Connect with us

اخبار ساحوی

به خشونت کشیده شدن تظاهرات در غور؛ ۶ نفر کشته شدند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۰, ۱۳۹۹)

در پی به خشونت کشیده شدن تظاهرات در ولایت غور، دست کم شش نفر به شمول احمدخان نوید خبرنگار رادیو محلی غور و دو سرباز پولیس کشته  و  ۱۹ تن دیگر به شمول ده پولیس زخمی شده اند. 

فعالان جامعه مدنی در ولایت غور گفته اند که برخی از افراد بعد از توزیع کمک یک موسسه قطری در فیروزکوه که کمک دریافت ننمودند، دست به تظاهرات زدند.

معترضین در شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور میگویند به دلیل توزیع نا عادلانه مواد غذایی از سوی ‏مسوولان محلی این ولایت اقدام به مظاهره کردند. این افراد میگویند زمانیکه برای دادخواهی مقابل ‏ساختمان ولایت رسیدند، با برخورد نادرست پولیس روبرو شدند و سپس بر آنها شلیک شده است. ‏

در این رویداد شش تن از جمله دو سرباز پولیس و چهار فرد ملکی به شمول یک خبرنگار رادیو محلی ‏سرحد جان باختند و نوزده تن دیگر از جمله ده سرباز پولیس و نه فرد ملکی زخمی شدند. فرمانده ‏پولیس در غور میگوید در میان مظاهره کنندگان افراد مسلح حضور داشتند و در ابتدا آنها تیر اندازی ‏کردند. ‏

 به گفته وی تظاهرات زمانی صورت گرفت که برای ۱۵۰۰ تن افراد بی بضاعت از سوی یک موسسه قطری در غور کمک صورت گرفت و تعدادی از افراد مدعی هستند که برایشان توزیع نشده است.

از سوی هم معلومات نشان می دهد که این مظاهره باشنده گان غور با پرتاب سنگ و چوب به سوی دفتر والی وفرمانده پولیس غور آغاز شده بود.

پولیس غور گفته است که آنها جهت متفرق کردن مردم از فیرهای هوایی استفاده کردند، اما شاهدان عینی می گویند که، فیرها هدفمند بوده که در نتیجه آن ۴ تن کشته حدود ۲۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

فعالین مدنی در غور تاکید می کنند که این مساله باید به صورت جدی پیگیری شود و عاملین اصلی این ‏قضیه باید مجازات شوند. ‏

در همین حال سازمان عفو بین الملل نیر خواستار بررسی همه جانبه این رویداد شده است.

 

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!