجود داشت بخاطر اشغال بود که فعلاً پایان یافته است.

آقای خلیل الرحمن حقانی در این ملاقات ضمن تبریکی پیروزی امارت اسلامی و تحکیم نظام اسلامی، از مردم و مسوولین پنجشیر خواست که با روحیه برادری، دوستی، صمیمیت و اطمینان خاطر درکنار هم به زنده‌گی ادامه دهند.

آقای حقانی خطاب به کسانی که در مقابل امارت اسلامی می‌جنگند می‌گو‌ید از جنگ دست بردارند و به مردم خدمت کنند و در آبادی کشور سهیم باشند.

وی هم‌چنان در این دیدار تأکید کرد که دشمنی، جنگ و مبارزه به خاطر تحکیم نظام اسلامی، تأمین امنیت، دفاع از تمامیت ارضی و ختم اشغال بود و با تحکیم نظام اسلامی، دلیلی برای دشمنی باقی نمانده است.

وزیر امور مهاجرین با تشکری از همکاری موسسات کمک‌کننده، از آن‌ها تقاضای مساعدت‌های بیشتر را در تمام کشور و به‌خصوص برای باشنده‌گان پنجشیر نمود و تأکید کرد که سروی و توزیع باید در تفاهم و هماهنگی با وزارت امور مهاجرین و ادارات ذیربط صورت گیرد و هیچ موسسه‌ای حق سروی و توزیع خود‌سرانه را ندارد.

وی نیز از اداره امور مهاجرین پنجشیر دیدن کرد و برای جلوگیری از فساد، حل مشکلات عودت‌کننده‌گان وبیجاشده‌گان هدایات لازم را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!