Connect with us

رویداد های اخیر

بنیاد بیات برنامه کمک‌های زمستانی را در پایتخت راه اندازی کرد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۱)

در آغاز کمک‌های زمستانی بنیاد بیات، ده‌ ها خانواده بی بضاعت و نیازمند در غرب کابل از بسته های کمکی مواد خوراکی این بنیاد مستفید شدند.

مسئولان بنیاد بیات می‌گویند؛ هدف از ارایه این کمک‌ها رسیدگی به نیازمندی خانواده هایی است که در جریان فصل زمستان با مشکلات فراوان اقتصادی، فقر و گرسنگی روبه رو هستند.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات می‌گوید: «به ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله ما این کمک‌ها را داریم، خوشبختانه امسال هم کمک‌های خودرا شروع کردیم که امروز در غرب کابل به یک تعداد مستحقین، آرد، برنج و روغن را توزیع می‌کنیم. این کمک‌های ما به سایر نقاط شهر کابل و ولایات دیگر هم به زودی می‌رسد.»

نیازمندانی که از کمک‌های بنیاد بیات مستفید شدند ضمن اظهار قدردانی از کمک‌های بنیاد بیات می‌گویند که به همکاری بیشتر نیاز دارند.

آنان می‌افزایند که از این کمک‌ها دقیقاً زمانی مستفید شده اند که در خانه حتی لقمه نانی برای خوردن نداشته اند.

یکی از دریافت کنندگان کمک‌های بنیاد بیات می‌گوید: «تشکری می‌کنم از این کمک‌ها. این کمک‌ها برای مردم خوب است، مشکل را حل می‌کند. مردم غرب کابل خیلی مردم فقیر اند.»

یک تن دیگر از دریافت کنندگان کمک‌ها می‌گوید: «بنیاد بیات مردم بی سرپرست، یتیم، همه را حمایت می‌کند. امیدوارم که در آینده نیز به افراد بی سرپرست، یتیم‌ها و فقیرها کمک کند.»

هماهنگ کننده کمک‌های خیریه در غرب کابل، رسیدن کمک‌های بنیاد بیات را در این برهه از زمان که سردی هوا از یک طرف و فقر و گرسنگی از سوی دیگر مردمان نیازمند را زیر فشار قرار داده، چشمگیر می‌داند.

محمدهادی هانی، هماهنگ کننده کمک‌های خیریه درغرب کابل می‌گوید: «کمک چشمگیری است برای اهالی ناحیه سیزدهم. از بنیاد خیریه بیات تقدیر و تشکر می‌کنم. امیدوار هستم که در آینده ها هم دست فقرا و بینوایان غرب کابل را بگیرند.»

بنیاد بیات از بدو تاسیس تا کنون هر سال برنامه کمک زمستانی را برای خانواده های نیازمند راه اندازی می‌کند. به گفته مسئولان، این کمک‌ها همچنان در ولایات دیگر نیز تا پایان زمستان ادامه می‌یابد.

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر افغانستان را تکان داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

اداره زمین‌شناسی امریکا اعلام کرده است که صبح امروز (یک‌شنبه ۷جوزا) زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ولایت بدخشان و برخی دیگر مناطق افغانستان را تکان داد.

این زلزله که مرکز آن کوه هندوکش در بدخشان بوده است در شمار دیگری از شهرهای افغانستان و نیز در شهرهای اسلام‌آباد، راولپندی و کشمیر پاکستان و بخش‌هایی از هند و جنوب تاجکستان احساس شده است.

تا هنوز از تلفات احتمالی این زلزله جزئیات در دست نیست.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!