Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: امریکا برای هر سناریو در افغانستان آماده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در یک گفتگو با رسانه سی بی اس امریکا گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان کمک‌های آن کشور به افغانستان ادامه خواهد کرد.

بلینکن گفت که امریکا برای هر سناریو در افغانستان آماده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در پاسخ به پرسی که اگر امریکا به پشتبانی اش از دولت افغانستان ناکام شود و طالبان از راه زور به قدرت برسند واشنگتن چی خواهد کرد، گفت:” ما باید اماده هر سناریوی باشیم. ۲۰ سال در افغانستان بودیم. تنها بخاطر اینکه نیروهای ما به خانه می آیند معنی این را ندارد که ما ترک می کنیم. سفارت ما باقی خواهد ماند و کمک‌های ما در بخش اقتصادی و بشری همچنان ادامه خواهد یافت تنها ما نه بلکه شرکای ما هم این کار را خواهند کرد.”

اما سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان را بدون درد نمی داند اما امیدورا است که این چالش به فرصت در برابر هراس افگنی مبدل شود

دانش در این باره گفت:” در این دوره خروج نیروها چالش‌ها را ایجاد میکند اما فرصت را برای  بسیج مبارزه با ترویزم  فراهم میکند .”

عبدالل عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی،  در گفتگو با صدای امریکا می گوید که با خروج نیرو های خارجی طالبان دیگری بهانه برای دوام جنگ ندارد.

عبدالله افزود:”این احتمال همیشه وجود دارد اگر طالبان انتخاب کنند که خشونت را افزایش دهند به این امید که از وضیعت سو استفاده کنند، امید وار استم که این اشتباه را نکنند. “

هرچند پیش از این گروه طالبان در مورد تاخیر زمانبدی خروج نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داده بودند که در صورت تاخیر بالای این نیروها حمله خواهند کرد، اما حالا که روند خروج با تاخیر افتاده طالبان میگوید که رهبران آنها در حال تصمیم گیری روی این مسله اند.

کلیپ: سهیل شاهین، یک عضو هیات مذاکراتی طالبان در این باره گفت:” حالا تصمیم از سوی رهبران ما به تعلیق در آمده است منتظریم که چه تصمیمی رهبری ما می گیرند هر تصمیمی که آنها بگیرند ما عملی می کنیم ما در انتظار تصمیم انها استیم. “

قبل از این وزارت دفاع امریکا گفته بود که اگر طالبان در جریان روند خروج بر نیروهای خارجی حمله کنند پاسخ نیرومندی دریافت خواهد کرد

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!