Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: امریکا از راه حل سیاسی و آتش بس در افغانستان حمایت میکند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۳۹۹)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، در یک تویت میگوید که این کشور از یک راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع در افغانستان حمایت میکند.

این در حالی است  که روز گذشته بلینکن در یک تماس تلیفونی با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در باره روند صلح افغانستان گفتگو کرد.

بلینکن افزوده است که ” امریکا از پیشرفت در راه حل سیاسی عادلانه و اعلام آتش بس دایمی و جامع در افغانستان حمایت میکند”.

شورای عالی مصالحه ملی نیز میگوید که در این تماس تلیفونی هر دو طرف در مورد روند صلح افغانستان صحبت کردند.

این شورا افزوده است که  امریکا “خواهان تسریع روند صلح و دست‌یافتن به یک توافق جامع و صلح پایدار در افغانستان می‌باشد.”

شورای عالی مصالحه افزود که وزیر خارجه امریکا از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی کرد و خواهان پایان یافتن این خشونت‌ها شد.

شورای مصالحه میگوید:” وزیر امورخارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا با تأکید بر یافتن راه حل سیاسی برای مشکل افغانستان از افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرد و خواهان پایان یافتن خشونت‌ها گردید.”

این در حالی است که جوبایدن، رییس جمهور امریکا، نیز گفته است که از تلاش‌های دیپلوماتیک برای پایان دادن جنگ‌ها در افغانستان حمایت میکند.

رویداد های اخیر

IEA special forces rescue hostage in Balkh

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

The Ministry of Interior says the special forces from the ministry and the 209th Army Corps of Al-Fatah carried out an operation and rescued a businessman who was kidnapped a month ago in Balkh, Mazar-e-Sharif city.

The ministry said on Twitter the trader was abducted in the first district of Mazar-e-Sharif city by kidnappers and a ransom of $300,000 was demanded for his release.

Two of the kidnappers were arrested in this operation, the officials said.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر پیاز و کچالو را در کابل با تخفیف قابل ملاحظه به فروش گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

افزایش قیمت پیاز در این اواخر سر و صداهای زیادی را میان شهروندان کشور به ویژه در کابل به دنبال داشته، تا سرحدی که بهای یک سیر پیاز در این شهر به ۵۰۰ افغانی نیز رسیده است.

اما یک تاجر ملی کشور مقدار زیادی از پیاز و کچالو را به مناسبت ماه مبارک رمضان با نرخ به مراتب نازل‌تر از قیمت بازار در کابل به فروش گذاشته است.

این عضو سکتور خصوصی می‌گوید که برای کمک به مردم، فی سیر پیاز را ۱۵۰ افغانی و فی سیر کچالو را به نرخ ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رساند.

میرویس حاجی زاده، عضو سکتور خصوصی می‌گوید: «امروز شما می‌بینید که ده موتر حامل پنجصد الی یک هزار تن پیاز و کچالو وجود دارد. ما تصمیم داریم که روزانه یک یک هزار تُن در جریان هفت روز توزیع کنیم.»

شماری از باشندگان کابل از این ابتکار استقبال می‌کنند و از سایر تاجران نیز می‌خواهند که مواد اولیه و سایر ضروریات مردم را به قیمت مناسب به فروش برسانند.

مختار، باشنده شهر کابل می‌گوید: «این کار بسیار خوب است. این یک نرخ مناسب برای افراد فقیر است.»

پاچا خان، باشنده شهر کابل می‌گوید: «از سایر تاجران می‌خواهیم که در این ماه مبارک رمضان قیمت مواد را کاهش دهند.»

مسئولان شاروالی کابل نیز از سایر اعضای سکتور خصوصی تقاضا دارند تا با مردم خود همکاری کنند.

عصمت الله انصاری، معاون رییس تنظیم مارکیت‌های شاروالی کابل می‌گوید: «ما از این کار قدردانی می‌کنیم. از سایر تاجران می‌خواهیم که بر مردم خود ترحم کنند و دست مردم خودرا بگیرند.»

مسئولان شاروالی کابل به تمام دوکانداران شهر کابل هشدار می‌دهند که اگر کسی به قیمت بالاتر از نرخ نامه تعیین شده این اداره مواد را به فروش برساند، دوکان اش بسته خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارات متحده عربی برای زلزله زدگان در افغانستان ۳۸ تُن کمک ارسال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

امارات متحده عربی روز جمعه (۱۱ حمل) یک طیاره حامل ۳۸ تُن مواد غذایی و طبی را برای آسیب دیدگان زلزله اخیر در شمال شرق افغانستان فرستاد.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در خبرنامه‌ای نگاشته است که این کمک‌ها بخشی از تلاش‌های پایدار ابوظبی برای ارائه کمک‌های فوری به کشورهای آسیب دیده از آفات طبیعی و همچنان جهت افزایش حمایت‌های بشردوستانه از گروه های آسیب پذیر مانند زنان، کودکان و سالمندان است.

عبدالله عزام، سکرتر خاص معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا در مراسم تسلیم گیری در میدان هوایی کابل از ارسال این کمک‌ها از سوی امارات متحده عربی ابراز قدردانی کرد و گفت که این امر سبب تقویت روابط میان دو کشور می‌گردد.

او همچنان از جامعه جهانی خواست تا به جای وضع تحریمات و فشار، تعامل را اختیار کند.

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، امارات متحده عربی ۲۸ طیاره حامل ۶۲۳ تُن وسایل طبی و مواد غذایی به افغانستان ارسال کرده است.

وزارت خارجه امارات متحده عربی گفته است که بیش از ۱.۱ میلیون نفر از جمله ۸۵۰ هزار زن و کودک از این کمک‌ها بهره مند شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!